Počet obětí koronaviru narůstá, zákaz vycházení o silvestrovské noci

Americký viceprezident Mike Pence se společně se svojí manželkou Karen nechá v pátek před zraky veřejnosti naočkovat vakcínou proti covidu-19. Jeho kancelář to ve středu oznámila s tím, že cílem je posílit důvěru ve vakcíny. Něco podobného plánuje i nastupující šéf Bílého domu Joe Biden.

21:15 - Americký výrobce nápojů Coca-Cola Co. propustí po celém světě 2200 zaměstnanců, z toho 1200 ve Spojených státech. Propouštění je součástí restrukturalizace, kterou urychlila koronavirová pandemie, uvedl list The Wall Street Journal (WSJ). Na počátku letošního roku měla firma zhruba 86.000 zaměstnanců.

20:28 - Nizozemsko plánuje začít s očkováním proti koronaviru 8. ledna. Podle ministerstva zdravotnictví jde o "nejbližší schůdný termín vzhledem k tomu, jaké kroky je nutné podniknout". Ještě je například potřeba otestovat IT systémy, které budou používány během procesu očkování. Jako první na řadu přijdou zaměstnanci domů s pečovatelskou službou a zdravotníci.

19:59 - Rakouské ministerstvo zahraničí rozšíří od 19. prosince varování před cestováním kvůli sílící pandemii covidu-19 na téměř všechny země světa. Po příjezdu z rizikových zemí musí lidé do desetidenní karantény. Platit to bude od soboty také pro Čechy, kteří dosud mohou do Rakouska cestovat s negativním testem. Česká republika totiž není mezi deseti státy, pro které zatím cestovní varování neplatí.

19:10 - Švédsko nedokázalo před koronavirovou pandemií ochránit seniory v pečovatelských domech. Řekl to švédský král Carl XVI. Gustav v předvánočním televizním rozhovoru, v němž se vzácně vyjádřil k aktuálnímu dění ve skandinávské zemi.

18:22 - Tokio dnes vyhlásilo nejvyšší stupeň epidemické ostražitosti. Japonské hlavní město přešlo do čtvrtého stupně bdělosti kvůli zvyšujícím se denním přírůstkům případů koronaviru a obavám z přehlcení nemocnic, píše agentura Reuters. Tokio dnes zaznamenalo výrazný růst případů koronaviru odhalených za posledních 24 hodin. Cílem vyhlášení nejvyššího stupně ostražitosti je posílení zdravotnických zařízení.

17:30 - Odměny za druhou vlnu covidu-19 by mohli zdravotníci dostat v prvním čtvrtletí příštího roku. Při dnešních sněmovních interpelacích to uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) na dotazy poslance ODS Petra Bendla. Konkrétní výše odměn podle ministra nyní není známa.

17:15 - Rada Učené společnosti i lékaři infektologové podporují očkování proti koronaviru, podobně se už vyjádřili zástupci lékařských fakult. Podle odborníků je vakcína jedinou cestou k normálu a ukončení epidemie. 

Rada Učené společnosti:- podporuje očkování proti COVID-19- odmítá fámy kolem očkovacích látek- očekává jasnou strategii očkování, rázné kroky při jeho organizaci a otevřenou komunikaci odpovědných orgánů- nabízí součinnost svých odborníkůCelý text: https://t.co/2yhcvZucgE pic.twitter.com/cUJmf3USaU

— Učená společnost ČR (@ucena_spol) December 16, 2020

Podle iniciativy KoroNERV-20, kterou tvoří zejména ekonomové, je třeba zveřejnit detailní informace o očkovací strategii, chybí podle ní odpovědi na základní otázky. "Naočkovat přes šest milionů Čechů znamená celý příští půlrok každý týden naočkovat 500.000 lidí," uvedla v prohlášení. Není podle ní například jasné, kdy a kde se bude očkovat, jak budou lidé informováni, že se mají dostavit, případně jestli se mají hlásit. Otázek zveřejnil KoroNERV 15, týkají se logistiky, personálního a materiálového zajištění.

17:10 - V Nizozemsku za poslední den přibylo 12.844 lidí s nově potvrzenou koronavirovou infekcí, což je nejvíce od začátku pandemie covidu-19. Dnes o tom s odkazem na Národní institut veřejného zdraví (RIVM) informují nizozemská média. Bilance úmrtí se zvýšila o 75, podobně jako předchozí den. V nemocnicích je přes 2000 pacientů, nejvíce od 19. listopadu. Podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse zemřelo v Nizozemsku celkem 10.408 pacientů s koronavirem, nakažených je dohromady 662.851.

16:58 - V úterý začalo ministerstvo zveřejňovat v tiskových zprávách na svém webu i druhé rizikové skóre PES, které započítává kromě náročnějších a spolehlivějších PCR testů i rychlejší antigenní testy. Toto skóre činilo dnes stejně jako v úterý i středu 61 bodů ze sta.

16:55 - Členství ve Světové zdravotnické organizaci (WHO) je pro Česko výhodné a není důvod tuto organizaci opouštět. Ve Sněmovně to dnes při interpelacích řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Řekl to v odpovědi na dotaz poslance KSČM Jiřího Valenty, který se ho ptal na postoj ČR k WHO v souvislosti s rozhodnutím USA, které se rozhodly zdravotnickou organizaci opustit.

16:40 - Polsko zavede celostátní karanténu od 28. prosince do 17. ledna, oznámil dnes polský ministr zdravotnictví Adam Niedzielski. Zavřít budou muset hotely, sjezdovky a nákupní centra s výjimkou obchodů se základními potřebami, uvedl ministr podle televize TVN 24. Do desetidenní karantény také budou muset všichni lidé, kteří přicestují do Polska organizovanou dopravou. Polské ministerstvo zdravotnictví dnes ohlásilo 11.953 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a 431 úmrtí. Od začátku pandemie v zemi s přibližně 38 miliony obyvatel se nakazilo téměř 1,2 milionu lidí, z nichž 24.345 nákaze podlehlo.

16:25 - Živnostníci s nárokem na takzvaný kompenzační bonus budou smět dostávat peníze i z programu Antivirus, podobně jako při jarní vlně epidemie koronaviru. Spolu s bonusem budou moct případně čerpat i peníze z programů Covid - Nájemné nebo Ošetřovné pro osoby samostatně výdělečně činné. Prezident Miloš Zeman dnes podepsal novelu zákona o spotřebních daních, do kterého Senát změnu vložil.

16:22 - Zatímco vakcíny proti koronaviru vyvinuté na Západě přivítalo vzrušení a nadšení, ruský preparát se dočkal smíšené reakce, napsala dnes agentura AP. Kreml a státem kontrolovaná média vakcínu Sputnik V po jejím schválení 11. srpna vyzdvihli coby zásadní úspěch. Mezi řadovými Rusy se však naděje, že očkování zvrátí průběh koronavirové krize, mísí s ostražitostí a skepsí odrážejícími obavy z toho, jak je vše urychleno.

16:20 - Nemocnice přetížené pacienty s nemocí covid-19 netrápí jen německou spolkovou zemi Sasko, problémy má i sousední Braniborsko. Tamní ministryně zdravotnictví Ursula Nonnemacherová požádala Berlín o přijetí 50 nemocných. Berlín s pomocí souhlasí, připravený nouzový lazaret vybudovaný ve výstavištní hale kvůli tomu ale aktivovat zatím nebude.

16:10 - Česká vakcinologická společnost testování na covid-19 před podáváním vakcíny nedoporučí. Obecně se mají očkovat jen zdraví lidé, před podáním vakcíny tak budou lidé dotazováni na příznaky. Podání vakcíny nakaženému bez příznaků neuškodí. Na dotaz ČTK to uvedl předseda odborné společnosti Roman Chlíbek, který je také šéfem pracovní skupiny na ministerstvu zdravotnictví. První očkovací látky by do Česka měly dorazit ještě před koncem roku, očkovat se budou nejdřív zdravotníci.

15:50 - Slovenský premiér Igor Matovič dnes po předchozích sporech ohledně postupu při řešení koronavirové krize vyzval šéfa menší koaliční strany Svoboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka k demisi na funkci ministra hospodářství a nazval ho idiotem. Sulík v reakci nejprve uvedl, že Slovensko má nyní větší problémy než řešit citové rozpoložení Matoviče, příspěvek na sociální síti pak podle médií smazal. Prozatím jde o největší konflikt ve vládní koalici, která vzešla z únorových parlamentních voleb.

15:30 - Izrael příští týden začne očkovat veřejnost vakcínou, kterou vyvinula americká společnost Pfizer ve spolupráci s německou firmou BioNTech. Podle dřívějších informací médií chce vláda po rozjezdu aplikovat denně až 60.000 dávek vakcíny, při tomto tempu by mohly být koncem ledna očkovány až dva miliony lidí. V sobotu večer se podle izraelských médií jako první nechají v přímém přenosu očkovat premiér Benjamin Netanjahu a ministr zdravotnictví Juli Edelstein. Doručení vakcín od britské farmaceutické firmy AstraZeneca a americké Moderny se podle izraelské televize očekává nejdříve v dubnu. Americké úřady by nasazení vakcíny od Moderny mohly schválit již brzy.

15:10 - Japonsko plánuje na příští finanční rok základní rozpočet v rekordním objemu 106,61 bilionu jenů (22,1 bilionu Kč). Rekordní bude už devátým rokem a nyní počítá i s rezervou pěti bilionů jenů na budoucí dopady koronavirové pandemie. S odvoláním na vládní zdroje to dnes uvedla agentura Kjódó. Fiskální rok v Japonsku začíná v dubnu.

14:42 - Podnikatelské organizace v Hospodářské komoře (HK) žádají vládu o jeden administrativně snadný kompenzační program pro všechny zasažené podnikatele. Připravená podpora některým podnikatelům podle prezidenta HK Vladimíra Dlouhého pomohla, jiní ale "sítem" propadli. Kompenzace by podle něj měly znamenat automatickou pomoc zasaženým odvětvím. Žádost by měla být jednoduchá k vyřízení a pomoc by měla být rychlá. Dlouhý to dnes řekl na tiskové konferenci.

14:40 - Existence prádelen a čistíren je podle jejich asociace ohrožena. Odbyt jim klesl zhruba o 80 procent, přitom se na ně nevztahuje téměř žádná vládní pomoc. Provozy se nemusely zavřít, ale v důsledku výpadku zahraničních turistů, uzavření hotelů a restaurací, si nyní často nevydělají ani na úhradu nákladů. Na tiskové konferenci Hospodářské komory to dnes řekla prezidenta Asociace prádelen a čistíren ČR Jana Puškáčová.

14:30 - Ve Spojených státech je s covidem-19 hospitalizováno přes 113.000 pacientů, což je nejvíc od začátku pandemie. Podle údajů Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) ve středu přibylo více než 247.000 nově diagnostikovaných případů infekce koronavirem a 3656 úmrtí. Všechny tři ukazatele jsou vzhledem k předchozím údajům dosud nejvyšší, informovala stanice CNN. Mezi nakažené se nově zařadil ministr vnitra David Bernhardt.

14:15 - V Rakousku se s očkováním proti covidu-19 začne 27. prosince. Na twitteru to dnes oznámil kancléř Sebastian Kurz. Dnes ráno předseda vlády ještě tvrdil, že by se vakcína firem Pfizer a BioNTEch mohla v Rakousku začít aplikovat už na Štědrý den.

Wir werden am 27. Dezember mit den Impfungen gegen #COVID19 beginnen. Je früher wir in der #EU zu impfen beginnen, desto besser. Denn jeder Tag im Kampf gegen die Pandemie bedeutet in Europa aktuell tausend Tote und unzählige Menschen, die um ihren Arbeitsplatz fürchten müssen. https://t.co/aHPoXrSZZm

— Sebastian Kurz (@sebastiankurz) December 17, 2020

Za posledních 24 hodin Rakousko zaznamenalo rekordní počet úmrtí s covidem-19. Zemřelo 218 lidí. Vysoký počet je ale způsobený mimo jiné přechodem hlavního města Vídně na nový systém zaznamenávání. Do statistiky se tak dostala i starší úmrtí. Celkem od počátku epidemie v Rakousku s covidem-19 zemřelo 4982 lidí. Nákaza koronavirem se prokázala u více než 332.000 lidí, z toho u 2485 za posledních 24 hodin.

13:45 - Místo tance, pití a slavnostních večeří letos podniky v USA nabízejí zaměstnancům epidemicky přijatelnější alternativy vánočních oslav - soutěž ve stavění sněhuláků, počítačovou hru nebo pro právníky hudební program sestavený z operních árií s právní tematikou. Jak píše agentura AP, firmy se snaží svým lidem nabídnout něco, co se nebude podobat běžným onlinovým poradám. 

13:40 - Saúdská Arábie dnes jako první arabská země začala očkovat své obyvatele vakcínou proti covidu-19 od farmaceutické společnost Pfizer a německé BioNTech. Informovala o tom agentura Reuters. V uplynulých dnech začalo používání této vakcíny také v Británii a USA.

13:20 - Německo by mělo v první vlně obdržet asi 400.000 dávek vakcíny společností BioNTech a Pfizer proti koronaviru, do konce prvního čtvrtletí nadcházejícího roku by jich do země mělo být dopraveno až 13 milionů. Počítá s tím ministr zdravotnictví Jens Spahn. Vakcinace, která v Německu stejně jako v celé Evropské unii začne 27. prosince a která bude dobrovolná, se tak v prvních měsících neobjede bez upřednostňování nejohroženějších skupin obyvatel.

13:10 - Očkování proti koronaviru začne v zemích Evropské unie 27. prosince a dvou dnech po něm následujících. Oznámila to dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) chce podmínečné povolení pro první vakcínu od firem Pfizer a BioNTech vydat příští pondělí a některé unijní země již oznámily, že začnou očkovat hned po Vánocích. Komise dnes rovněž uvedla, že uzavřela předběžná jednání o nákupu vakcíny od společnosti Novavax.

It's Europe's moment. On 27, 28 and 29 December vaccination will start across the EU.We protect our citizens together. We are #StrongerTogether#EUvaccinationdays pic.twitter.com/6VxDumysBL

— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) December 17, 2020

13:00 - Opoziční expertní tým ODS, KDU-ČSL a TOP 09 považuje opětovné uzavření fitness center za nelogické. Požaduje po ministru zdravotnictví Janu Blatném (za ANO), aby zveřejnil index rizikovosti. Takzvaný anticovid tým to uvedl v dnešní tiskové zprávě. Fitness centra se znovu zavřou v pátek po přechodu České republiky do přísnějšího čtvrtého stupně protiepidemického systému PES.

12:35 - Fakultní nemocnice Brno odhalila za první den antigenního testování veřejnosti 51 případů nemoci covid-19. Pozitivní testy se objevily mezi 556 vzorky z řad veřejnosti a také učitelů. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí nemocnice Veronika Plachá. Podle ní byl počet 556 odběrů rekordní. Nemocnice testuje denně od 7:00 do 19:00.

První zájemci o antigenní testování z řad veřejnosti už čekají před @FNBrno. Všichni vzorně dodržují rozestupy a řídí se směrovými ukazateli. Díky včerejšímu navýšení kapacit jsou ještě stále volné termíny i na dnešek, rezervační systém se však rychle zaplňuje. pic.twitter.com/PEb0rUMMv9

— FN Brno (@FNBrno) December 16, 2020

12:25 - Otec španělského krále Juan Carlos I., který se letos v srpnu kvůli podezření z korupce a daňových podvodů odstěhoval do Spojených arabských emirátů (SAE), se na Vánoce domů nevrátí. Informoval o tom dnes deník El País. Podle něj to dvaaosmdesátiletý monarcha, který má nyní titul emeritní král, zdůvodnil obavami z nákazy koronavirem. Královský palác též popřel zprávy některých médií, že je Juan Carlos I. v Abú Zabí hospitalizován s koronavirem.

12:20 - Někdejší vědecký poradce amerického ministerstva zdravotnictví Paul Alexander doporučoval vsadit na hromadnou imunitu a nechat nakazit koronavirem co největší množství Američanů. Napsal to server Politico, podle nějž Alexandera do funkce dosadil prezident Donald Trump.

12:15 - Vánoce ovlivní pandemie koronaviru, Češi na nich plánují šetřit. Více než každý čtvrtý uvedl, že letos omezí množství vánočních dárků, skoro šestina lidí vybírá levnější dárky než v předchozích letech. Průměrně za ně Češi plánují utratit 5200 Kč, o 1000 korun méně, než uváděli v roce 2018. Vyplývá to z listopadového průzkumu Sberbank mezi 880 respondenty.

11:58 - Ruský prezident Vladimir Putin se nechá očkovat proti koronaviru, ale na doporučení specialistů až ve vhodnou chvíli. Je nicméně přesvědčený o nutnosti všeobecné vakcinace. Šéf Kremlu to dnes řekl na tradiční tiskové konferenci, která se letos kvůli pandemii koná výjimečně ve formě videokonference.

11:50 - Za letošních prvních deset měsíců klesl prodej lihovin meziročně o 38 procent. Důvodem je zavření restaurací a hotelů a odliv zahraničních turistů a dělníků. V tiskové zprávě to dnes uvedla Unie výrobců a dovozců lihovin ČR. Tržby za prodej lihovin v gastronomii přímo v podnicích se vlivem karanténních opatření snížily do konce září o 2,2 miliardy Kč, stát vybral na spotřební dani o zhruba 240 milionů korun méně než loni.

11:46 - Ve Sněmovně dnes začalo dobrovolné testování antigenními testy na nemoc covid-19. Informoval o tom server Blesk Zprávy. Podle informací ČTK zajišťuje testování lékař z Ústřední vojenské nemocnice a jde o službu zatím jen pro poslance. Plošné dobrovolné antigenní testování začalo v Česku ve středu.

11:45 - Pandemie koronaviru, která letos zasáhla celý svět a způsobila obrovské ztráty na životech i ekonomické škody, má prokazatelně i jeden pozitivní efekt - snížení obsahu znečišťujících látek v ovzduší. V evropských zemích nyní pokles emisí způsobený opatřeními proti koronaviru přesně propočítali vědci ze služby Copernicus, podle nichž mezi únorem a červencem klesly emise oxidů dusíku a oxidu uhličitého ze spalování fosilních paliv o více než deset procent. Emise z letecké dopravy se snížily dokonce o polovinu.

11:40 - V Německu zemřel s onemocněním covid-19 starosta ukrajinského velkoměsta Charkova Hennadij Kernes. Informují o tom ukrajinská média s odvoláním na Kernesova přítele a podnikatele Pavlo Fukse. Jednašedesátiletý politik se poslední měsíce léčil kvůli koronaviru v berlínské klinice Charité. V roce 2014 přežil atentát, kdy ho neznámý útočník střelil do zad. Kernes byl od té doby upoután na invalidní vozík.

11:30 - Od začátku epidemie nemoci covid-19 zemřelo v Česku již více než 10.000 lidí s prokázanou nákazou novým koronavirem. Podle počtu mrtvých s covidem-19 na 100.000 obyvatel patří ČR mezi nejvíce postižené země EU, aktuálně je na pátém místě. Hůře jsou na tom Belgie, Itálie, Slovinsko a Španělsko.

11:27 - Francouzský prezident Francie Emmanuel Macron má pozitivní test na koronavirus. Půjde na sedm dní do domácí karantény, pracovat bude z domova. Všechny jeho pracovní schůzky v nadcházejících dnech, které by vyžadovaly fyzickou účast, včetně plánované cesty do Libanonu, jsou zrušené, píší francouzská média s odvoláním na prohlášení Elysejského paláce.

11:00 - Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) nevyloučil to, že při zhoršení počtů lidí s covidem-19 v nemocnicích, bude navrhovat přesun do nejpřísnějšího pátého stupně skóre protiepidemického systému PES. Očekává, že i bez zhoršení situace bude o Vánocích v nemocnicích asi 6000 lidí. Zhoršení by mohlo znamenat až 10.000 hospitalizovaných a kolem 15.000 nových případů denně. Ve středu bylo poprvé od 11. listopadu pozitivně otestováno více než 8000 lidí. Hospitalizovaných bylo 4609, stav 595 z nich lékaři hodnotí jako těžký.

Hledáte, kde se nechat před Vánoci zdarma otestovat na #COVID19, a nemáte přístup k internetu? Zavolejte na bezplatnou linku 1221. pic.twitter.com/ZNwP5ouUlh

— Ministerstvo zdravotnictví (@ZdravkoOnline) December 17, 2020

10:55 - Jako poslední schválily americko-německou vakcínu (Pfizer/BioNTech) v Latinské Americe ve středu Ekvádor a Chile, před nimi to v regionu udělaly Mexiko, Panama a Kostarika. Touto vakcínou už očkují například v USA či Británii, za několik dní s ní začne očkovat Izrael. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) by měla o podmínečné registraci této vakcíny rozhodnout v pondělí.

10:45 - Ve věznicích budou moci za chybějící dozorce v době krize nově nastoupit policisté na dobu nezbytně nutnou. Dosavadní zákony to neumožňují. Změnit to má novela zákonů o Vězeňské službě, kterou dnes zrychleně schválil Senát. Podle ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) chybí kvůli nákaze koronavirem zhruba 400 příslušníků Vězeňské služby.

10:33 - Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR vítá rozhodnutí vlády o umožnění prodeje na Štědrý den dopoledne. Na verdikt čekali i dodavatelé čerstvých potravin, řekl dnes ČTK prezident svazu Tomáš Prouza. Rozhodnutí pozitivně hodnotí také například společnost Globus, sdělila ČTK. Některé řetězce však již dříve, resp. tento týden rozhodly, že nechají 24. prosince své prodejny zavřené.

10:20 - V Izraeli za uplynulý den přibylo dalších 2802 případů nákazy koronavirem. Hranici 2800 infikovaných tak devítimilionová země překonala již druhý den v řadě. S odvoláním na ministerstvo zdravotnictví to napsal web The Times of Israel. V úterý se v Izraeli potvrdila nákaza u 2891 lidí, což bylo nejvíce od 12. října. Od začátku pandemie země zaznamenala 366.182 nakažených a 3033 lidí s covidem-19 zemřelo.

9:55 - U zdravotnice na americké Aljašce se po naočkování vakcínou firem Pfizer a BioNTech objevila alergická reakce. Oznámila to zástupkyně tamního zdravotnického systému Anne Zinková. V USA jde o první případ negativní reakce na vakcínu od pondělka, kdy ve Spojených státech očkování odstartovalo. Symptomy anafylaktického šoku se projevily během patnáctiminutového dozoru, který se doporučuje po aplikaci očkovací dávky. Žena byla převezena na pohotovost, teď je její stav stabilizovaný, ale je stále v nemocnici.

9:40 - Vláda dnes schválila záměr uvolnit miliardu korun na pomoc v epidemii koronaviru pro kulturu. Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) po jednání novinářům řekl, že připraví dvě výzvy. Jedna bude podobná dosavadnímu programu COVID kultura, rozšířená ale například o výtvarníky. Druhá bude určena pracovníkům v audiovizuálním umění.

9:25 - Pokud bude kvůli covidu-19 platit nouzový stav i o Vánocích, vláda ve svém opatření výslovně umožní prodej na Štědrý den dopoledne. Po dnešním zasedání kabinetu to novinářům řekl vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Vláda podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) dnes upravila pravidla omezující volný pohyb, aby podle nich nebylo při nakupování povoleno jen obstarávání základního zboží.

9:23 - Typ vakcíny proti covidu-19 si podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) nebude možné vybírat. Důvody jsou technické, nebude narušeno zákonem dané právo na volbu péče, řekl dnes novinářům. Na možný rozpor se zákonem o zdravotních službách upozornil například odborník na zdravotnické právo Ondřej Dostál. První dodávky vakcíny by se do ČR mohly dostat kolem 28. prosince, čeká se na schválení Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA).

‼️ #COVID19vaccines in the ?? will only be authorised when the evidence shows that benefits of a vaccine in protecting people against #COVID19 are far greater than any side effects. ?https://t.co/zwy3FHeDpn pic.twitter.com/HygjDURBJ7

— EU Medicines Agency (@EMA_News) December 17, 2020

9:20 - O zmírnění opatření během Silvestra vláda neuvažuje. Ministr Jan Blatný (za ANO) zmínil, že nejde o duchovní potřebu, na druhou stranu je podle něj možné přelom roku oslavit za dodržování vládou přijatých opatření.

9:10 - V Praze přibylo ve středu 771 potvrzených případů nákazy koronavirem, zhruba o 250 více než před týdnem. Proti úterý je nárůst asi o stovku nižší. Rizikové skóre protiepidemického systému PES v metropoli k dnešku dál stouplo, zvýšilo se o tři body na 59, těsně se ale stále drží ve třetím stupni rizika. Z krajů má Praha index dlouhodobě nejnižší.

⚠️V Praze evidujeme za středu 16.12.2020 / 771 nově potvrzených případů onemocnění covid-19. Od začátku epidemického výskytu onemocnění dne 1.3.2020 dosáhl celkový kumulativní počet případů k datu 16.12.2020 čísla 67.959, počet aktivních případů 6.829#COVID19 #praha pic.twitter.com/IFFmfQ7g3H

— Hygienická stanice hl. m. Prahy (@hygpraha) December 17, 2020

9:00 - Autoškoly mohou i po pátečním posunu opatření do čtvrtého stupně protiepidemického systému prakticky i teoreticky vyučovat a pořádat zkoušky. Novinářům to po dnešním jednání vlády řekl vicepremiér Karel Havlíček (za ANO).

8:50 - Vláda umožní o Štědrém dni věřícím účastnit se půlnočních mší, přestože má kvůli epidemii koronaviru platit zákaz vycházení z domu. V kostelech bude ale možné využít jen pětinu míst. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) dnes po mimořádném zasedání vlády novinářům řekl, že o záležitosti diskutoval s pražským arcibiskupstvím. Lidi, kteří se na půlnoční mše vydají, vyzval k užití roušky či respirátoru.

8:30 - Za první den dobrovolného antigenního testování na covid-19 přišlo podle dat Chytré karantény uveřejněných na twitteru 15.499 osob. Na dnešní den je objednáno přes 16.000 lidí, počet ještě roste. Možnost nechat se otestovat mají lidé do 15. ledna. Velký zájem je zejména o termíny do Vánoc, kdy lidé chtějí test využít pro ujištění, že se mohou bezpečněji potkat se svými staršími příbuznými.

DATA: Zde jsou čísla za první den dobrovolného testování. Včera se do 18. hodin nechalo otestovat AG testy 15 449 lidí. Dnes je objednáno 16 096 osob, ale tento počet průběžně roste.

— Chytrá karanténa (@ChytraKarantena) December 17, 2020

8:20 - Index protiepidemického systému (PES) v Moravskoslezském kraji dnes vzrostl na hodnotu 81, tedy o pět bodů ze středečních 76. Krajské skóre je tak aktuálně o deset bodů výše než republikový průměr, který stoupl na hodnotu 71.

8:15 - V ČR se od začátku koronavirové epidemie v březnu nakazilo přes 600.000 lidí. Od září tempo růstu nákazy covidem-19 rychle stoupalo, počty prokázaných případů rostly o více než 10.000 za den a byly i dny s více než 15.000 případy. V posledních dnech tempo zpomalilo, nyní zase roste, ve středu přibylo 8235 případů.

8:00 - Ztráty Českých drah z letošních tržeb mohou dosáhnout až pěti miliard korun. Hlavní část škod tvoří výpadky příjmů z jízdného. ČTK to řekl mluvčí společnosti Radek Joklík. Odhad ztrát prohloubila podzimní vlna pandemie. Dráhy během ní, stejně jako ostatní dopravci, zrušily desítky spojů, obsazenost fungujících vlaků je navíc nízká. Stamilionové až miliardové škody mají i ostatní dopravci.

7:45 - Vláda bude ve Sněmovně usilovat o prodloužení nouzového stavu kvůli epidemii covidu-19 o dalších 30 dní. Trval by tak do 22. ledna. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) ČTK sdělil, že žádost určenou poslancům dnes schválil kabinet. Nouzový stav zatím v Česku kvůli epidemii covidu-19 platí od 5. října do 23. prosince. O návrhu menšinové vlády ANO a ČSSD bude Sněmovna jednat zřejmě v úterý 22. prosince.

7:12 - V Německu ve středu zaregistrovali 26.923 případů nákazy koronavirem a 698 úmrtí spojených s nemocí covid-19. Dnešní čísla Institutu Roberta Kocha (RKI) znamenají pokračování nepříznivého trendu z posledních týdnů, neboť oba denní součty jsou opět vyšší než před týdnem. Přírůstek bilance obětí je druhý nejvyšší od začátku pandemie. Kvůli nepříznivému vývoji budou muset být v Německu nejméně do 10. ledna zavřené všechny obchody, které neprodávají zboží každodenní potřeby. Neotevřou se ani školy a na veřejných místech je zakázán prodej alkoholu.

7:11 - Americký viceprezident Mike Pence se společně se svojí manželkou Karen nechá v pátek před zraky veřejnosti naočkovat vakcínou proti covidu-19. Jeho kancelář to ve středu oznámila s tím, že cílem je posílit důvěru ve vakcíny. Něco podobného plánuje i nastupující šéf Bílého domu Joe Biden. Podle informací agentury AP by mohl veřejné očkování absolvovat už příští týden.

7:10 - Brazilská oficiální bilance nákaz koronavirem ve středu překročila sedm milionů poté, co ministerstvo zdravotnictví poprvé od vypuknutí pandemie ohlásilo více než 70.000 nových případů. Za den také v zemi s 210 miliony obyvatel přibylo 936 úmrtí, informuje agentura Reuters. Celkem už brazilské úřady evidují více než 180.000 úmrtí spojených s koronavirem.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Česká republika EU (Evropská unie) USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

včera

včera

včera

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy