Zástupci cirkusů a ochránci zvířat se dnes střetli v debatě o drezuře volně žijících druhů zvířat. Vládní novela zákona na ochranu zvířat rozšiřuje zákaz drezury na nově narozené slony a delfínovité, spolek Svoboda zvířat by chtěl zakázat využívání všech druhů volně žijících zvířat v cirkusech. Představitelé iniciativy Cirkusy společně na semináři ve Sněmovně odmítali, že by zvířata vystavovali stresu. Novelu ve Sněmovně čeká první čtení.
Drezura je od roku 2004 zakázána u primátů, ploutvonožců, nosorožců, hrochů či žiraf narozených po tomto datu. Spolek Svoboda zvířat usiluje o to, aby poslanci ve druhém čtení novely podali pozměňovací návrh, který zákaz drezury rozšíří na všechna zvířata z volně žijících druhů bez ohledu na jejich stáří. Vzor vidí v Nizozemsku, kde po zákazu následovalo přechodné období a cirkusy se pak o nevyužívaná zvířata musely postarat. Druhou možností je podle aktivistů podobně jako v předchozí novele ochránit všechna nově narozená zvířata.
Podle právníka Jaromíra Kyzoura nynější znění novely zavádí například licence pro cirkusy k veřejnému vystupování a rozmnožování určitých druhů šelem a lidoopů, které by nebylo možné v zájmových chovech. "Naskýtá se otázka, jak se bude nakládat se zvířaty v cirkusech, která se z nějakého důvodu na drezuru a veřejné vystupování nehodí. Zda nebudou nakonec končit i v těch zájmových chovech," podotkl právník. Etolog Stanislav Lhota uvedl, že vhodné cvičení sice může být ku prospěchu zvířete, klasická drezura to však nesplňuje. Pokud zvíře napodobuje člověka, nemá představení ani výchovnou hodnotu, dodal.
Jaromír Pavlík z iniciativy Cirkusy společně se ohradil proti tomu, že by zvířata stresovali a zesměšňovali při drezuře či nechali trpět při převozu. Řekl, že je třeba rozlišovat mezi dobrými a špatnými cirkusy. Uvedl, že s ním aktivisté nechtějí navázat dialog a přijmout pozvání do cirkusu, nelíbí se mu, že v kampaních jsou využívány fotografie a videa ze zahraničních cirkusů.
Zástupkyně spolku Svoboda zvířat Anna Bernátková proti tomu představila ukázky nevhodné drezury v tuzemských cirkusech - třeba sedícího slona či opice na ponících. Upozornila na to, že problematické jsou i nesrovnalosti v počtech odchovaných zvířat, která někdy mizí.
Během debaty zazněly i dotazy, zda a jaký má drezura zvířat v cirkusech v současnosti smysl či kam se cirkusy posunuly v posledních desetiletích. Zástupci cirkusů poukázali na kampaň Nic neskrýváme, která zájemcům nabízí možnost vstoupit do zázemí některých cirkusů.
Šéf pražské zoologické zahrady Miroslav Bobek upozornil na to, že je třeba se zabývat nejen cirkusy, neboť značný problém představují i drobní chovatelé, kteří drží zvířata ve špatných podmínkách.
Související

Cirkusy nesouhlasí s omezením 100 diváků na představení

ZOO tratí miliony, žádají dřívější otevření venkovních areálů. Ozvaly se i cirkusy
cirkus , ochránci zvířat , Zvířata
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Politico: Evropské země si půjčí miliardy od EU na vyzbrojení Ukrajiny
před 2 hodinami

Sparta nezvládla zápas v Kazachstánu. Ostrava přišla v souboji s Legií o výhru
před 2 hodinami

Klub i hráč potvrdili konec spolupráce. Ewerton se z Ostravy stěhuje do Egypta
před 2 hodinami

Místo radosti skepse. Proč je potřeba brát nové Trumpovo ultimátum pro Rusko s rezervou?
před 2 hodinami

Komunisté velebící agresora měli v Rusku zůstat. Za podkopávání demokracie zkrachovali na hranicích po právu
před 3 hodinami

Izrael pozastavil vojenské operace v Gaze. Bude to ale stačit?
před 5 hodinami

EU jen pár hodin po dohodě přiznala, že nemůže zaručit jeden ze slibů
před 6 hodinami

Macron se uznáním Palestiny vymezuje proti hladomoru jako prostředku zahraniční politiky, říká Hennlichová. Francie si nepřizná, že už není rozhodující velmoc
před 6 hodinami

Putin nedostal od Trumpa na ukončení války ani dva týdny
před 7 hodinami

Myslím, že Netanjahu lže, prohlásil Trump. Británie je situací v Gaze otřesena, dodal Starmer
před 8 hodinami

Trump zkrátí Putinovi ultimátum. Rusko na ukončení války nedostane ani 50 dní
před 8 hodinami

Pentagon uspořádá Top Gun. Na školení sebevražedných útoků s drony dohlédnou Ukrajinci
před 9 hodinami

CNN: Obchodní dohoda s EU je dalším vítězstvím Trumpa. Epsteinovu aféru tím ale nesmaže
před 10 hodinami

Thajsko a Kambodža ohlásily okamžité příměří. Obě země poděkovaly Číně a Trumpovi
před 10 hodinami

Roman Staněk slaví životní úspěch: Drama ve Spa mu přineslo první výhru ve Formuli 2
před 11 hodinami

"V letadle je bomba, smrt Americe, smrt Trumpovi." Cestující zažili během letu chvíle hrůzy
před 11 hodinami

Mohou USA zabránit okupaci Tchaj-wanu? Podle expertů musí prvně vyřešit zásadní otázku
před 12 hodinami

Proruská "hrozba pro národní bezpečnost." Europoslance Dostála vyhostili z Moldavska
před 13 hodinami

V Gaze hladomor není, tvrdí Netanjahu navzdory zjevným důkazům. IDF zavedly humanitární pauzy
před 13 hodinami
Připravenost Palestiny fungovat jako regulérní stát je dlouhodobě velmi omezená. Mohla by hrozit i občanská válka nebo vláda islamistů, varuje Taterová
V reakci na rozhodnutí Francie uznat Palestinu jako stát oslovily EuroZprávy.cz expertku na Blízký východ Evu Taterovou z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR. V exkluzivním rozhovoru vysvětlila, jaký význam tento krok má a zda může vyvolat širší vlnu uznání ze strany dalších západních zemí. „I kdyby teoreticky oficiálně Palestinu jako stát uznali všichni členové mezinárodního společenství, rozhodně to neznamená, že by Palestinský stát začal v dohledné době smysluplně vykonávat svou stanovenou roli,“ zdůrazňuje Taterová.
Zdroj: Jakub Jurek