Zakáže se dojení krav a braní medu včelám?! U Jílkové se strhla hádka

V pořadu Máte slovo Michaely Jílkové se probíralo vážné téma týrání zvířat. Veřejnost je těmito případy otřesená a volá po přísnějších trestech. Senát proto navrhuje navýšení trestní sazby z dosavadních pět let odnětí svobody na šest. Za provozování množíren by pachatelům ukládal deset let vězení natvrdo. Poslanecká sněmovna s tím ale nesouhlasí.

Na otázku, zda by se týrání zvířat mělo přísnější postihovat, odpovídali Václav Láska, senátor a předseda Klubu pro liberální demokracii - SENÁTOR 21, Petr Bendl, poslanec ODS a exministr zemědělství, Robert Plicka, místopředseda spolku Hlas zvířat a advokát, Zbyněk Semerád, ústřední ředitel Státní veterinární správy, Kateřina Keira Hrachovcová, herečka a patronka charitativních akcí na pomoc zvířatům a Martin Doležal, advokát, chovatel psů a předseda Kárné komise chovatelského klubu.

Debatu odstartovaly nejasnosti ohledně toho, kdo by měl stát, na jaké straně. Poslanec Bendl totiž moderátorce Jílkové řekl, že není proti zpřísnění trestů. Hovořilo se totiž o různých verzích připravované legislativy. Jílková už pomalu a jistě ztrácela nervy, neboť Bendl, jak je v české politice běžné, neustále chodil okolo horké kaše. Říkal, že je rozhodně pro zpřísnění a pro větší vymahatelnost. "Jak budete hlasovat?," Jílková už začínala být netrpělivá. "Budu hlasovat pro, ale to, co si od toho lidé slibují se nestane," Bendl se konečně vyjádřil. Protistrana ho nicméně podpořila potleskem. 

Je dojení krav a odebírání medu včelám týráním zvířat? Bendl se obává fanatiků

Jílková se rozhodla debatu stočit k Bendlovým obavám z kriminalizace řádných chovatelů zvířat. Někteří fanatici, zejména mladší ročníky, by podle něj byli schopní postihovat i dojení krav a odebírání med u včelám. Takový je současný trend. On sám by každopádně ukládal pachatelům i ústavní léčení. Ředitel Semerád byl zase toho názoru, že ani přísnější tresty nikoho neodradí. Senátor Láska ubezpečil včelaře, že se nemusejí ničeho bát, protože včela není z trestněprávního hlediska považovaná za zvíře. Pak vysvětlil, že jeho hlavním motivem je reagovat na společenské klima, kdy si lidé uvědomují nebezpečnost týrání zvířat, a kdy se hodnota zvířat pomalu a jistě přestává považovat za nižší člověka.

Posléze se diskutovalo, zda se ale při hájení zájmů zvířat neupozaďují lidé. Nikdo například nechodí do rodin a neměří velikost dětských pokojíčků a ani nevydává rodičům oprávnění mít děti. Advokát Plicka vysvětlil, že ochránci zvířat chtějí docílit toho, aby týrání zvířat nebylo přečinem, nýbrž zločinem, a to právě zvýšením té trestní sazby na 6 let. V takovém případě totiž nebudou moct soudy u prvopachatelů ukládat podmíněné tresty odnětí svobody. Doležal nicméně oponoval, že problémy tkví v samotném trestním řízení, a že podle něho ani přijetí nové legislativy na současném stavu nic nezmění. 

Fenám jsou podávány hormony, aby často háraly

Herečka Hrachovcová konstatovala, že se pachatelé často vysmívají policii i veterinářům, protože jim hrozí pouze směšné sankce. Semerád s tím ale nesouhlasil a řekl, že současná právní úprava počítá i se zákazem činnosti. Paní z publika a zástupkyně Hlasu zvířat, která se zabývá množírnami, vysvětlila, že provozovatelé nejsou povinni pustit zástupce veterinářů do svých prostor, aniž by o tom byli předem informováni. Samotný proces kontroly by se podle ní měl zefektivnit. Fenám se dávají hormony, aby čím dál častěji háraly, a porodily víc štěňat. Jsou tam v nevyhovujících podmínkách. 

Bendl řekl, že množírny jsou často nelegálním podnikáním, a tudíž současná právní úprava připouští jak případné zásahy finančních orgánů, tak i Policie ČR, včetně odposlechů. Láska argumentoval, že současnou skutkovou podstatu týrání zvířat nelze aplikovat právě na množírny, což je důvod, proč jsou represivní složky často bezradné. S tím ale nesouhlasil Bendl, protože už dnes se běžně vyšetřují případy ilegálního pálení alkoholu a pančování vína.

Zástupkyně veřejnosti, která obdržela mikrofon, řekla, že se neziskové organizace často obracely na finanční úřady, ale kvůli absenci důkazů si nijak nepomohly. Co se týče množíren, tak ty se často nacházejí v obydlích, do nichž nemůže policie vniknout z důvodu ochrany domovní svobody. Semerád kritizoval chovatele, kteří si pokoutně kupují domácí mazlíčky na benzínkách. Plicka na to reagoval, že nařídit odposlechy lze pouze u trestných činů s horní sazbou osmi let vězení a u daňových úniků ve výši půl milionu. 

Proč nejsou tyrani zvířat zavíráni?

Doležal hovořil o možných odhadech, že je někde páchána trestná činnost. Na to Plicka oponoval, že podezření musí být prokázáno, a že v trestním řízení se nesmí vycházet z dojmů. Jílková řekla, že by se to dalo vyřešit platnou novelou veterinárního zákona o čipování psů. Představitelka České společnosti přátel zvířat, která provozuje už 30 let psí a kočičí útulek, vyjádřila rozhořčení, že žádní tyrani zvířat nikdy nebyli zavření. Ona sama přišla do styku s týranými zvířaty, dostala před soud spoustu pachatelů, kteří ale vždy odešli pouze s podmínkou, a to kolikrát opakovaně.

Láska také řekl, že je problém s přístupem soudů, kteří velmi sporadicky mění podmíněné tresty na nepodmíněné. Pán z publika, který se dostal ke slovu, řekl, že mu týrání zvířat vadí, ale že zvýšení trestů nepovažuje za řešení. Podle jeho názoru to nikoho neodradí. Diskutovalo se ještě o tom, že tyrani zvířat zpravidla ubližují i děti. Představitelka Hlasu zvířat pak řekla, že typickými pachateli bývají zpravidla starší manželské páry, kdy žena týrá zvíře, a muž kasíruje peníze. Výjimečné nejsou případy, kdy takové páry terorizují i děti. Například je nepouštějí ven.

Muž z publika zmínil petici za zákaz klecového chovu slepic. Jílková konstatovala, že už se tím v jejím pořadu zabývali, a že v sázce jsou ceny vajec. Bendl řekl, že se to ale zvládnout dá, a že hodlá hlasovat pro volný pohyb slepic. Láska v závěru diskuze ještě ubezpečil, že se týrání zvířat nekriminalizuje na úkor zájmu lidí. Hrachovcová by bývala byla i proto, aby se zabití zvířata stavěla na roveň usmrcení novorozence. Slečna z řad zástupců občanské společnosti ještě řekla, že soudy musejí prvopachatelům v případě nízké horní sazby ukládat podmíněné tresty. Jílková oznámila konec diskuze a téma příštího týdne, jímž budou zbraně a rostoucí míra kriminality.

Související

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

"Lidi, vzpamatujte se. Cestujte po Česku," apelovala u Jílkové seniorka

Globální pandemie nového koronaviru zcela ochromila dopravu a tím pádem i cestování a zahraniční dovolené. Více než polovina Čechů se momentálně chystá strávit prázdniny v tuzemsku. Máme ale jistotu, že když si zakoupíme zájezd, ať už v rámci Česka nebo v cizině, tak skutečně odjedeme, a v pořádku se vrátíme? Toto bylo tématem čtvrtečního pořadu Máte slovo Michaely Jílkové.

Více souvisejících

Máte slovo týrání zvířat Zvířata cirkus

Aktuálně se děje

před 2 minutami

Ilustrační foto

Analýza ukázala, co by bylo s důchody, kdyby neprošly reformou

Pokud stát nepřistoupí k reformě důchodového systému, začne se od 30. let rychle snižovat poměr penze k průměrné mzdě. V roce 2059 by dosáhl minima na 27,2 procenta, když v současnosti činí 48 procent. Vyplývá to z analýzy společnosti Cyrrus. Pokud si budou chtít mladí lidé v budoucnu udržet standard dnešních důchodců, budou se muset spolehnout na vlastní investování, uvedli dnes analytici Cyrrusu.

Aktualizováno před 3 minutami

Česká národní banka

ČNB: Zahraniční dluh Česka loni klesl na 4,454 bilionu

Zahraniční dluh České republiky činil na konci loňského roku téměř 4,454 bilionu Kč. V meziročním srovnání byl o 65 miliard nižší. Představoval 65,7 procenta hrubého domácího produktu. Za samotné čtvrté čtvrtletí loňského roku se zahraniční dluh zvýšil o 47,9 miliardy korun. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnila Česká národní banka (ČNB). Zahraniční dluh je sumou závazků se stanovenou lhůtou splatnosti.

před 28 minutami

Petr Pavel

Pavel podepsal uzákonění vzniku České komory zeměměřičů a sjednocení pravomocí dozorových úřadů

Zákonný rámec pro vznik profesní České komory zeměměřičů přinese novela, kterou podepsal prezident Petr Pavel. O jeho podpisu dnes informoval Hrad. Norma také zavede povinnost Zeměměřičského úřadu, který spravuje státní mapy a databázové údaje, poskytovat tyto informace bezplatně jako otevřená data. Omezený přístup k nim bude pouze kvůli ochraně kritické infrastruktury podle krizového zákona.

před 47 minutami

Dovoz a vývoz zboží

Hodnota globálního obchodu loni dosáhla rekordních 32 bilionů dolarů

Hodnota globálního obchodu v loňském roce navzdory růstu geopolitického napětí dosáhla rekordních 32 bilionů dolarů (téměř 700 bilionů Kč). V dnešní zprávě to uvedla Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD). Hodnota obchodu se zbožím vzrostla přibližně o deset procent na 25 miliard dolarů, hodnota obchodu se službami se zvýšila zhruba o 15 procent a dosáhla sedmi miliard dolarů.

před 52 minutami

před 1 hodinou

Ronald Reagan

Opravdové „hvězdné války“. Reagan je zahájil před 40 lety, odhalily zaostalost Sovětů

Před čtyřiceti lety, 23. března 1983, vystoupil tehdejší americký prezident Ronald Reagan v televizním projevu s apelem na vědeckou komunitu ve Spojených státech, aby vyvinula prostředek, který zbaví zemi hrozby jaderného napadení. Výsledkem byl projekt, který se do historie zapsal jako Strategická obranná iniciativa (Strategic Defense Initiative, SDI), případně „hvězdné války“, jak jej Reaganovi kritici začali záhy posměšně nazývat. Ambiciózní protiraketový štít spoléhající do značné míry na zbraně rozmístěné ve vesmíru nakonec zůstal na papíře, přesto výrazně ovlivnil světovou politiku. Stal se jedním z článků řetězce faktorů, které vedly k ukončení studené války za západních, především amerických podmínek.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ukrajinská armáda

Ukrajinské ozbrojené síly v uplynulém dni odrazily 83 ruských útoků

Ukrajinské ozbrojené síly v uplynulém dni odrazily 83 ruských útoků na východě země, uvedl dnes ráno ve své pravidelné operační zprávě ukrajinský generální štáb. Podle dnešní svodky britského ministerstva obrany Rusko částečně znovu získalo kontrolu nad přístupovými cestami do města Kreminna v Luhanské oblasti a pravděpodobně bude usilovat o znovudobytí logisticky významného města Kupjansk v Charkovské oblasti.

před 1 hodinou

Senioři, ilustrační foto

Ministerstva navrhují, aby si pacienti v LDN po třech měsících hradili část péče

Ministerstva navrhují, aby si pacienti v léčebnách dlouhodobě nemocných po třech měsících hradili část péče podobně, jako je to nyní v domovech pro seniory. Vyplývá to z novely zákona o zdravotně sociální péči, kterou připravují ministerstvo zdravotnictví a ministerstvo práce a sociálních věcí. Změna, kterou kritizují nemocnice i odbory, by měla platit od příštího roku, napsal Deník N.

před 2 hodinami

Ilustrační foto

O víkendu se změní čas. Vyspíme se o hodinu méně

V noci na neděli začíná letní čas. Hodiny se ve 02:00 posunou na 03:00, noc tedy bude o hodinu kratší. V dopravě se přechod projeví tak, že noční vlaky jednorázově získají hodinu zpoždění. Letní čas bude platit následujících sedm měsíců. Poslední říjnový den se vrátí standardní středoevropský čas, nesprávně označovaný zimní.

před 2 hodinami

Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Jurečka nabízel šéfovi Úřadu práce mimořádnou odměnu, pokud sám rezignuje

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) nabídl podle dnešní Mladé fronty Dnes (MfD) tehdejšímu generálnímu řediteli Úřadu práce ČR Viktoru Najmonovi, že pokud v klidu sám odejde z funkce, dá mu mimořádnou odměnu. Když se nedomluví, dostane od ministra špatné služební hodnocení, se kterým bude mít problém najít jinou práci.

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Rusové válčící na Ukrajině nedostali slíbené výplaty. Je to "hromadný problém", píše server Vjorstka

V 53 z 85 ruských regionů zpozdili či vůbec nevyplatili slíbené výplaty vojákům válčícím na Ukrajině, tvrdí server Vjorstka. Vojáci s profesionálním kontraktem s armádou, vojáci zmobilizovaní do armády ze zálohy, dobrovolníci a jejich příbuzní si stěžují, že místo slibovaných 195.000 rublů (asi 55.270 Kč) měsíčně dostali na bankovní účty řádově menší sumy. Server neupřesnil, kolika vojáků se problém týká, ale tvrdí, že jde už o "hromadný problém".

Zdroj: ČTK

Další zprávy