Nové informace k teroru ve Vídni. Atentátník byl v létě sledován při setkání s islamisty

Vídeňský atentátník letos v létě provázel po rakouské metropoli islamistické radikály z Německa a Švýcarska a pravděpodobně je i seznámil s místní islamistickou scénou. Poté, právě když mladík odjel na Slovensko s cílem obstarat si munici, ho ale rakouské úřady přestaly sledovat, vyplývá z informací, které má k dispozici agentura APA.

Podle APA pozdější atentátník Kujtim Fejzulai, který 2. listopadu v centru Vídně zabil čtyři lidi, v létě v rakouském hlavním městě přivítal pravděpodobné islamistické radikály z Německa a Švýcarska.

Franz Ruf z rakouského ministerstva vnitra dnes potvrdil, že se pozdější střelec z centra Vídně setkal nejen se čtveřicí Němců, kteří byli v tu dobu sledováni, ale také se dvěma muži, kteří byli minulý týden zatčeni ve Švýcarsku. Německé a švýcarské úřady už minulý týden oznámily, že vyšetřují osoby v souvislosti s vídeňským útokem.

Podle APA se však stále naléhavěji vnucuje otázka, proč bylo v létě pozorování pozdějšího atentátníka přerušeno. Ještě v polovině července ho úřady několik dní sledovaly společně dalšími osobami podezřelými z teroristické činnosti.

Zrovna když pozdější atentátník 21. července odjel na Slovensko, rakouská kontrarozvědka se sledováním přestala. Slovenské úřady poté rakouské kolegy upozornily na to, že dvojice osob z Rakouska se pokusila nakoupit střelivo v Bratislavě. Několik týdnů pak trvalo ztotožnění těchto osob.

Ještě před cestou vídeňského džihádisty na Slovensko rakouské úřady podle informací APA detailně sledovaly, jak tento mladík a jeho známí z Vídně vyzvedli na letišti ve Schwechatu čtyři podobně smýšlející z Německa a Švýcarska a jak poté svým zahraničním hostům umožňují poznávat Vídeň a pravděpodobně i místní islamistickou scénu.

Pozdější atentátník a někteří jeho známí, kteří jsou od víkendu ve vyšetřovací vazbě, chodili v různém složení se svými německými a švýcarskými hosty na jídlo, navštěvovali s nimi mešity a nechávali je u sebe přenocovat, píše APA.

Na to, že dva pravděpodobní islamističtí radikálové z Německa jsou na cestě do Rakouska, upozornily rakouskou kontrarozvědku německé úřady. Nadále je nejasné, proč pozdější atentátník a jeho užší okolí nebyli dále sledováni poté, co se oba Němci vrátili ze svého vídeňského pobytu, konstatuje APA.

Kancléř míří do Paříže na jednání o hrozbách terorismu

Rakouský kancléř Sebastian Kurz zamíří v úterý do Paříže, kde bude s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem diskutovat o společné evropské odpovědi na teroristické hrozby. Později se k nim prostřednictvím videokonference připojí také německá kancléřka Angela Merkelová, předseda Evropské rady Charles Michel a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. S odvoláním na Elysejský palác o tom dnes informovala agentura AFP.

Rakousko i Francii v posledních týdnech postihly teroristické útoky radikálních islamistů. Před týdnem zavraždil muž s balkánskými kořeny v metropoli na Dunaji čtyři lidi a dvě desítky dalších zranil. Útok následoval několik dní poté, co v jihofrancouzském městě Nice jednadvacetiletý Tunisan v kostele brutálně zabil tři lidi. Už v polovině října 18letý mladík čečenského původu usekl hlavu učiteli, který při výuce demonstroval právo na svobodu slova i karikaturami Mohameda.

Německé úřady vyšetřují jako možný islamistický čin také napadení dvou německých turistů nožem, které se odehrálo začátkem října v Drážďanech. Jeden z turistů po útoku svým zraněním podlehl. Po útoku byl zatčen 20letý Syřan.

Bývalý předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani mezitím navrhl vytvořit "evropskou FBI", po vzoru amerického Federálního úřadu pro vyšetřování. Italský ministr zahraničí Luigi Di Maio by chtěl zpřísnit legislativu v Evropě na způsob protiteroristického zákona známého pod označením Patriot Act, kterým Spojené státy reagovaly na útoky z 11. září 2001.

Související

Více souvisejících

Teroristický útok ve Vídni (2.11.2020) Kujtim Fejzulai (terorista) Rakousko Policie Rakousko Slovensko Terorismus Sebastian Kurz Emmanuel Macron

Aktuálně se děje

před 1 minutou

ČNB

Česká národní banka ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech

Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes i na jednání v novém složení ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech. Informovala o tom mluvčí ČNB Petra Krmelová. Na stejné úrovni je sazba od loňského června. Bankovní rada dnes také rozhodla, že bude i nadále bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny.

před 2 minutami

Jaderná elektrárna Dukovany

Do Dukovan budou od příštího roku dodávat palivo Američané

Jaderné palivo do Dukovan bude od roku 2024 dodávat americká společnost Westinghouse. Dosud se v dukovanské elektrárně používalo palivo od ruské firmy TVEL, která spadá do ruského státního holdingu Rosatom. Ruský dodavatel zásobuje Dukovany téměř 40 let, od začátku provozu elektrárny. 

Aktualizováno před 5 minutami

před 7 minutami

Král Charles III.

Karel III. dorazil do Německa na třídenní návštěvu

Britský král Karel III. s manželkou Camillou dnes odpoledne přiletěli na berlínské Letiště Willyho Brandta, zahájili tak třídenní návštěvu Německa. Německo je první zemí, do které Karel III. v roli panovníka Spojeného království odcestoval.

před 9 minutami

Evropská unie, ilustrační fotografie.

Unijní země jednají o obnovitelných energiích a přou se o vodík z jádra

Spor o začlenění jaderné energie do nových pravidel pro obnovitelné zdroje rozdělil země Evropské unie na dvě podobně velké skupiny, které se snaží před dnešním rozhodujícím vyjednáváním prosadit svůj postoj. Zatímco zastánci jádra jako je Francie či Česko chtějí otevřít cestu k podpoře jaderné energie v rámci směrnice stanovující závazný podíl obnovitelných zdrojů, odpůrci v čele s Rakouskem se stavějí rázně proti.

před 11 minutami

Česká pošta, ilustrační fotografie.

Odboráři budou kontrolovat, jak se uskuteční předávání výpovědí v České poště

Odboráři České pošty budou kontrolovat, jak se po pracovněprávní stránce uskuteční předávání výpovědí ve firmě a zda jsou dodržovaná předem stanovená kritéria propouštění. Management zároveň s provozními zaměstnanci vytvoří platformu, která bude vyhodnocovat zavádění nových pracovních postupů na České poště. Po dnešním jednání vedení pošty se zástupci odborů to ČTK řekl mluvčí pošty Matyáš Vitík.

před 13 minutami

před 17 minutami

Emmanuel Macron

Macronovu důchodovou reformu ještě bude řešit Ústavní rada, vyjádří se 14. dubna

Francouzská Ústavní rada dnes oznámila, že 14. dubna vydá rozhodnutí o osudu důchodové reformy, kterou bez souhlasu dolní komory parlamentu prosadila vláda podporovaná prezidentem Emmanuelem Macronem. Reforma navyšující minimální věk pro nárok na plný důchod zatím nevstoupila v platnost a francouzská obdoba ústavního soudu může její části nebo celý návrh smést ze stolu.

před 21 minutami

Petr Fiala a Petr Pavel

Fiala vysvětlil důvody, proč lidé mohou volit až od 18 let

Podle premiéra Petra Fialy (ODS) existuje řada důvodů, proč zachovat věkovou hranici u prvovoličů na současných 18 letech. Nebrání se ale diskusi, řekl dnes novinářům před zasedáním vlády Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN v Jeseníku. Prezident Petr Pavel v úterý při návštěvě Moravskoslezského kraje řekl, že by pravděpodobně byl pro snížení hranice na 16 let. 

Aktualizováno před 57 minutami

Joe Biden

Biden vyzval Netanjahua, aby upustil od justiční reformy

Americký prezident Joe Biden v úterý vyzval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, aby upustil od justiční reformy, která v Izraeli vyvolala protesty, a záporně odpověděl na dotaz novinářů, zda se v brzké době chystá pozvat Netanjahua do Bílého domu. Netanjahu reagoval prohlášením, že Izrael nerozhoduje na základě tlaku ze zahraničí, i když přichází "od nejlepších přátel".

Aktualizováno před 1 hodinou

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj pozval čínského prezidenta Si Ťin-pchinga na Ukrajinu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru s agenturou AP řekl, že pozval svůj čínský protějšek Si Ťin-pchinga na Ukrajinu. Prezident Číny, která je považovaná za spojence Ruska, minulý týden absolvoval třídenní státní návštěvu Moskvy a Peking v minulých týdnech představil mírový plán pro Ukrajinu.

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Francie, Paříž, ilustrační foto

V Paříži končí stávka popelářů, proti penzijní reformě protestuje méně lidí

Pařížští popeláři se dnes vrátí do práce, aby uklidili tuny odpadků, které se za několik týdnů jejich stávky nahromadily v ulicích francouzské metropole. Informovala o tom dnes agentura AP, podle které se zdá, že protesty proti kontroverznímu důchodovému zákonu francouzského prezidenta Emmanuela Marcona se s klesajícím počtem demonstrantů chýlí ke konci.

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Senát ČR

Senát pravděpodobně schválí misi vojenských policistů na Ukrajinu

Senát pravděpodobně schválí misi až 15 českých vojenských policistů, kteří se mají podílet na vyšetřování válečných zločinů na Ukrajině v důsledku ruské agrese. Souhlasit bude zřejmě také s vysláním dvou desítek armádních instruktorů do afrického Nigeru. Senátní výbor pro obranu dnes oba návrhy jednomyslně podpořil. Vedle senátorů musí s vysláním souhlasit i poslanci.

před 1 hodinou

Petr Fiala

Fiala je mezi premiéry, kteří vyzvali sociální sítě k boji s dezinformacemi

Český premiér Petr Fiala (ODS) spolu s dalšími sedmi předsedy vlád evropských zemí v otevřeném dopise vyzval provozovatele největších sociálních sítí k efektivnějšímu boji s dezinformacemi. Znění dopisu dnes zveřejnil úřad vlády v tiskové zprávě. Předsedové vlády varují před využíváním sociálních platforem k vyvolávání nepokojů, násilí v ulicích, šíření propagandy nebo dezinformací.

před 1 hodinou

Charles Michel je belgický politik a od prosince 2019 předseda Evropské rady.

Michel má co vysvětlovat. U většiny cest využil soukromé lety

Předseda Evropské rady Charles Michel letěl v soukromém tryskáči při 72 ze svých 112 zahraničních cest za první tři roky ve funkci, vyplývá ze záznamů, které získal bruselský web Politico. Pronajatá letadla využil i při účasti na posledních dvou klimatických konferencích OSN v Egyptě a ve Skotsku. 

Aktualizováno před 1 hodinou

Miroslav Pelta (foto: David Sedlecký)

Žalobce trvá na devíti letech vězení pro Peltu a deseti pro Kratochvílovou

Ve druhém kole kauzy zmanipulování sportovních dotací ministerstva školství dnes státní zástupce znovu navrhl odnětí svobody i citelné peněžité tresty jak pro bývalého šéfa českého fotbalu Miroslava Peltu, tak pro někdejší náměstkyni pro sport Simonu Kratochvílovou a předsedu České unie sportu Miroslava Janstu (ČUS). 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Grossi přijel do okupované Záporožské jaderné elektrárny

Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi dnes přijel do Záporožské jaderné elektrárny, uvádějí tiskové agentury. V době přetrvávajících obav z možné jaderné havárie jde o Grossiho druhou návštěvu tohoto Ruskem okupovaného zařízení na jižní Ukrajině.

Zdroj: ČTK

Další zprávy