cirkus

Zvířata

ZOO tratí miliony, žádají dřívější otevření venkovních areálů. Ozvaly se i cirkusy

Zoologické zahrady chtějí po vládě otevření venkovních areálů dříve než na konci května. Za březen a duben přišly na tržbách v součtu zhruba o 100 milionů korun a trvání uzavření jim může způsobit rozsáhlé ekonomické, sociální a ochranářské škody. Vyplývá to ze společné tiskové zprávy jedenácti českých zoologických zahrad, kterou ČTK dnes zaslaly zoo v Děčíně a ve Dvoře Králové nad Labem.
Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

Zakáže se dojení krav a braní medu včelám?! U Jílkové se strhla hádka

V pořadu Máte slovo Michaely Jílkové se probíralo vážné téma týrání zvířat. Veřejnost je těmito případy otřesená a volá po přísnějších trestech. Senát proto navrhuje navýšení trestní sazby z dosavadních pět let odnětí svobody na šest. Za provozování množíren by pachatelům ukládal deset let vězení natvrdo. Poslanecká sněmovna s tím ale nesouhlasí.
Cirkus Berousek

Veterináři žádají úplný zákaz šelem v cirkusech v Česku

Předvádění drezury šelem v cirkusech se přežilo a už dávno neplní vzdělávací účel jako kdysi. Proto je podle České asociace veterinárních lékařů volně žijících zvířat a zvířat zoologických zahrad načase zakázat chov těchto zvířat v cirkusech bez výjimek.
Ilustrační foto

Zemřel artista Otto Bubeníček (†76), otec slavných dvojčat tanečníků

Ve věku 76 let zemřel dnes v pražské Thomayerově nemocnici někdejší cirkusový artista a otec slavných tanečníků bratrů Bubeníčků Otto Bertis Bubeníček. ČTK to sdělil jeden ze světově proslulých dvojčat Jiří Bubeníček. Bubeníček starší zemřel podle něj na zápal plic. Otto Bertis patřil k nejznámějším českým akrobatům, se svou skupinou 5 Bertis procestoval mnoho zemí a získal četná ocenění.
Ilustrační foto

Pařížská radnice nechce cirkusy s divokými zvířaty, reakce jsou rozporuplné

Pařížská radnice přestane příští rok vydávat povolení k záboru veřejného prostranství cirkusům, v nichž vystupují volně žijící zvířata. Schválilo to zastupitelstvo francouzského hlavního města, informovala agentura AFP. Radnice chce přijetím opatření vyvinout mimo jiné tlak na francouzskou vládu, která omezení vystupování volně žijících zvířat v cirkusech už delší dobu slibuje.
Ilustrační foto

Odpůrci a zastánci cirkusů se střetli v debatě

Zástupci cirkusů a ochránci zvířat se dnes střetli v debatě o drezuře volně žijících druhů zvířat. Vládní novela zákona na ochranu zvířat rozšiřuje zákaz drezury na nově narozené slony a delfínovité, spolek Svoboda zvířat by chtěl zakázat využívání všech druhů volně žijících zvířat v cirkusech. Představitelé iniciativy Cirkusy společně na semináři ve Sněmovně odmítali, že by zvířata vystavovali stresu. Novelu ve Sněmovně čeká první čtení.
Praha

Provazochodkyně přešla přes Vltavu na Letnou. Za 40 minut

Přibližně 40 minut trval dnes francouzské provazochodkyni přechod přes Vltavu po tenoučkém laně ve výšce 35 metrů. Lano natažené z jeřábu u právnické fakulty a končící ve svahu Letenských sadů bylo dlouhé 350 metrů a silné pouhých 16 milimetrů, akrobatka se ale během přechodu několikrát posadila, na lano si lehla, udělala přes něj kotrmelec nebo visela zavěšená jen za ohnutá chodidla. Její akci sledovaly z náplavky, Čechova mostu a Letenských sadů tisíce lidí, kteří jejím kouskům aplaudovali. Provazochodkyně Tatiana-Mosio Bongongaová se na laně pohybuje od svých osmi let, dnes je jí 35 a nad Prahou přešla bez viditelného jištění.
Cirkus Berousek

Drezura v cirkusech? Češi jsou proti zákazu, chtějí ale kontroly krotitelů

Šedesát procent Čechů se domnívá, že zvířata jsou podstatou cirkusů a neměla by být z jejich programu vyloučena. Většina lidí si myslí, že se zvířata mají v cirkusech dobře, nejsou týrána a krotitelé je mají rádi. Dvě třetiny dotázaných míní, že některá cirkusová zvířata by v přirozeném prostředí ani nepřežila. Lidé ale požadují přísné kontroly zacházení se zvířaty. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK.
Ilustrační foto.

Konec cirkusu, tak jak ho známe? Plošný zákaz drezury zvířat se nechystá

Ministerstvo zemědělství asi nenavrhne plošný zákaz drezury všech zvířat v cirkusech. Krotitelé kočkovitých šelem a medvědů by ale museli získat licenci od Státní veterinární správy (SVS). Chystaná novela zákona na ochranu zvířat by zakázala cvičení delfínů. Zákaz drezury primátů, nosorožců, hrochů nebo žiraf platí už od roku 2004, řekl dnes ve sněmovně v rámci interpelací ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD).
Ilustrační foto

Politika je cirkus? Jeden z nejlepších bavičů světa se urazil, média jsou prý nechutná

Média by měla přestat označovat politiky za klauny a chaotické dění na politické scéně za cirkus. Urážejí tím totiž představitele povolání, které vyžaduje disciplínu a týmovou práci, a tudíž zasluhuje uznání. Takto se proti přirovnáním, která často používají britská média ohradil přední britský cirkusový bavič David Konyot. Prohlásil, že skuteční cirkusáci by vyjednávání kolem brexitu zvládli lépe než politici.
Ilustrační foto

Týrání zvířat v cirkusech? Veterinář pěkně setřel aktivisty z neziskovek

Majitelé cirkusů považují zvířata za poklad, o který se řádně starají a pečují o ně, řekl dnes ČTK veterinář Dušan Usvald. Podle něj by ale nebylo na škodu, kdyby se podmínky pro chov zvířat v cirkusech zpřísnily. Zpřísnit by se měl například minimální stanovený prostor pro výběh zvířat, řekl Usvald, který zajišťuje veterinární péči pro zvířata z více než 20 českých cirkusů.
Tygr - ilustrační obrázek

Cirkusy v ČR jdou do protiútoku. Prostory i tréninky otřevřou veřejnosti zdarma

Několik cirkusů bude ve středu od 10:00 do 12:00 otevřeno zdarma. Provozovatelé tak reagují na protesty proti cirkusům, jež se chystají ve stejný den v Praze, Brně a Olomouci. Uvedli to v dnešní tiskové zprávě. Chtějí prokázat, že týrání zvířat, proti kterému už v Praze i jiných městech několikrát lidé demonstrovali, se v cirkusech neděje.
Máte slovo s M. Jílkovou na téma Postoj Česka k Ukrajině

Halal nevadí, ale cirkusy ano?! U Jílkové po sobě štěkali ochránci zvířat a provozovatelé cirkusů

Praha - Ve čtvrtek se v pořadu Máte slovo Michaely Jílkové řešilo téma týrání zvířat a jejich vystupování v cirkusech. Jsou práva zvířat podceňována, nebo se jimi zabýváme příliš. O tom diskutovali Jiří Pospíšil, předseda TOP 09 a exministr spravedlnosti, Dušan Usvald, veterinář specializující se na nemoci exotických zvířat a koní, Zuzana Semelová, zakladatelka Ligy na ochranu zvířat, Jiří Berousek ml., ředitel národního cirkusu Originál Berousek, Evženie Rážová, filmová kostýmní výtvarnice a Tomáš Machač, majitel exotických zvířat a kontaktního zoo parku.
Cirkus Berousek

Velké cirkusové pokrytectví! Týrání zvířat probíhá všude a bez povšimnutí

Glosa Petr Šulky – Tak už i my budeme světoví! Konečně zakážeme drezůru divé zvěře v cirkuse. Nejedno srdce ochránce zvířat nepochybně nad návrhem nového zákona z dílny ministerstva zemědělství zaplesalo. Leč pokud se podíváme kolem sebe, zjistíme, že se jedná vlastně o jedno velké cirkusové pokrytectví. Týrání probíhá všude kolem nás.
Lvíčata, ilustrační foto

Týrání zvířat v manéži? Nesmysl, ohradily se cirkusy. Chtějí diskuzi ke sporné novele

Zástupci největších českých cirkusů se spojili a žádají odbornou, společenskou i politickou diskusi o úplném zákazu vystupování a drezury zvířat, který chce navrhnout ministerstvo zemědělství (MZe). Podle provozovatelů úřad návrh oznámil bez empirické studie, výzkumu či sběru dat v terénu. Cirkusy předem žádné indicie o chystané novele zákona na ochranu zvířat proti týrání neměly, uvedli zástupci na tiskové konferenci v Cirkusu Humberto v pražské Krči.
Tygr - ilustrační obrázek

Zákaz drezury zvířat v cirkusech? Asi se na ministerstvu zbláznili, vzkázal Berousek

Ministerstvo zemědělství (MZe) navrhuje úplný zákaz vystupování a drezury zvířat v cirkusech. Obsahuje to novela zákona na ochranu zvířat proti týrání, jež prošla meziresortním připomínkovým řízením. MZe v současnosti vypořádává připomínky, poté bude stanoveno přechodné období a konkrétní podmínky zákazu, uvedl úřad v dnešní tiskové zprávě. Před necelými dvěma týdny předali aktivisté resortu petici proti chovu volně žijících zvířat v cirkusech, pod kterou se podepsalo 14.000 lidí.

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

včera

včera

Olaf Scholz

Německem hýbe kauza Taurus. Rusko zveřejnilo odposlechy z tajné armádní schůzky

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Martin Kupka

2300 korun za dálniční známku je jen začátek. Kupka oznámil další zdražení

Cena dálniční známky by měla být od ledna příštího roku opět zvýšena, a to v souladu s vývojem inflace. Uvedl to ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v dnešním pořadu Týden v politice České televize. Přesný nárůst ceny, o který se dálniční známka zvýší, má být zveřejněn ve druhé polovině příštího roku. Poslední změna ceny nastala 1. března, kdy roční kupon zdražil z 1500 na 2300 korun.

včera

včera

včera

včera

Joe Biden

Svět po masakru v Pásmu Gazy doufá v příměří s Izraelem

Katar, Egypt i USA se v současnosti zapojují do jednání o příměří mezi Izraelem a palestinským militantním hnutím Hamás. Po masakru u humanitárního konvoje, který si vyžádal stovky zraněných a přes 115 mrtvých, poukazují na naléhavou potřebu co nejdřívějšího uzavření jednání a rozšíření humanitární pomoci proudící do Pásma Gazy.

včera

včera

Bytovým domem v Petrohradě otřásl výbuch. Zřejmě šlo o útok Ukrajinců

V obytném domě v ruském městě Petrohrad došlo v sobotu ráno k výbuchu. Jak informovala místní média, budovu před tím pravděpodobně zasáhl dron. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy