Očkování Sputnikem V skončí na Slovensku na konci srpna

Očkování ruskou vakcínou proti covidu-19 Sputnik V skončí na Slovensku 31. srpna. Bude to poslední den, kdy bude možné dostat druhou dávku tohoto přípravku. Očkování první dávkou skončilo 31. července. O ruskou vakcínu byl mezi Slováky malý zájem.

Na konci srpna vyprší doba použitelnosti druhých dávek ruské vakcíny, které Slovensko získalo. Ministerstvo zdravotnictví proto lidi, kteří dostali první dávku, vyzývá, aby podání druhé dávky zbytečně neodkládali. Hrozí totiž, že po 31. srpnu již látka nebude k dispozici k dokončení očkování.

Slovensko nakoupilo ruskou vakcínu Sputnik V v březnu. Země dostala 200.000 dávek, smlouva původně počítala s dodáním až dvou milionů dávek. O dodání Sputniku V se velmi zasadil tehdejší premiér Igor Matovič. O vakcínu, kterou neschválil evropský lékový regulátor EMA, ale na Slovensku velký zájem nebyl.

Na začátku července ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že Slovensko prodalo Rusku zpět 160.000 dávek, a to za stejnou cenu, za kterou je v březnu nakoupilo - 9,95 dolaru (215 korun) za dávku. Tehdy podle ministerstva tuto očkovací látku dostalo na 10.000 lidí a dalších 8000 bylo objednáno.

Očkování proti covidu-19 mají na Slovensku dokončené dva miliony lidí, což je zhruba 37 procent obyvatel. V ČR je proočkovanost o deset procentních bodů vyšší a očkování má dokončené přes pět milionů osob. Alespoň jednu dávku má na Slovensku 2,3 milionu osob. Slovenské úřady se snaží zvýšit zájem o očkování například spuštěním loterie.

Související

Více souvisejících

očkování Slovensko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Bydlení v Praze, Černý Most.

Jak se lidem v Česku žije? Stát nepodporuje důchodce a bydlení, myslí si veřejnost

Podle nedávného průzkumu veřejného mínění provedeného Centrem pro výzkum veřejného mínění (CVVM) hodnotí 57 procent Čechů sociální politiku negativně, zatímco 38 procent ji hodnotí pozitivně. Nejvíce kritiky si vysloužily opatření týkající se podpory bydlení a zajištění na stáří, naopak nejlépe byly hodnoceny oblasti zdravotnictví a školství.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Jaderná elektrárna Temelín

Česku zoufale chybí opravdová diskuse o energetice. Kdo za to může?

I přesto, že snad všechna mainstreamová média přinášejí v poslední době zprávy o tom, že jedny z nejsledovanějších cenových položek každodenního života obyvatel této země, totiž ceny energií, neustále klesají níž a níž, je vidět o to snad intenzivnější kritika politiků z opozičních stran k současné vládě. Na tom by asi nebylo nic divného, vždyť je jasné, že je třeba zkritizovat cokoliv a kdykoliv. Jenže ta poselství jsou oproti všemu očekávání spíše hodně smutná. A smutnější je při nich jedno zjištění o nás samých.

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

německý tank Leopard 2 A7 02

Německo chce darovat Česku další bojové tanky Leopard 2A4

Armáda ČR má možnost získat další bojové tanky Leopard 2A4 z Německa. V současnosti probíhají jednání o dalším daru Spolkové republiky Německo za českou pomoc Ukrajině. Konkrétně by ČR mohla darem získat dalších 14 bojových tanků a jeden vyprošťovací. 

včera

včera

včera

Smrt Navalného Kremlu nestačila. Teď jde Rusko po jeho rodině

Ruské ministerstvo vnitra opět zařadilo Olega Navalného, ​​bratra zesnulého ruského opozičního lídra Alexeje Navalného, ​​na seznam hledaných osob. Informace o tom se objevila v databázi ministerstva.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy