Německá policie po třech letech vypátrala část lupu z drážďanské Zelené klenby

Více než tři roky po vloupání do drážďanské barokní klenotnice Grünes Gewölbe (Zelená klenba) našli vyšetřovatelé větší část lupu v Berlíně. V noci na dnešek zajistili v německém hlavním městě 31 částí kořisti, oznámily podle agentury DPA policie a státní zastupitelství. Zajištěné kusy byly v doprovodu speciálních policejních sil přepraveny zpět do Drážďan.

V saské metropoli nalezené předměty nejdříve prozkoumají kriminalisté a následně i experti ze saských uměleckých sbírek. Mají zjistit, zda jsou jednotlivé položky pravé a kompletní. Podle dosavadních ujištění se některé exponáty pravděpodobně dochovaly celé. Jde například o ozdobu klobouku a náprsní hvězdu k polskému Řádu Bílého orla s brilianty. Mnoho otázek však podle médií zůstává nezodpovězeno. Úřady například neupřesnily místo nálezu, ani podrobnosti ke stavu šperků.

Vyšetřovací orgány uvedly, že nálezu cenných předmětů předcházely rozhovory s právníky pravděpodobných pachatelů. Od začátku roku se v Drážďanech koná proces s šesti osobami obžalovanými ze závažné organizované krádeže, žhářství a zvláště závažného žhářství.

Mezi obhájci obžalovaných a státním zastupitelstvím se za účasti soudu jednalo i o možném návratu ukradených předmětů, které jsou ještě k dispozici, uvedly policie a státní zastupitelství. Sdělení dalších podrobností k případné dohodě však není možné. "Všechno ostatní je nyní vyhrazeno průběhu hlavního líčení před zemským soudem v Drážďanech," dodal mluvčí drážďanského státního zastupitelství Jürgen Schmidt.

Pachatelé se do drážďanského Rezidenčního zámku vloupali 25. listopadu 2019. Lupiči sekyrami rozbili vitrínu a odnesli si šperky ze 17. a 18. století. Ukradli 21 šperků obsahujících 4300 diamantů a briliantů v celkové hodnotě přesahující 113 milionů eur (2,75 miliardy korun) a při loupeži způsobili také věcnou škodu ve výši přesahující milion eur.

Vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že za vloupáním jsou členové známého berlínského klanu. Obžalovaní pocházejí s velké rodiny arabského původu, ale jde o německé občany.

Šéfka drážďanských uměleckých sbírek Marion Ackermannová dnes dala najevo úlevu z toho, že se exponáty našly a poděkovala vyšetřovatelům. Ona sama prý poslední tři roky "hluboce věřila", že se ukradené klenoty opět vynoří. Podle ní totiž nic nenasvědčovalo tomu, že by se už někde objevily nebo byly prodány. Když ale člověk na čtvrtou adventní neděli dostane tak úžasnou zprávu, věří na "vánoční zázrak", řekla Ackermannová. V ulicích Drážďan se podle ní zpráva rozšířila jako lavina.

"Sasko říká: děkuji," vzkázal policii a justici saský zemský premiér Michael Kretschmer. Podle saské ministryně kultury Barbary Klepschové úspěch vyšetřujících orgánů ukazuje, "že se i tři roky po této bolestné loupeži vyplatí neztrácet naději a sledovat všechny stopy, které se naskytnou".

Související

Více souvisejících

Německo klenotnice Grünes Gewölbe

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

Barbora Krejčíková

Nejcennější titul míří opět do Česka. Barbora Krejčíková vyhrála Wimbledon

Česká tenistka Barbora Krejčíková završila svou cestu za snem tím nejlepším možným momentem, jakým mohla. Vítězstvím ve finále nad Italkou Jasmine Paoliniovou ve třech setech 6:2, 2:6 a 6:4 a zvednutím slavné trofeje v podobě talíře nad hlavu. Navázala tak nejen na loňskou českou vítězku tohoto slavného tenisového turnaje Markétu Vondroušovou, anebo také Petru Kvitovou, ale především pak na svou někdejší trenérku a mentorku a bývalou legendární hráčku Janu Novotnou.

včera

včera

Joe Biden a Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj okomentoval omyl Bidena, který ho představil jako Putina

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se rychle přenesl přes další z řady trapasů amerického prezidenta Joea Bidena, který se týkal jeho osoby. Biden jej totiž omylem označil za šéfa Kremlu Vladimira Putina. Zelenskyj dnes uvedl, že na zmíněný omyl již zapomněl.

Aktualizováno včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Jak blízko jsme k válce? Stačí jen hodit vajgl na nesprávnou stranu barikády

Napětí mezi Ruskem a Západem by se dalo krájet; mnozí hovoří o nové studené válce, jiní o blížící se třetí světové válce. Jak málo ale může chybět k fatálnímu ozbrojenému konfliktu? Na to bychom už potřebovali věšteckou kouli. Rusko připravilo už tolik červených linií, že je nelze spočítat, a nikdo si nemůže být jistý tím, která bude tou poslední, co Moskvu k útoku skutečně vyprovokuje. 

včera

Důchody, ilustrační fotografie.

Důchody do konce roku 2024: Jurečka řekl, kolik teď dostává většina důchodců

Důchodci se v tomto týdnu dozvěděli, o kolik si polepší díky řádné lednové valorizaci od ledna 2025. Ještě několik měsíců ale budou penze vypláceny v současné výši. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v souvislosti s avizovaným navýšením prozradil, jak vysoký důchod momentálně pobírá většina důchodců. 

včera

včera

včera

Hamás hlásí desítky mrtvých po útoku v Gaze. Izraelci prý cílili na velitele teroristů

Desítky mrtvých si vyžádal sobotní útok ve městě Chán Júnis v Pásmu Gazy. Podle Hamásu byly zasaženy stany pro vysídlence, přičemž zemřelo 71 lidí a dalších 289 osob utrpělo zranění. Izraelci tvrdí, že cílili na vojenského velitele palestinského militantního hnutí Muhammada Dajfa. O tragické události informovala agentura AP či web France24

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy