Omyl v přímém přenosu: Chorvatská prezidentka Kitarovičová vyzvala lidi, aby volili protikandidáta

Stávající chorvatská prezidentka Kolinda Grabarová Kitarovičová v neděli nechtíc vyzvala voliče, aby ve druhém kole voleb nové hlavy státu hlasovali pro jejího protikandidáta. Nepříjemného omylu se dopustila při vystoupení v nezávislé televizi N1.

V prvním kole voleb, které se konalo minulou neděli, zvítězil bývalý sociálnědemokratický premiér Zoran Milanović. Spolu s ním se do rozhodujícího kola, stanoveného na první lednovou neděli, probojovala nynější prezidentka, která skončila s malým odstupem na druhém místě.

"Drazí voliči, vyzývám vás, abyste 5. ledna šli k volbám... Vyzývám vás, abyste na hlasovacím lístku označili číslo jedna - Kolinda Grabarová Kitarovičová," řekla hlava státu na závěr plánovaného televizního duelu, k němuž se ale nedostavil její soupeř Milanović.

Při pozdějším předvolebním mítinku ve Splitu prezidentka svou chybu napravila a vyzvala voliče k označení čísla dvě. Tvrdila přitom, že omyl zavinilo poskytnutí špatné informace před vysíláním.

Člen státní volební komise Dražen Hojski vysvětlil, že ve druhém kole voleb není číslo kandidátů přidělováno v abecedním pořádku, nýbrž podle umístění v prvním kole. Proto jednička na hlasovacím lístku patří soupeři Grabarové Kitarovičové.

I když Milanović první kolo vyhrál, zdá se, že větší šanci na celkové vítězství má dosavadní šéfka státu. Předpokládá se, že pro ni budou hlasovat i voliči některých kandidátů, kteří vypadli v prvním kole. Týká se to zejména Miroslava Škora, který skončil poměrně těsně na třetím místě.

Související

Chorvatská vlajka

Levičáci mohou slavit? Proč konzervativní prezidentka pohořela ve volbách?

Levičáci mohou bouchnout šampaňské. Po několika volebních výprascích v evropských volbách se konečně vracejí na výsluní. Prezidentské volby v Chorvatsku vyhrál sociální demokrat a bývalý chorvatský premiér Zoran Milanovič a porazil tak dosavadní konzervativní hlavu státu Kolindu Grabarovou-Kitarovičovou. Informoval o tom server Euronews.com.
Zoran Milanović

Chorvatsko má po volbách problém. Premiér a nový prezident se nemohou vystát

Politické soužití s nově zvoleným levicovým prezidentem Zoranem Milanovičem bude obtížné. Po zveřejnění konečných výsledků druhého kola chorvatských prezidentských voleb, v nichž Milanović v neděli porazil dosavadní prezidentku Kolindu Grabarovou Kitarovičovou, to v noci na dnešek uvedl konzervativní premiér Andrej Plenković. Informovala o tom chorvatská média.

Více souvisejících

Kolinda Grabarová-Kitarovičová Zoran Milanović volby v Chorvatsku Chorvatsko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Kreml: Svět je na pokraji konfliktu mezi největšími jadernými velmocemi světa, může skončit katastrofou

Rusko v pondělí prohlásilo, že vojenská podpora Ukrajiny ze strany USA, Británie a Francie posunula svět na pokraj přímého konfliktu mezi největšími jadernými velmocemi světa, který by mohl skončit katastrofou.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy