Pandemie covid: Británie a Itálie hlásí nižší přírůstek nakažených, potíže má Řecko

Itálie a Británie dnes ohlásily méně případů nákazy koronavirem a úmrtí s covidem-19 za 24 hodin než minulý den. Italské ministerstvo zdravotnictví zaznamenalo v zemi nově 26.323 nově nakažených a 686 úmrtí s covidem-19. Británie nově registruje 15.871 infikovaných a 479 úmrtí. Zatím nejvíc svých mrtvých s covidem-19 za jediný den ohlásilo Řecko, ve Francii zůstává situace stabilizovaná.

Jihoevropská země v pátek informovala o 827 mrtvých a více než 28.000 nově infikovaných. Pomalu se zlepšující epidemická situace Itálii umožnila zmírnit opatření v pěti krajích včetně Lombardie, úřady několik dní hlásí úbytek hospitalizovaných pacientů. Mírnější opatření začnou platit v neděli.

Itálie byla v Evropě první zemí zasaženou koronavirem. Od února, kdy ohlásila první případy, tam s covidem-19 zemřelo 54.363 lidí a nákaza se potvrdila u více než 1,5 milionu osob.

Britové v pátek oznámili přes 16.000 nově nakažených a 521 úmrtí. V Británii počet potvrzených nákaz přesáhl 1,6 milionu a s covidem-19 tam zemřelo 73.000 lidí, informuje Sky News.

Britské úřady hovoří o mírném slábnutí epidemie, reprodukční číslo je nyní nižší než jedna - 100 infikovaných tedy v průměru nakazí méně než 100 dalších osob. V Anglii ve středu skončí celostátní uzávěra a nahradí ji třístupňový systém regionálních opatření.

Omezení ale stále vyvolávají nesouhlas obyvatel, policie dnes na demonstraci proti uzávěře v Londýně zatkla přes 60 lidí.

Ve Francii se denní nárůst nově nakažených nemění a stejně jako v pátek i dnes úřady informovaly o zhruba 12.500 osob za předchozích 24 hodin. S covidem-19 tam za uplynulý den zemřelo 213 lidí, což je ve srovnání s pátečním údajem 396 mrtvých výrazně méně. Ve Francii od začátku epidemie s covidem-19 zemřelo 52.127 lidí, přičemž největší denní nárůst země zaznamenala 9. listopadu, kdy přibylo 551 mrtvých. Nákaza se prokázala u více než 2,2 milionu lidí. Pokračuje sestupný trend hospitalizací, avšak na jednotkách intenzivní péče je stále přes 3700 pacientů.

Dnes mohly ve Francii po uzávěře znovu otevřít menší obchody a byla také uvolněna pravidla pro pohyb osob.

Svou dosud nejvyšší denní bilanci úmrtí s covidem-19 dnes oznámilo Řecko. Za minulých 24 hodin tam ve statistikách přibylo 121 lidí a nemocnice na severu země začínají mít problémy s kapacitou jednotek intenzivní péče.

Nově je v Řecku 1747 infikovaných, takže celkový údaj o nákaze stoupl podle ministerstva zdravotnictví na 103.034 případů. Mrtvých má nyní Řecko 2223.

Premiér Kyriakos Mitsotakis dnes navštívil zdravotníky na severu země a řekl, že "letošní Vánoce budou velmi odlišné od těch minulých". Řecko vyhlásilo až do 7. prosince celonárodní uzávěru. "Prosím o další trpělivost a více snahy před Vánoci," řekl premiér. Řecku se dvouměsíční jarní karanténou podařilo zastavit šíření infekce, avšak nová vlna si v říjnu vynutila obnovu omezení.

Související

Více souvisejících

Itálie Velká Británie Francie Řecko Kyriakos Mitsotakis Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Petr Pavel

Pavel navštívil opomíjené Ležáky. Apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Trump

Trump si už vybral kandidáta na viceprezidenta

Bývalý americký prezident a téměř jistý republikánský prezidentský kandidát Donald Trump si již vybral kandidáta na viceprezidenta pro listopadové volby, ale zatím to nikomu neřekl. Uvedl to server CNN.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

Viktor Orbán, maďarský premiér

Orbán otočil. Německo, které mu "nevoní", označil za součást technologické transformace

Ekonomická spolupráce tvoří pevný základ vztahů mezi Německem a Maďarskem, uvedl maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s německým kancléřem Olafem Scholzem v Berlíně. Oba lídři se dohodli na dalším posilování ekonomických vazeb, uvedla agentura MTI. Při návštěvě Berlína přitom prohlásil, že Německo už "nevoní a nevypadá stejně" jako dříve, a že kvůli migraci se proměnilo v "pestrobarevný, multikulturní svět". 

včera

včera

včera

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko poslalo na bytovku plnou civilistů řízenou bombu

Ruská armáda při sobotním útoku na východoukrajinské město Charkov použila řízenou bombu, která zasáhla vícepodlažní obytný dům. Tři lidé přišli o život a dalších téměř 40 bylo zraněno, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

Požár v přírodě, ilustrační fotografie.

Turisté z jachty zapálili celý řecký ostrov

Řečtí hasiči byli v pohotovosti i v sobotu kvůli řadě požárů po celé zemi. Pobouření vyvolalo chování pasažérů jedné jachty u pobřeží ostrova Hydra, kteří v noci na sobotu, navzdory varování před manipulací s ohněm, odpálili ohňostroj. Jiskry z něj zapálily jediný borový les na ostrově. Uvedl to server BBC.

včera

včera

včera

včera

Ostudný povaleč. Farage čelí za své výroky o Ukrajině ostré kritice

Britský populistický politik Nigel Farage čelí kritice za své výroky, že Západ vyprovokoval ruskou invazi na Ukrajinu. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy