Halal nevadí, ale cirkusy ano?! U Jílkové po sobě štěkali ochránci zvířat a provozovatelé cirkusů

Praha - Ve čtvrtek se v pořadu Máte slovo Michaely Jílkové řešilo téma týrání zvířat a jejich vystupování v cirkusech. Jsou práva zvířat podceňována, nebo se jimi zabýváme příliš. O tom diskutovali Jiří Pospíšil, předseda TOP 09 a exministr spravedlnosti, Dušan Usvald, veterinář specializující se na nemoci exotických zvířat a koní, Zuzana Semelová, zakladatelka Ligy na ochranu zvířat, Jiří Berousek ml., ředitel národního cirkusu Originál Berousek, Evženie Rážová, filmová kostýmní výtvarnice a Tomáš Machač, majitel exotických zvířat a kontaktního zoo parku.

Moderátorka Jílková se zeptala Semelové požadující úplný zákaz drezury a vystupování exotických zvířat v cirkuse, proč o to usiluje. Ta odpověděla, že zvířata k cirkusu samozřejmě neoddělitelně patří, ale že určité druhy zvířat se rády předvádí, zatímco jiné k tomu musí být nuceny. Ředitel Berousek oponoval, že ochránci zvířat lžou, a že neexistují důkazy o drezuře cirkusových zvířat. Aktivisté za práva zvířat mívají často tendenci chodit účelově do cirkusů a hledat jakoukoli marginálii, aby našli důkaz nějakého týrání zvířat. Semelová stále trvala na tom, že pro divokou zvěř není přirozené dělat některé věci, k nimž musí být během výcviku nucená. 

Výtvarnice Rážová uvedla, že se jí zase nelíbí určitá forma ponížení. Sama nikdy nešla do cirkusu se koukat například na slona v kostýmu, jak stojí na stoličce. Je sice pravda, že zvířata k cirkusu tradičně patří, ale je třeba jít s dobou. Žijeme přeci v 21. století. Veterinář Usvald řekl, že během svých kontrol nikdy nezažil případy týrání zvířat v cirkusech. Berousek argumentoval, že pokud by byla zvířata drezúrována elektrošoky, tak by svým cvičitelům nedůvěřovala.

Exministr Pospíšil řekl, že debata o právech cirkusových zvířat se vede napříč celou Evropou, a že má studii potvrzující nevyhovující podmínky takto chovaných zvířat. Usvald nesouhlasil a řekl, že je potřeba umět rozlišit mezi divokými a zajatými zvířaty. Lev, který vyrostl v kleci se chová jinak, než ten který odmala žije v přírodě. Pán z publika si stěžoval, že se jedná v takovém případě o rezignaci. Sám zmínil případ vlka, kterého stresoval menší výběh. Jílková zmínila také veterinární zprávu potvrzující větší úmrtnost zvířat v domácím chovu ve srovnání s divokými, třeba lvi a tygry.

Berousek nesouhlasil a řekl, že něco takového není pravda, protože v přírodě platí takříkajíc zákon silnějšího. V zajetí mají zvířata garantovanou stravu i pití. Jílková vysvětlila, že měla na mysli zvířata chovaná doma, nikoli v cirkuse, nebo v zoologické zahradě. Zastánci cirkusů se shodli na tom, že je zde nedostatečná legislativa regulující chov exotických zvířat, s čímž souhlasil i Pospíšil. Slovo dostal pán z publika, který doporučil Pospíšilovi navštívit české cirkusy, aby se kromě teorie seznámil i s praxí.

Jiný pán z publika si postěžoval, že si protistrana o cirkusech nic nezjistila. Zmínil také sokolníky, dostihové koně a psy, u kterých se žádná drezura neřeší. Semelová ale trvala na tom, že to je něco jiného, protože se jedná o domácí zvířata, pro která je to přirozené. Paní z publika řekla, že se jako ochránkyně zvířat zajímá o všechny druhy, a že se jí podařilo zachránit 11 koček, a dokonce i prasata. 

Do diskuze se opět dostalo sokolnictví. Berousek řekl, že mu vadí onen dvojí metr. Postěžoval si například na toleranci halal porážek. Jak je možné, že nám vadí cirkusy, zvířata nevnímáme jako věci, ale podřezávání bez omráčení tolerujeme?! Jílková se pak rozohnila na Pospíšila, protože halal porážky prošly za vlády ODS. On trval na tom, že halal porážky je důležité řešit. Pán z publika tento způsob zabíjení hájil a řekl, že je to humánnější, než střílet prase do hlavy. Usvald nesouhlasil a řekl, že zvířata jsou okamžitě po střelení do hlavy v bezvědomí.

Debatovat se následně začalo i o tom, zda jsou porážky zvířat a jejich konzumace vraždou. Usvald se rozzlobil nad kampaní některých obránců práv zvířat, kteří na lidi, co jedí maso, pořádají doslova hon na čarodějnice. Zvíře přeci nebudeme stavět na úroveň člověka! Nikdo nemá nikomu právo vnucovat změnu životního stylu! Berousek starší z publika seznámil veřejnost se svým traumatem z dětství, kdy mu komunisté násilně ukradli poníka, na kterého byl v cirkuse zvyklý. Nerad by se dožil toho, až se o to samé pokusí i kapitalisté. Postěžoval si také na diskriminaci provozovatelů cirkusů, kteří nejsou bráni na vědomí, a jimž sdělovací prostředky nedávají dostatek prostoru.

Semelová řekla, že by chtěla stávající zvířata nechat dožít, a potenciální novou právní úpravu vztáhnout pouze na ta nová. Jílková jí ale vysvětlila, že se ty cirkusy neuživí, když nebudou moci jejich zvířata vystupovat. Berousek starší si navíc postěžoval i na to, že cirkusy na rozdíl od divadel a zemědělců nedostávají žádnou podporu ze strany státu, ani dotace. Řešit se začaly také případy týrání zvířat, které soudy většinou trestají pouze peněžitými tresty a podmínkami.

Soudce Lada z publika řekl, že se soudy zabývají pouze určitými kauzami, které jim státní zástupci, případně policie, doručí. Případů je málo a soudci s nimi mají málo zkušeností. Rážová řekla, že jenom díky otřesným případům brutálního týrání zvířat se začala společnost tomuto tématu věnovat. Celý národ viděl nelidské zacházení se štěnětem, za nějž byl pachatel souzen s vyloučením veřejnosti. Takový člověk je přeci nebezpečnější, než ten, kdo odcizí v samoobsluze čtyři lahve vína! 

Diskuze se chýlila ke konci a Jílková pořád trvala na jasném vyjádření k bagatelizaci případů týrání zvířat ze strany soudů. Pospíšil s tím souhlasil, ale celkově vzato panovala shoda, že máme jednak přeplněné věznice, a jednak je případů opravdu málo. Mluvilo se také o právech zvířat v zoologických zahradách, která může stresovat, když na ně lidé poulí oči přes sklo. Jílková oznámila konec a téma příštího týdne, jímž budou zahraniční vojenské mise. 

Související

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

"Lidi, vzpamatujte se. Cestujte po Česku," apelovala u Jílkové seniorka

Globální pandemie nového koronaviru zcela ochromila dopravu a tím pádem i cestování a zahraniční dovolené. Více než polovina Čechů se momentálně chystá strávit prázdniny v tuzemsku. Máme ale jistotu, že když si zakoupíme zájezd, ať už v rámci Česka nebo v cizině, tak skutečně odjedeme, a v pořádku se vrátíme? Toto bylo tématem čtvrtečního pořadu Máte slovo Michaely Jílkové.

Více souvisejících

Máte slovo cirkus Zvířata

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy