Orbán volá po nové strategii Západu na podporu Ukrajiny, nynější prý nefunguje

Strategie Západu na podporu Ukrajiny napadené Ruskem nefunguje, nový přístup by se měl soustředit na vyjednávání o míru, nikoli na vítězství ve válce. V projevu před maďarskou menšinou v Rumunsku to dnes řekl maďarský premiér Viktor Orbán. Zopakoval také, že Budapešť nepodpoří evropské sankce, které by se týkaly dovozu ruského plynu, protože nechce poškodit ekonomiku země.

Orbán podle agentury Reuters ve své řeči zdůraznil, že Západ by měl začít ke konfliktu na Ukrajině přistupovat jinak. Podle něj se dosud západní země domnívaly, že Ukrajina může válku s Ruskem vyhrát díky dodávkám zbraní, že sankce Rusko oslabí a destabilizují jeho vedení, že sankce poškodí Rusko více než Evropu a že se svět na obranu Ukrajiny semkne. Strategie s těmito čtyřmi pilíři nicméně zklamala, domnívá se šéf maďarské vlády.

"Sedíme v autě, které má defekt na všech čtyřech kolech: je naprosto jasné, že takhle se válka vyhrát nedá," řekl maďarský premiér a doplnil, že hlavním důvodem je fakt, že ruská armáda "má asymetrickou dominanci".

"Válka znamená poměřování sil a ti, kdo jsou silnější, rozhodují," citovala Orbána agentura MTI. "Teď není úkolem Evropské unie stát na straně Ukrajinců nebo Rusů, musí stát mezi Ukrajinou a Ruskem," dodal. Maďarsko podle něj musí do rozhodování o dalším postupu hovořit rozhodněji, protože s Ukrajinou sousedí a ve válce už zemřely desítky Maďarů.

"Maďarsko má jako sousedící země právo říct, že jediným řešením je mír. Mír je jediný způsob, jak zachránit životy a jediný lék na válečnou inflaci a ekonomickou krizi, kterou válka vyvolala," řekl Orbán v rumunském městečku Baile Tusnad (maďarsky Tusnádfürdö) na východě Transylvánie.

Nacionalistický ministerský předseda dále prohlásil, že neexistuje šance na mírové rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou. "Jelikož chce Rusko bezpečnostní záruky, tato válka může být ukončena pouze mírovými hovory mezi Ruskem a Amerikou," pronesl podle Reuters.

Ruské invazní jednotky chtějí podle jeho dnešních výroků postoupit dostatečně daleko na západ, aby Ukrajina nemohla zasáhnout ruské území. Podle MTI argumentoval tím, že čím lepší zbraně Ukrajina získá, tím déle by mohla válka trvat.

Premiér rovněž uvedl, že válka otřásla spoluprací mezi Budapeští a Varšavou, přestože obě země mají stejné strategické zájmy. Zatímco Maďarsko chce zůstat mimo konflikt mezi dvěma slovanskými národy, Poláci mají pocit, že je to jejich válka, sdělil publiku a dodal, že by dvojice států měla zachránit ze svého strategického spojenectví, co se dá, pro poválečné období.

Podle agentury AFP dnes rovněž obhajoval svoji vizi "nemíšené maďarské rasy". "Stěhujeme se, pracujeme jinde, mícháme se v rámci Evropy," řekl. "Ale nechceme být smíšenou rasou, multietnickým národem, který by se mísil s neevropany", prohlásil.

Mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí v reakci na Orbánovy výroky prohlásil, že jeho tvrzení o neúčinnosti sankcí uvalených na Rusko jsou klasickým příkladem ruské propagandy. Maďarský premiér se tak vyjádřil druhý den po návštěvě svého ministra zahraničí v Moskvě, kde se snažil vyjednat zvýšení dodávek ruského plynu, poznamenal Oleh Nikolenko podle serveru RBK Ukrajina. Ekonomické postihy vůči Moskvě mají efekt a snížily "schopnost ruské vojenské mašinérie vést válku proti Ukrajině," dodal.

Související

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Orbán: Na Ukrajinu zbraně nepošleme, s vojáky ani bez nich

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán ve videu nahraném ve čtvrtek na sociální síť TikTok odmítavě reagoval na prohlášení francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který v pondělí řekl, že nevylučuje vyslání západních vojáků na Ukrajinu.

Více souvisejících

Viktor Orbán protiruské sankce Ukrajina válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Martin Kupka

2300 korun za dálniční známku je jen začátek. Kupka oznámil další zdražení

Cena dálniční známky by měla být od ledna příštího roku opět zvýšena, a to v souladu s vývojem inflace. Uvedl to ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v dnešním pořadu Týden v politice České televize. Přesný nárůst ceny, o který se dálniční známka zvýší, má být zveřejněn ve druhé polovině příštího roku. Poslední změna ceny nastala 1. března, kdy roční kupon zdražil z 1500 na 2300 korun.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Joe Biden

Svět po masakru v Pásmu Gazy doufá v příměří s Izraelem

Katar, Egypt i USA se v současnosti zapojují do jednání o příměří mezi Izraelem a palestinským militantním hnutím Hamás. Po masakru u humanitárního konvoje, který si vyžádal stovky zraněných a přes 115 mrtvých, poukazují na naléhavou potřebu co nejdřívějšího uzavření jednání a rozšíření humanitární pomoci proudící do Pásma Gazy.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

včera

včera

Letošní únor byl v Česku nejteplejší v historii. Zima byla bohatá na srážky

Letošní únor byl nejteplejším únorem na českém území od roku 1961, potvrdil v pátek Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Odchylka průměrné měsíční teploty byla zároveň rekordně vysoká. Uplynulý měsíc byl také srážkově bohatý. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy