Halal nevadí, ale cirkusy ano?! U Jílkové po sobě štěkali ochránci zvířat a provozovatelé cirkusů

Praha - Ve čtvrtek se v pořadu Máte slovo Michaely Jílkové řešilo téma týrání zvířat a jejich vystupování v cirkusech. Jsou práva zvířat podceňována, nebo se jimi zabýváme příliš. O tom diskutovali Jiří Pospíšil, předseda TOP 09 a exministr spravedlnosti, Dušan Usvald, veterinář specializující se na nemoci exotických zvířat a koní, Zuzana Semelová, zakladatelka Ligy na ochranu zvířat, Jiří Berousek ml., ředitel národního cirkusu Originál Berousek, Evženie Rážová, filmová kostýmní výtvarnice a Tomáš Machač, majitel exotických zvířat a kontaktního zoo parku.

Moderátorka Jílková se zeptala Semelové požadující úplný zákaz drezury a vystupování exotických zvířat v cirkuse, proč o to usiluje. Ta odpověděla, že zvířata k cirkusu samozřejmě neoddělitelně patří, ale že určité druhy zvířat se rády předvádí, zatímco jiné k tomu musí být nuceny. Ředitel Berousek oponoval, že ochránci zvířat lžou, a že neexistují důkazy o drezuře cirkusových zvířat. Aktivisté za práva zvířat mívají často tendenci chodit účelově do cirkusů a hledat jakoukoli marginálii, aby našli důkaz nějakého týrání zvířat. Semelová stále trvala na tom, že pro divokou zvěř není přirozené dělat některé věci, k nimž musí být během výcviku nucená. 

Výtvarnice Rážová uvedla, že se jí zase nelíbí určitá forma ponížení. Sama nikdy nešla do cirkusu se koukat například na slona v kostýmu, jak stojí na stoličce. Je sice pravda, že zvířata k cirkusu tradičně patří, ale je třeba jít s dobou. Žijeme přeci v 21. století. Veterinář Usvald řekl, že během svých kontrol nikdy nezažil případy týrání zvířat v cirkusech. Berousek argumentoval, že pokud by byla zvířata drezúrována elektrošoky, tak by svým cvičitelům nedůvěřovala.

Exministr Pospíšil řekl, že debata o právech cirkusových zvířat se vede napříč celou Evropou, a že má studii potvrzující nevyhovující podmínky takto chovaných zvířat. Usvald nesouhlasil a řekl, že je potřeba umět rozlišit mezi divokými a zajatými zvířaty. Lev, který vyrostl v kleci se chová jinak, než ten který odmala žije v přírodě. Pán z publika si stěžoval, že se jedná v takovém případě o rezignaci. Sám zmínil případ vlka, kterého stresoval menší výběh. Jílková zmínila také veterinární zprávu potvrzující větší úmrtnost zvířat v domácím chovu ve srovnání s divokými, třeba lvi a tygry.

Berousek nesouhlasil a řekl, že něco takového není pravda, protože v přírodě platí takříkajíc zákon silnějšího. V zajetí mají zvířata garantovanou stravu i pití. Jílková vysvětlila, že měla na mysli zvířata chovaná doma, nikoli v cirkuse, nebo v zoologické zahradě. Zastánci cirkusů se shodli na tom, že je zde nedostatečná legislativa regulující chov exotických zvířat, s čímž souhlasil i Pospíšil. Slovo dostal pán z publika, který doporučil Pospíšilovi navštívit české cirkusy, aby se kromě teorie seznámil i s praxí.

Jiný pán z publika si postěžoval, že si protistrana o cirkusech nic nezjistila. Zmínil také sokolníky, dostihové koně a psy, u kterých se žádná drezura neřeší. Semelová ale trvala na tom, že to je něco jiného, protože se jedná o domácí zvířata, pro která je to přirozené. Paní z publika řekla, že se jako ochránkyně zvířat zajímá o všechny druhy, a že se jí podařilo zachránit 11 koček, a dokonce i prasata. 

Do diskuze se opět dostalo sokolnictví. Berousek řekl, že mu vadí onen dvojí metr. Postěžoval si například na toleranci halal porážek. Jak je možné, že nám vadí cirkusy, zvířata nevnímáme jako věci, ale podřezávání bez omráčení tolerujeme?! Jílková se pak rozohnila na Pospíšila, protože halal porážky prošly za vlády ODS. On trval na tom, že halal porážky je důležité řešit. Pán z publika tento způsob zabíjení hájil a řekl, že je to humánnější, než střílet prase do hlavy. Usvald nesouhlasil a řekl, že zvířata jsou okamžitě po střelení do hlavy v bezvědomí.

Debatovat se následně začalo i o tom, zda jsou porážky zvířat a jejich konzumace vraždou. Usvald se rozzlobil nad kampaní některých obránců práv zvířat, kteří na lidi, co jedí maso, pořádají doslova hon na čarodějnice. Zvíře přeci nebudeme stavět na úroveň člověka! Nikdo nemá nikomu právo vnucovat změnu životního stylu! Berousek starší z publika seznámil veřejnost se svým traumatem z dětství, kdy mu komunisté násilně ukradli poníka, na kterého byl v cirkuse zvyklý. Nerad by se dožil toho, až se o to samé pokusí i kapitalisté. Postěžoval si také na diskriminaci provozovatelů cirkusů, kteří nejsou bráni na vědomí, a jimž sdělovací prostředky nedávají dostatek prostoru.

Semelová řekla, že by chtěla stávající zvířata nechat dožít, a potenciální novou právní úpravu vztáhnout pouze na ta nová. Jílková jí ale vysvětlila, že se ty cirkusy neuživí, když nebudou moci jejich zvířata vystupovat. Berousek starší si navíc postěžoval i na to, že cirkusy na rozdíl od divadel a zemědělců nedostávají žádnou podporu ze strany státu, ani dotace. Řešit se začaly také případy týrání zvířat, které soudy většinou trestají pouze peněžitými tresty a podmínkami.

Soudce Lada z publika řekl, že se soudy zabývají pouze určitými kauzami, které jim státní zástupci, případně policie, doručí. Případů je málo a soudci s nimi mají málo zkušeností. Rážová řekla, že jenom díky otřesným případům brutálního týrání zvířat se začala společnost tomuto tématu věnovat. Celý národ viděl nelidské zacházení se štěnětem, za nějž byl pachatel souzen s vyloučením veřejnosti. Takový člověk je přeci nebezpečnější, než ten, kdo odcizí v samoobsluze čtyři lahve vína! 

Diskuze se chýlila ke konci a Jílková pořád trvala na jasném vyjádření k bagatelizaci případů týrání zvířat ze strany soudů. Pospíšil s tím souhlasil, ale celkově vzato panovala shoda, že máme jednak přeplněné věznice, a jednak je případů opravdu málo. Mluvilo se také o právech zvířat v zoologických zahradách, která může stresovat, když na ně lidé poulí oči přes sklo. Jílková oznámila konec a téma příštího týdne, jímž budou zahraniční vojenské mise. 

Související

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

"Lidi, vzpamatujte se. Cestujte po Česku," apelovala u Jílkové seniorka

Globální pandemie nového koronaviru zcela ochromila dopravu a tím pádem i cestování a zahraniční dovolené. Více než polovina Čechů se momentálně chystá strávit prázdniny v tuzemsku. Máme ale jistotu, že když si zakoupíme zájezd, ať už v rámci Česka nebo v cizině, tak skutečně odjedeme, a v pořádku se vrátíme? Toto bylo tématem čtvrtečního pořadu Máte slovo Michaely Jílkové.

Více souvisejících

Máte slovo cirkus Zvířata

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Šéf Hamásu Muhammad Sinvár je po smrti, ohlásil Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že izraelská armáda při nedávném leteckém útoku zabila Muhammada Sinvára, klíčového vojenského představitele Hamásu a mladšího bratra bývalého vůdce tohoto hnutí Jahji Sinvára. Ten byl zabit již v říjnu minulého roku při izraelské operaci na jihu Pásma Gazy.

před 3 hodinami

Internet

USA vyšetřují známou čínskou firmu kvůli bezpečnostním hrozbám. Jejími routery se k internetu připojují i Češi

Americké úřady zahájily vyšetřování čínské technologické firmy TP-Link kvůli podezření z porušování antimonopolních pravidel a závažným obavám o kyberbezpečnost. Podle amerického ministerstva spravedlnosti je TP-Link podezřelý z agresivní cenové politiky, která má za cíl vytlačit konkurenci z trhu. Kromě toho čelí firma také obviněním, že její síťová zařízení, zejména routery, představují riziko pro americkou národní bezpečnost.

před 4 hodinami

Ukrajinská armáda

Vyrábí víc než nakupuje. Co může Ukrajina získat vývozem zbraní ze země?

Ukrajina zvažuje uvolnění válečných omezení na vývoz zbraní, což by mohlo zásadně změnit její vztahy s Evropou. Opatření přijaté na začátku ruské invaze mělo zamezit vývozu vojenského materiálu, který byl nezbytný pro obranu země. Dnes je však situace jiná: ukrajický obranný průmysl dokáže vyrábět mnohem víc, než stát aktuálně dokáže koupit.

před 4 hodinami

Elon Musk

Elon Musk se otevřeně postavil proti Trumpovi

Elon Musk otevřeně kritizoval nový výdajový a daňový zákon prezidenta Donalda Trumpa, který byl minulý týden těsně schválen Sněmovnou reprezentantů. Návrh, označovaný Trumpem za „velký a krásný“, obsahuje biliony dolarů na daňové úlevy, zvýšení rozpočtu na obranu a rozšíření vládních výdajů. Nyní míří do Senátu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Hranice 1,5 °C padla. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, obávají se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Rusko: Putin je připraven uzavřít mít. Od NATO chce ale závazek, písemně

Prezident Vladimir Putin je údajně ochoten jednat o mírovém urovnání války na Ukrajině, avšak jen za předpokladu, že Západ přistoupí na několik klíčových podmínek – včetně písemného závazku, že Severoatlantická aliance se nebude dále rozšiřovat na východ. Uvedla to agentura Reuters s odkazem na tři ruské zdroje obeznámené s probíhajícími jednáními.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Teenageři

Pár týdnů i tři měsíce. Jak dlouho trvají letní prázdniny ve světě?

Letní prázdniny jsou pro školáky jedním z nejočekávanějších období školního roku, kdy si mohou odpočinout a načerpat nové síly před dalším školním rokem. Délka letních prázdnin se po celém světě výrazně liší, zatímco někde si studenti dopřávají několik málo týdnů, jinde mají až 3 měsíce volna.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Donald Trump

Trump zakázal ambasádám přijímat žádosti o studentská víza

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa nařídila americkým ambasádám, aby až do odvolání přestaly přijímat žádosti o studentská víza. Opatření přichází v době, kdy se připravuje rozšíření bezpečnostních prověrek uchazečů, včetně sledování jejich aktivit na sociálních sítích.

před 11 hodinami

Vědci, ilustrační foto

Vědci se rozhodli postavit Trumpovi. Bojovat budou unikátním způsobem

Vědci se rozhodli pro netradiční formu protestu proti škrtům v oblasti klimatického a meteorologického výzkumu během druhého funkčního období prezidenta Donalda Trumpa. Místo demonstrací s transparenty se obrací na veřejnost prostřednictvím vědeckého maratonu – sto hodin nepřetržitého živého vysílání prezentací, kde každých 15 minut vystoupí jiný odborník, aby představil svou práci a vysvětlil její význam pro americkou společnost.

před 12 hodinami

Počasí: V Česku dnes naprší, do konce týdne se deště vrátí

Nadcházející dny budou v Česku deštivé. Podle ČHMÚ.cz se počasí zkazí dnes i v pátek.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy