Orbán čeká příchod větší vlny uprchlíků příští týden, v Polsku jich jsou skoro 2 miliony

Polské hranice překročily od začátku ruské invaze na Ukrajinu 24. února téměř dva miliony uprchlíků, počet příchozích se ale v posledních dnech mírně snížil. Informovala o tom dnes polská pohraniční stráž. Maďarsko naopak očekává příchod "větší vlny" uprchlíků z Ukrajiny během příštího týdne, uvedl premiér Viktor Orbán.

Za tři týdny dorazilo do Polska 1,95 milionu osob z Ukrajiny, uvedla na twitteru pohraniční stráž. Ve středu to bylo asi 60.000 lidí, tedy o deset procent méně než o den dříve. Největší nápor panoval na polských hranicích v prvních týdnech po začátku invaze, v neděli 6. března překročilo hranice z Ukrajiny 142.000 lidí.

Maďarský premiér Orbán ve videopříspěvku na facebooku uvedl, že očekává další velkou vlnu uprchlíků, a slíbil navýšit počet pohraničníků, kteří příchod migrantů z válkou zasažené země pomohou zvládat.

Orbán ve středu večer navštívil maďarský hraniční přechod poblíž spojnice s Rumunskem a Ukrajinou. Na videu záběry Orbána se strážci hranic střídají záběry na kolony aut směřující do Maďarska a ženu s dítětem, která vyplňuje vstupní dokumenty. Zachycen je i stánek maďarského Červeného kříže s pultem potravin nachystaným pro příchozí.

Z Ukrajiny už od začátku ruské invaze před třemi týdny uprchly více než tři miliony lidí, téměř dvě třetiny jich zamířily do Polska. Do Maďarska jich zatím přišlo více než 432.000, přijmout jich země může i dvakrát tolik, uvedl podle agentury MTI György Bakondi, bezpečnostní poradce šéfa vlády.

Maďarsko, které v minulých letech patřilo k největším kritikům způsobu, jakým se Evropská unie snažila zvládat migrační vlnu z Blízkého východu a Afriky, bude v dalších třech dnech pracovat na plánu, jak se vyrovnat s potenciálním nárůstem migrace, řekl Orbán podle MTI. Válka na Ukrajině neslábne, ale naopak sílí, uvedl též premiér země, která na rozdíl od dalších středoevropských členů NATO a EU nehodlá boj Kyjeva s ruskými okupanty podpořit dodávkami zbraní.

V dubnu se v Maďarsku budou konat parlamentní volby, v nichž vládní strana Fidesz bude poprvé čelit sjednocené opozici, a tak je jejich výsledek pokládán za otevřený.

Z Ukrajiny utíkají miliony lidí, Evropa zažívá nejrychlejší uprchlickou vlnu od druhé světové

Z Ukrajiny k dnešnímu dni uprchlo před ruskou invazí více než tři miliony lidí, většinou žen a dětí. Převážná část z nich míří do Polska, které eviduje na svém území podle UNHCR zhruba dva miliony Ukrajinců.

V rámci Evropy jde o nejrychlejší uprchlickou krizi od druhé světové války. Podle serveru The Guardian to uvedl Filippo Grandi, komisař Úřadu Vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky.

Řada zemí kvůli krizi uprchlíkům otevřela své hranice. Do Česka za první tři týdny ruské invaze přišlo přes 270 tisíc lidí z Ukrajiny a stát schválil zákony, které jim mají usnadnit přístup k práci, zdravotnímu pojištění a ke studiu.

I v Německu dostanou uprchlíci z Ukrajiny ihned povolení k pobytu i k práci a ukrajinské děti mohou okamžitě nastoupit do škol. Dánsko také přijalo zákon, který umožní uprchlíkům z Ukrajiny začít pracovat, chodit do školy a pobírat sociální dávky, a to prakticky ihned po příjezdu do země.

Podobně i Polsko umožní uprchlíkům z Ukrajiny legálně pracovat nebo získat sociální a zdravotní pojištění. Některé země, jako Maďarsko, ale svůj přístup k lidem z Ukrajiny teprve přehodnocují a na plánu, jak se vyrovnat s potenciálním nárůstem migrace, budou teprve pracovat.

Související

Uprchlíci v Evropě

Plány na deportaci migrantů dostávají jasné obrysy. Evropské státy pracují na zřízení prvních center

Řecko spolupracuje se čtyřmi dalšími evropskými státy na plánu zřízení deportačních center ve třetích zemích, nejspíše v Africe. Tato střediska mají sloužit pro migranty, jejichž žádosti o azyl byly v Evropské unii zamítnuty. Řecký ministr pro migraci Thanos Plevris ve středu uvedl, že na vzniku takzvaných „návratových center“ Atény pracují společně s Německem, Nizozemskem, Rakouskem a Dánskem.

Více souvisejících

uprchlíci Ukrajina Viktor Orbán

Aktuálně se děje

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Trump

Vojáků stáhneme mnohem víc, vzkázal Trump do Německa

Nebude to jen pět tisíc vojáků, naznačil americký prezident Donald Trump ohledně plánů na stažení armádních příslušníků z Německa. Spojené státy americké mají u našich sousedů svou nejpočetnější evropskou posádku. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Kometa Brno

Brněnskou Kometu bude opět trénovat majitel Zábranský. Klub představil posily

Tuzemská hokejová sezóna sotva skončila, v klubech se ale nezahálí a už se začínají připravovat na další sezónu. Platí to i pro brněnskou Kometu, která se stala dalším extraligovým klubem, který v těchto dnech oznamuje novinky nejen ve svém kádru, ale i v realizačním týmu. I tady totiž dochází ke změně na trenérských postech. Na trenérskou lavičku se totiž vrací po pěti letech klubový majitel Libor Zábranský, jemuž budou asistenty trenéři, kteří v uplynulé sezóně 2025/26 vedli Brno jako hlavní stratégové – Kamil Pokorný a Jiří Horáček. Coby další asistent se k nim ještě přidává Martin Erat.

včera

Aktualizováno včera

včera

Ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka

Ministerstvo reaguje na obavy zaměstnavatelů kvůli jednotnému hlášení

Ministerstvo práce a sociálních věcí společně s ČSSZ vnímá obavy zaměstnavatelů ze sankcí spojených s opožděným nebo chybným odesláním Jednotného měsíčního hlášení zaměstnavatele. Cílem ministerstva není zaměstnavatele sankcionovat, ale zvládnout tuto zásadní změnu tak, aby v praxi skutečně fungovala.

včera

Donald Trump

Znechucený Trump znovu požaduje vyhazov moderátora Kimmela

Americký prezident Donald Trump po posledním pokusu o atentát zaútočil na moderátora jedné z populárních talk show Jimmyho Kimmela. Jeho zaměstnavatele vyzval, aby dotyčného vyhodil. Podle Trumpa se Kimmel dopustil výzvy k násilí vůči prezidentovi. 

včera

Američané po Merzově kritice stáhnou tisíce vojáků z Německa

Americké ministerstvo obrany hodlá stáhnout asi pět tisíc vojáků z Německa. Oznámilo to poté, co se americký prezident Donald Trump a německý kancléř Friedrich Merz slovně střetli kvůli válce s Íránem. Rozhodnutí přišlo den po Trumpově kritice Merze, upozornila britská stanice BBC

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy