Pařížská radnice přestane příští rok vydávat povolení k záboru veřejného prostranství cirkusům, v nichž vystupují volně žijící zvířata. Schválilo to zastupitelstvo francouzského hlavního města, informovala agentura AFP. Radnice chce přijetím opatření vyvinout mimo jiné tlak na francouzskou vládu, která omezení vystupování volně žijících zvířat v cirkusech už delší dobu slibuje.
"Můžeme si všichni poblahopřát k tomuto rozhodnutí, které je v souladu se společenských pokrokem," uvedla radní Pénélope Komitesová, která má na starosti přírodu ve městě a biodiverzitu. Od příštího roku nebude na základně dnes schváleného rozhodnutí radnice vydávat povolení k záboru veřejného prostranství "všem cirkusům, které prezentují představení s divoce žijícími zvířaty".
Podle Komitesové, bývalé ředitelky francouzské odnože organizace Greenpeace, by mělo páteční rozhodnutí Paříže mimo jiné vyvinout tlak na francouzskou vládu, aby se touto věcí zabývala. Ministryně životního prostřední Élisabeth Borneová nedávno slíbila, že své plány kolem cirkusů oznámí "v příštích týdnech".
Zákaz vydávat povolení k záboru veřejných prostranství se nijak nedotkne pařížského cirkusu Bouglione, který využívá prostory Zimního cirkusu, stavby z 19. století. Další známý cirkus Gruss bude muset ale při prodlužování dlouhodobé smlouvy v příštím roce podepsat doložku, v níž se zaváže, že přestane s drezúrou volně žijících zvířat.
Podle radní Komitesové uvolní Paříž v následujících třech letech jako součást opatření zhruba 50.000 eur (1,3 milionu Kč), které by měly cirkusům pomoci při transformaci.
Zatímco organizace na ochranu zvířat přijaté opatření vítají, provozovatelům cirkusů se nelíbí. "Odstranit zvířata, to je jako odstranit klauny. A pak už zůstanou jen představení, jako je Cirque du Soleil, která jsou pro intoše a puberťáky," řekl například William Kerwich z cirkusu Royal. Cirque du Soleil je zástupce takzvaného nového cirkusu, který spojuje akrobacii, hudbu, tanec a další druhy umění.
Podle nedávného průzkumu se proti vystupování volně žijících zvířat v cirkusech stavějí dvě třetiny Francouzů. Do konce loňského roku zakázalo drezúru divokých zvířat v cirkusech asi 40 zemí světa. V Evropě zákaz pro všechna zvířata nebo pro všechna divoká zvířata zavedlo přes 20 zemí, mezi nimi Bosna, Estonsko, Chorvatsko, Itálie, Rumunsko, Nizozemsko, Rakousko či Slovinsko. Veřejná vystoupení lvů, tygrů, slonů, hrochů, žiraf nebo delfínů zakázalo k 1. listopadu také Slovensko.
V České republice je drezura zakázaná od roku 2004 u primátů, ploutvonožců, nosorožců, hrochů a žiraf narozených po tomto datu. Poslanecká sněmovna se nyní zabývá vládním návrhem novely zákona na ochranu zvířat, která by zákaz rozšířila i na nově narozené slony a delfínovité. Ochránci zvířat by ovšem chtěli zakázat využívání všech druhů volně žijících zvířat v cirkusech.
Související

Z Paříže do Berlína nově za 8 hodin. Bude spuštěna nová linka superrychlého vlaku

Letní olympiáda v Paříži je minulostí. Na příští v Los Angeles zval i Tom Cruise
Paříž , cirkus , Zvířata , Francie
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Kanada se chce připojit k Trumpovu štítu Golden Dome
před 2 hodinami

Elon Musk nekončí. Prozradil, jak dlouho zůstane v čele Tesly
před 2 hodinami

Válka na Ukrajině: Jaké budou další kroky? Trumpa čekají tři zásadní rozhodnutí
před 3 hodinami

Nemoc, která v minulosti děsila svět, už nebude hrozbou? Británie spouští jako první na světě očkování
před 4 hodinami

Nejde jen o Ukrajinu. USA stojí před možností největšího vojenského konfliktu od druhé světové války
před 5 hodinami

Elton John kvůli AI označil britskou vládu za absolutní lůzry
před 5 hodinami

Češi věří vědě, Slováci konspiracím. Průzkum o placaté zemi ukazuje na tragický stav tamního vzdělávání
před 6 hodinami

Mír výměnou za území? Rusko a Ukrajina zvažují možnosti dohody
před 6 hodinami

Ve Španělsku byl zastřelen Andrij Portnov, ukrajinský politik a poradce Janukovyče
před 7 hodinami

Ukrajina má důkazy, že ruská armáda popravuje kapitulující ukrajinské vojáky
před 7 hodinami

Brexit pozpátku? Británie a EU se snaží aktualizovat vztahy, jinak nezvládnou čelit novým hrozbám, říká Meislová
před 7 hodinami

Trump neví co dál, Ukrajinu nechá padnout. V Kyjevě panuje zklamání, frustrace a rostoucí obavy
před 8 hodinami

Problém, který jde za každým z nás. Leností ničíme ekosystémy, přitom stačí vyměnit oblečení za jídlo
před 8 hodinami

Izraelské operace v Gaze jsou velmi blízko válečnému zločinu, varuje expremiér. Mezinárodní tlak roste
před 9 hodinami

Konec levných zásilek z Temu a Sheinu. EU zavede speciální poplatek za každý balíček
před 9 hodinami

Devastace Země v přímém přenosu. Loňský rok přinesl tragický rekord
před 10 hodinami

Situace v Pásmu Gazy je katastrofální. Dva miliony lidí čelí hladomoru
před 10 hodinami

Metro D se otevřelo veřejnosti. Prohlídka přilákala desetitisíce lidí
před 11 hodinami

Největší obranný projekt v dějinách. Trump představil vesmírný štít Golden Dome
před 12 hodinami
Výhled počasí na začátek léta. Meteorologové nastínili, co přinese červen
Červnem začíná meteorologické léto a velkou část nadcházejícího měsíce už pokrývá aktuální dlouhodobý výhled Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Podle předpovědi se po přechodném oteplení na konci května očekává opět chladnější počasí.
Zdroj: Jan Hrabě