Orbán hovořil s Putinem, pozval ho do Budapešti na mírová jednání

Maďarský premiér Viktor Orbán dnes v telefonickém rozhovoru s ruským prezidentem Vladimirem Putina navrhl vyhlásit okamžité příměří na Ukrajině. Šéfa Kremlu také pozval na mírová jednání v Budapešti s ukrajinským a francouzským prezidentem Volodymyrem Zelenským a Emmanuelem Macronem a s německým kancléřem Olafem Scholzem.

Putin zareagoval pozitivně, ale uvedl, že bude mít podmínky, řekl Orbán podle zahraničních agentur na tiskové konferenci v Budapešti. Ukrajinská prezidentská kancelář označila Orbánova slova o Putinově souhlasu s mírovými rozhovory za "mediální trik".

"Mnozí dnes dělají politická prohlášení, přičemž vycházejí čistě ze svých zájmů. Často je to o politických spekulacích a tužbě upoutat pozornost. Zvláště pokud hovoříme o politicích s velice zvláštními názory," okomentoval Orbánova slova podle listu Ukrajinska pravda poradce z ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak. Realita je podle něj "poněkud odlišná", a to tím spíše, že existují delegace vyjednávačů, kteří jsou v ustavičném kontaktu, a také se vedou konzultace na úrovni poradců hlav států, čímž je za Kyjev pověřen šéf prezidentské kanceláře Andrij Jermak. "Jakékoli reálné návrhy putují pouze těmito kanály. Cokoliv jiného je mediální trik!" prohlásil Podoljak.

Předseda maďarské vlády na tiskové konferenci také prohlásil, že Maďarsko by nemělo problém platit za dodávky ruského plynu v rublech. Pokud o to Moskva požádá, Budapešť tak učiní, citovala Orbána agentura Reuters. Putin již dříve podepsal výnos požadující, aby evropští zákazníci platili za ruský plyn rubly, které získají výměnou eur či jiné měny v ruské bance; Evropská unie takový model odmítá.

Maďarský premiér v předchozích dnech odsoudil ruskou invazi na Ukrajinu a nevetoval sankce Evropské unie vůči Rusku kvůli jeho vojenské agresi. Zdržel se však přímé kritiky ruského prezidenta a odmítl myšlenku omezení dovozu ropy a plynu z Ruska s tím, že by to zničilo maďarskou ekonomiku. Maďarsko také, na rozdíl od většiny svých spojenců v Evropské unii a jako jediný z unijních sousedů Ukrajiny, odmítlo dodat Kyjevu zbraně a nedovolilo ani jejich přepravu přes své území.

Ukrajinský prezident Zelenskyj nedávno několikrát ostře kritizoval přístup maďarské vlády k válce ve své zemi. S Orbánem si v minulých týdnech vyměnili několik osobně laděných výpadů. V úterý ukrajinský prezident prohlásil, že si šéf maďarské vlády bude muset vybrat mezi Moskvou a "zbytkem světa". Orbán kvůli svému opatrnému postoji k ruské agresi proti Ukrajině čelí vzácné kritice svých konzervativních a nacionalistických spojenců v Polsku, podotkl Reuters v dřívější zprávě o předvolání ukrajinského velvyslance na maďarské ministerstvo zahraničí kvůli tomu, co Budapešť pokládá za urážlivé komentáře Kyjeva. Premiér Orbán a jeho strana minulý týden vyhráli čtvrté parlamentní volby v řadě za sebou, a to i zásluhou postoje "není to naše válka, a tak zůstaneme mimo ni".

Orbán dnes před novináři zdůraznil, že Maďarsko musí posílit své strategické spojenectví s Polskem v rámci Evropské unie. Ohledně řízení, které proti Budapešti zahájil Brusel, si Maďarsko podle Orbána počká na dopis od Evropské komise. Premiér současně zdůraznil, že neustoupí tlaku, který má Budapešť přimět k souhlasu s rozšířením sankcí proti Rusku i na ropu a plyn. To označil za nepřekročitelnou mez.

Na dotaz ohledně ukrajinského města Buča u Kyjeva, kde byly po odchodu ruských vojsk objeveny desítky zabitých civilistů, Orbán podle agentury AFP odpověděl způsobem, který se vymyká z vlny západních odsouzení, a sice že je třeba všímat si všech válečných zvěrstev a také vést v patrnosti, že "žijeme v éře rozsáhlých manipulací". Orbán požadoval nezávislé a nepodjaté vyšetřování a vyzval k ochraně civilistů za "jakoukoli cenu".

Související

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Orbán: Na Ukrajinu zbraně nepošleme, s vojáky ani bez nich

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán ve videu nahraném ve čtvrtek na sociální síť TikTok odmítavě reagoval na prohlášení francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který v pondělí řekl, že nevylučuje vyslání západních vojáků na Ukrajinu.

Více souvisejících

Viktor Orbán Vladimír Putin válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Martin Kupka

2300 korun za dálniční známku je jen začátek. Kupka oznámil další zdražení

Cena dálniční známky by měla být od ledna příštího roku opět zvýšena, a to v souladu s vývojem inflace. Uvedl to ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v dnešním pořadu Týden v politice České televize. Přesný nárůst ceny, o který se dálniční známka zvýší, má být zveřejněn ve druhé polovině příštího roku. Poslední změna ceny nastala 1. března, kdy roční kupon zdražil z 1500 na 2300 korun.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Joe Biden

Svět po masakru v Pásmu Gazy doufá v příměří s Izraelem

Katar, Egypt i USA se v současnosti zapojují do jednání o příměří mezi Izraelem a palestinským militantním hnutím Hamás. Po masakru u humanitárního konvoje, který si vyžádal stovky zraněných a přes 115 mrtvých, poukazují na naléhavou potřebu co nejdřívějšího uzavření jednání a rozšíření humanitární pomoci proudící do Pásma Gazy.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

včera

včera

Letošní únor byl v Česku nejteplejší v historii. Zima byla bohatá na srážky

Letošní únor byl nejteplejším únorem na českém území od roku 1961, potvrdil v pátek Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Odchylka průměrné měsíční teploty byla zároveň rekordně vysoká. Uplynulý měsíc byl také srážkově bohatý. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy