Políček Orbánovi. Maďarský vysokoškolský zákon porušuje právo EU, rozhodl soud

Maďarský zákon o vysokých školách, na jehož základě opustila zemi Středoevropská univerzita, porušuje právo Evropské unie. Rozhodl o tom dnes Soudní dvůr EU, podle něhož zavádí novela přijatá před třemi lety nepřípustné podmínky pro podnikání univerzit.

Soudní dvůr EU
doporučujeme

Budapešť zažalovala u soudu v Lucemburku Evropská komise, jíž dal soud za pravdu v požadavku, aby Maďarsko zacházelo stejně s domácími i zahraničními školami.

Novela přijatá v dubnu 2017 je vnímána jako součást tažení maďarského premiéra Viktora Orbána proti aktivitám amerického miliardáře maďarského původu George Sorose. Jím podporovaná Středoevropská univerzita (CEU) byla jedinou školou, která požadavky stanovené změnou zákona nesplnila, kvůli čemuž své působení v Maďarsku ukončila.

Podle zákona mohou vysoké školy ze zemí mimo Evropský hospodářský prostor v Maďarsku vést výuku jen na základě bilaterální dohody mezi Budapeští a zemí svého původu.

Maďarská ministryně spravedlnosti Judit Vargaová verdikt soudu kritizovala, podle ní nelze připustit, aby CEU měla oproti jiným univerzitám nějaké výhody. "Měření dvojím metrem považujeme za nepřijatelné," citovala ministryni maďarská tisková agentura MTI. Vargaová uvedla, že s požadavky novely o vysokých školách nemá většina z dalších zahraničních univerzit v Maďarsku žádný problém. Rozsudek bude podle ní Budapešť respektovat, ale hodlá jej aplikovat tak, aby byl "v souladu se zájmy Maďarů".

"Nemůžeme se vrátit do Maďarska, protože tamní zákony nesplňují požadavky akademických svobod," uvedl podle agentury AFP Soros. Dodal, že rozhodnutí soudu přišlo příliš pozdě. Rektor Středoevropské univerzity Michael Ignatieff řekl, že verdikt znamená morální a právní vítězství akademické svobody. CEU si podle něj ponechá hlavní kampus ve Vídni, kam ho přesunula loni na podzim; na plánech týkajících se Budapešti se stále pracuje. Starosta maďarské metropole Gergely Karácsony se nechal slyšet, že město by univerzitu, její studenty a vyučující "s radostí" přivítalo zpět.

Podle představitelů opozičních socialistů (MSZP) je dnešní verdikt dalším důkazem, že v Maďarsku neexistuje právní stát.

Nejvyšší orgán unijní justice podle dnešní tiskové zprávy konstatoval, že Maďarsko úpravou zákona porušilo své závazky plynoucí z dohody o obchodu se službami (GATS) uzavřené v rámci Světové obchodní organizace (WTO). Novela podle soudu také odporuje unijním pravidlům o volném pohybu služeb a svobodě podnikání. Maďarsko se bude muset verdiktu podřídit, jinak mu hrozí finanční postihy.

Unijní orgány dlouhodobě vedou s Budapeští řízení kvůli porušování evropských hodnot. Minulý týden ve své první výroční zprávě hodnotící vládu práva ve všech unijních zemích dal Brusel najevo znepokojení zejména nad situací v Maďarsku a v Polsku. Podle místopředsedkyně EK Věry Jourové má unijní exekutiva obavy z omezování nezávislosti justice, akademických svobod, médií či nevládních organizací.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu přibylo za den přes 11 tisíc nakažených, dosud nejvíce

22.10.2020 07:46 V Německu přibylo za poslední den přes 11.000 nových případů nákazy koronavirem, což je nejvíce od…

Krize ve východním Středomoří trvá. Turecko prodlouží spornou misi…

22.10.2020 07:40 Turecko prodlouží současnou misi svých průzkumných plavidel, která k nevoli Řecka a EU hledají nová…

Ve Středomoří hrozí nezvratné ekologické změny. Riziko přírodních…

22.10.2020 07:26 Středomoří kvůli znečištění a klimatickým změnám hrozí nezvratné ekologické škody včetně vyhynutí…

Řecko vyzvalo země EU, aby zvážily setrvání celní unie s Tureckem

21.10.2020 21:53 Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama