Jak Zelenskyj ovládl umění diplomacie a dostal pozvánku do Bílého domu?

Dění kolem Ukrajiny a jejího prezidenta Volodymyra Zelenského nabralo v posledních dnech nečekaný spád. Ještě před několika dny označil americký prezident Donald Trump ukrajinskou hlavu státu za „diktátora“, který údajně rozpoutal válku s Ruskem a neměl „žádné karty v ruce“. Přesto Zelenskyj v pátek zamíří do Washingtonu, kde jej čeká plnohodnotné přijetí v Bílém domě.

„Budeme mít velmi dobré setkání... Budeme spolu dobře vycházet. Respektuji ho, mám k němu velký respekt,“ prohlásil Trump ve čtvrtek.

Zelenskyj si během posledních dní prošel vlastním politickým přerodem. Nedávno kritizoval Trumpa za to, že údajně pomáhá ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi v návratu na mezinárodní scénu tím, že Spojené státy vyslaly své zástupce na mírové rozhovory do Saúdské Arábie bez přítomnosti Ukrajiny. Dokonce obvinil amerického prezidenta, že žije v „prostoru dezinformací“.

Jenže Zelenskyj se naučil jednu klíčovou lekci: je třeba dát Trumpovi pocit vítězství.

Ukrajinský prezident do Washingtonu cestuje kvůli podpisu dohody o těžbě ukrajinských vzácných nerostů americkými firmami. První návrh dohody připomínal neokoloniální pakt vnucený zoufalé zemi a Zelenskyj jej odmítl podepsat s tím, že nemůže prodat národní bohatství Ukrajiny. Trump tehdy tvrdil, že by tímto způsobem mohl získat půl bilionu dolarů na pokrytí americké vojenské a finanční pomoci Ukrajině po ruské invazi.

Nejnovější verze dohody je však pro Ukrajinu podstatně méně nevýhodná. Ukrajina již loni zahájila jednání s USA o využití svých zásob nerostných surovin k financování obnovy zničených měst a infrastruktury. Hovoří se o společném fondu pro rekonstrukci, přičemž Trump již nepožaduje původních 500 miliard dolarů.

Pro Zelenského však nebylo příliš možností na výběr. Jeho hlavním cílem je vrátit Ukrajinu k mírovým jednáním. A pokud jeho první návštěva u Trumpa od jeho znovuzvolení pomůže zmírnit obavy, že Ukrajina bude obětována v geopolitických hrách, může zároveň přispět k upevnění dlouhodobého vztahu mezi Kyjevem a Washingtonem.

Trump sám dal jasně najevo, jak přistupuje k zahraniční politice. „Dělám dohody. Celý můj život je o dohodách,“ prohlásil tento týden na setkání s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Ačkoli dohoda o vzácných nerostech nakonec zdaleka nesplní jeho původní ambice, Trump ji nepochybně představí jako obrovský úspěch pro sebe i pro Spojené státy. „Podepíšeme dohodu, která bude velmi velká,“ uvedl prezident během středečního zasedání vlády.

Trump si dokonce snadno odpustil i svá dřívější ostrá slova na Zelenského adresu. „Řekl jsem to? Nemůžu uvěřit, že jsem to řekl. Další otázka?“ reagoval na dotaz novinářů ve čtvrtek v Oválné pracovně s pobaveným úsměvem.

Zatímco vztah Trumpa se Zelenským se v posledních dnech zjevně oteplil, jeho pohled na Putina se nezměnil. Ve čtvrtek americký prezident znovu vyjádřil svou důvěru ruskému vůdci a vyvolal tak obavy mezi spojenci USA.

„Myslím, že dodrží své slovo. Mluvil jsem s ním, znám ho už dlouho,“ řekl Trump při setkání s britským premiérem Keirem Starmerem. „Nevěřím, že by porušil své slovo. Nemyslím si, že se vrátí, až uzavřeme dohodu.“

Mnozí experti se však obávají, že jakákoliv dohoda s Putinem by mohla být pro Ukrajinu fatální. Evropští lídři varují, že Trump by mohl přijmout jakoukoli dohodu, která by fakticky legitimizovala ruskou anexi přibližně 20 % ukrajinského území, což by mohlo vést k ještě ničivější válce v budoucnu.

Starmer se během setkání s Trumpem snažil zdůraznit, že mír nesmí znamenat vítězství pro agresora. „Musíme to udělat správně,“ řekl britský premiér. „Nemůžeme dopustit mír, který by odměňoval agresora nebo povzbuzoval režimy jako Írán.“

Podobně se vyjádřil i Macron, který Trumpa upozornil na svou vlastní zkušenost s Putinem před invazí na Ukrajinu. „Měl jsem s ním několik jednání. Patnáct dní před útokem popřel všechno,“ připomněl francouzský prezident.

Bývalý ředitel CIA a ministr obrany Leon Panetta varoval, že Trump se musí mít na pozoru před Putinovými sliby. „Je důležité, aby prezident věděl, že Putin není důvěryhodný a že jakákoli dohoda musí být ověřitelná,“ uvedl Panetta.

Podobně se vyjádřil i bývalý vrchní velitel NATO, admirál James Stavridis. „Nevěřil bych mu ani slovo,“ řekl a zdůraznil, že pouze bezpečnostní záruky ze strany USA mohou zajistit trvalý mír. Podle něj by Trump měl Putinovi jasně říct: „Den, kdy znovu zaútočíš, je dnem, kdy Ukrajina vstoupí do NATO.“

Jak se Trump nakonec rozhodne, je zatím nejasné. Sám prezident svůj postoj shrnul nejednoznačně: „Je to o důvěře a ověřování. Znám lidi, o kterých byste řekli, že by vás nikdy nepodvedli, a oni jsou nejhorší na světě. A pak jsou jiní, u kterých byste si byli jisti, že vás podvedou, a přitom jsou naprosto čestní. Nikdy nevíte, co dostanete.“

Návštěva britského premiéra Keira Starmera ve Washingtonu ukázala, jak daleko jsou někteří evropští lídři ochotni zajít, aby si Trumpa naklonili. Během setkání vytáhl Starmer z kapsy dopis od krále Karla III., v němž byla Trumpovi nabídnuta státní návštěva v Británii.

Trump byl nadšený. „Odpověď je ano. Vaše země je fantastická,“ řekl s úsměvem. Když se podíval na podpis krále, poznamenal: „To je ale krásný podpis, že? A on je krásný muž, úžasný muž.“

Starmer se snažil Trumpovi zalichotit ještě více: „Tohle je speciální pozvání na druhou státní návštěvu. To se nikdy předtím nestalo. To je bezprecedentní.“

Někteří britští politici však byli ze scény v Bílém domě zděšeni. „Bylo to ponižující,“ uvedl bývalý britský ministr Vince Cable. „Ale pokud to přinese nějaký politický výsledek, možná to budeme muset přijmout jako nutnost při jednání s tímto prezidentem.“ 

Související

David Svoboda Rozhovor

Mír na Ukrajině může nastat jediným způsobem, říká ukrajinista Svoboda pro EZ

Ukrajinista David Svoboda v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz varuje, že mír na Ukrajině může nastat jedině „kolapsem jedné ze stran“. „Není o čem jednat s někým, kdo vás chce zničit,“ říká s odkazem na ideologické pozadí ruské agrese. V rozhovoru rozebírá také ruský propagandistický konstrukt takzvané „denacifikace“ Ukrajiny, který podle něj ztratil veškerou relevanci – nejen v politickém diskurzu, ale i v očích administrativy Donalda Trumpa.

Více souvisejících

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) USA (Spojené státy americké) Donald Trump

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Alexandr Ovečkin

Ovečkin se stal nejlepším kanonýrem NHL. Překonal Jágra i Gretzkého, Hašek negratuluje

Obyčejná zpráva o výsledku zápasu NHL mezi Washingtonem a Chicagem, že prvně jmenovaný tým vyhrál 5:3, by sama o sobě nevypadala příliš zajímavě, pokud by se při té příležitosti nezmínil počin ruského útočníka Alexandra Ovečkina. Ten totiž pomohl k výhře svého celku dvěma brankami, které nosí pořadová čísla 893 a 894. Tím se v noci z pátku na sobotu středoevropského času vyrovnal v historických tabulkách nejlepších kanonýrů soutěže Waynea Gretzkého. V neděli už Ovečkin Gretzkého překonal, když v duelu s New York Islanders snížil na 1:2. Zaznamenal tak svůj 895. gól v historii a po 31 letech má NHL nového nejlepšího kanonýra.

včera

Petr Fiala

Vyhnout se celní válce. Česko si stanovilo, jakou reakci EU na Trumpovy kroky si přeje

Reakce Evropské unie na nově zaváděná americká cla musí být jednotná, ale racionální, aby nevedla k eskalaci celní války. Zároveň je ale potřeba udělat všechny nutné kroky k ochraně českých firem, k posílení konkurenceschopnosti evropských ekonomik či k hledání nových trhů. Vláda se na tom shodla na středečním zasedání i s představiteli podnikatelského sektoru.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Světoví lídři se snaží udělat cokoliv, líbají mi zadek, chvástá se Trump. Státy si stěžují na nezájem

Americký prezident Donald Trump vyvolal další vlnu mezinárodního rozruchu, když při vystoupení na večeři Republikánského kongresového výboru prohlásil, že světoví lídři se snaží udělat cokoliv, jen aby uzavřeli obchodní dohodu se Spojenými státy. Jeho vyjádření přichází ve chvíli, kdy vstoupily v platnost nové vysoké dovozní tarify, které prezident představil začátkem dubna.

včera

Donald Trump

Napětí mezi USA a EU se znovu vyhrotilo. Trump tlačí Evropu k nákupům plynu

Napětí mezi Spojenými státy a Evropskou unií se znovu vyhrotilo, tentokrát kvůli dovozu amerického plynu. Bílý dům pod vedením prezidenta Donalda Trumpa tlačí na EU, aby utratila stovky miliard dolarů za americký zkapalněný zemní plyn (LNG). Evropská sedmadvacítka se však mezitím snaží o pravý opak — snížit své cíle pro nákup plynu a omezit náklady.

včera

včera

včera

Friedrich Merz (CDU)

Friedrich Merz uzavřel koaliční dohodu. Německo má nového kancléře

Německo má nového kancléře. Friedrich Merz, vůdce konzervativní Křesťanskodemokratické unie (CDU), oznámil ve středu uzavření koaliční dohody s německou sociální demokracií (SPD), čímž učinil zásadní krok k vytvoření nové vlády. Koaliční smlouva byla podepsána neobvykle rychle – pouhých 45 dní po předčasných volbách, ve kterých Merzovo uskupení zvítězilo.

včera

včera

Ilustrační foto

Kradete nám průmysl, přinutím vás vrátit se, vzkazuje Trump. Trhy pod náporem cel kolabují

Od středeční půlnoci vstoupila v platnost nová vlna amerických cel na desítky zemí, přičemž nejvyšší sazby – až 104 % – míří přímo proti čínskému zboží. Spojené státy a Čína se tak znovu ocitly v napjaté přetlačované, která hrozí přerůst ve vážnou obchodní válku. Zvýšená cla se dotkla i vývozců z Evropské unie či Japonska, zatímco americký prezident Donald Trump dál slibuje výhodnější „šité na míru“ dohody pro blízké spojence.

včera

včera

včera

Je to smutné, Amerika chce vztahy pohřbívat. Nejsou ochotni slevit téměř z ničeho, řekl Zdechovský pro EZ

Donald Trump se opět stylizuje do role ochránce amerických občanů, jeho slova a činy však vyvolávají rostoucí rozpaky i na mezinárodní scéně. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) pro EuroZprávy.cz upozornil, že taková strategie přestává fungovat – a to nejen ve Spojených státech, ale i v očích evropských partnerů. Vyzývá k jednání s USA a posilování soběstačnosti Evropy. Zároveň varuje před další eskalací napětí mezi oběma ekonomickými mocnostmi, která by mohla poškodit obě strany ve prospěch Číny a Ruska.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy