Pátý podezřelý z velké drážďanské loupeže nadále uniká, razie skončila nezdarem

Německé policii stále uniká pátý podezřelý v kauze předloňské krádeže historických klenotů v Drážďanech, neúspěšná byla i dnešní domovní prohlídka v Berlíně. Informovala o tom agentura DPA. První čtyři podezřelé policisté zatkli už v listopadu a v prosinci.

V polovině prosince německá policie v Berlíně zadržela čtvrtého muže obviněného z krádeže šperků z drážďanské historické klenotnice Grünes Gewölbe (Zelená klenba). Pocházel stejně jako trojice jeho už dříve zatčených kompliců z arabského rodinného klanu Remmových v německém hlavním městě. Šlo o 21leté dvojče stále unikajícího podezřelého.

Speciální policejní jednotka a kriminalisté ze Saska dnes zasahovali v bytě v berlínském městském obvodě Neukölln, ale hledaného muže nenašli, potvrdilo drážďanské státní zastupitelství. Zabaveny byly pouze dva mobilní telefony a několik dokumentů.

"Měli jsme oprávněné tušení, že se v bytě zdržuje," řekl mluvčí státního zastupitelství v saské metropoli Lorenz Haase. Cílem domovní prohlídky bylo podle něj zatčení podezřelého Abdula R. V bytě v městské části Rudow však nebyl. "Nadále po něm intenzivně a také veřejně pátráme," dodal Haase.

Policie dvojčata spolu s dalšími třemi již zatčenými muži podezřívá, že se předloni v noci na 25. listopadu podíleli na vloupání do známé drážďanské klenotnice. Z ní zmizelo asi 20 barokních šperků.

Podle tehdejších informací bulvárního listu Bild měly cennosti hodnotu až miliardy eur (přes 26 miliard Kč). Zástupci klenotnice ale trvali na tom, že hodnota odcizených věcí je nevyčíslitelná. Na dopadení pachatelů byla vypsána odměna 500.000 eur (asi 13,1 milionu korun).

Klenotnice Grünes Gewölbe ležící v samém srdci historického drážďanského Starého města patří k největším v Evropě a jsou v ní uchovávány cenné historické sbírky Saska od renesance až po klasicismus. Vznikla v 16. století a veřejnosti jsou její sbírky přístupné od roku 1724. Název klenotnice byl odvozen od původního malachitového nátěru její klenby.

Související

Grünes Gewölbe

Německá policie po třech letech vypátrala část lupu z drážďanské Zelené klenby

Více než tři roky po vloupání do drážďanské barokní klenotnice Grünes Gewölbe (Zelená klenba) našli vyšetřovatelé větší část lupu v Berlíně. V noci na dnešek zajistili v německém hlavním městě 31 částí kořisti, oznámily podle agentury DPA policie a státní zastupitelství. Zajištěné kusy byly v doprovodu speciálních policejních sil přepraveny zpět do Drážďan.

Více souvisejících

klenotnice Grünes Gewölbe Německo loupež Drážďany Policie Německo

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Mikuláš Bek

Univerzity upozorňují na kolaps systému. Ministerstvo vnímá problém a shání peníze

Vysokoškolští pracovníci jsou nespokojeni se současným stavem vysokého školství. Již v pondělí se vydali protestovat do ulic v rámci iniciativy Hodiny pravdy, tentokrát pod heslem Kolaps systému. EuroZprávy.cz v tomto kontextu obdržely prohlášení od resortu školství s tím, že pro příští rok žádá o navýšení rozpočtu pro vysoké školy o šest miliard. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Tomáš Zdechovský ve volebním štábu koalice Spolu. (9.6.2024) Prohlédněte si galerii

Zdechovský pro EZ: Úspěch Turka či Konečné je varováním, musíme zabrat. Do kampaně jsem dal maximum

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) bude europoslancem i dalších pět let, v evropských volbách získal téměř 67 tisíc preferenčních hlasů. V předvolební kampani se podle svých slov vyždímal na maximum. Všímá si přitom toho, že k úspěchu vede cesta i přes sociální sítě jako TikTok či Instagram. Na nového europoslance Filipa Turka je v Bruselu upřímně zvědavý. Zdechovský se dále v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vyjadřuje k výběru nového českého eurokomisaře či k náplni své práce v Evropském parlamentu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

Petr Fiala

Fiala: Česko by mělo za 77 tanků Leopard zaplatit 52 miliard

Česko by mělo za 77 tanků Leopard 2A8 zaplatit 52 miliard korun, řekl dnes na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). Vláda udělala další krok k jejich nákupu a rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s několika evropskými zeměmi, vedenými Německem.

včera

Rusko lže a podvádí Asiaty. Státy chtějí své občany zpět

Indie ve středu oznámila, že požádala Rusko o návrat svých občanů, kteří byli naverbováni do ruské armády. Toto rozhodnutí přišlo po nedávné smrti dvou Indů ve válce na Ukrajině, uvedla televize ABC News. Podobné kroky realizuje také Nepál nebo Srí Lanka.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy