Polské prezidentské volby budou napínavé. Duda podle průzkumů těsně vede

Polský zpravodajský server Onet.pl zveřejnil před rozhodujícím druhým kolem polských prezidentských voleb výsledky průzkumu, podle něhož pro stávajícího prezidenta Andrzeje Dudu hodlá 12. července hlasovat 49 procent dotázaných, zatímco pro jeho soupeře Rafala Trzaskowského 46,4 procenta. Telefonická anketa, která se uskutečnila 1. července na vzorku 1100 lidí, ovšem může mít tříprocentní statistickou chybu, upozornil server.

Andrzej Duda
doporučujeme

Agentura IBRiS se také ptala, jak budou hlasovat voliči kandidátů, kteří do druhého kola nepostoupili: desetina voličů publicisty Szymona Holowni chce podpořit Dudu, 83 procent varšavského primátora Trzaskowského. Dvě třetiny voličů kandidáta krajní pravice Krzysztofa Bosaka jsou pro Dudu, zatímto 27 procent pro jeho soupeře. Ze stoupenců šéfa rolnické Polské lidové strany Wladysława Kosiniaka-Kamysza míní 13 procent hlasovat pro prezidenta a tři čtvrtiny pro primátora. V případě levicového kandidáta Roberta Biedroně, který se otevřené hlásí k homosexuální orientaci, je čtvrtina jeho příznivců pro prezidenta a tři čtvrtiny pro Trzaskowského.

Duda 28. června vyhrál se ziskem 43,5 procenta hlasů, což představovalo 8,45 milionu voličů. Na zvolení v prvém kole to ale nestačilo. Trzaskowski získal 30,46 procenta hlasů (5,9 milionu voličů). Voleb se zúčastnilo 64,51 procenta oprávněných voličů, což bylo v prvním kole hlasování nejvíce od roku 1995.

Duda je důležitý spojenec nynější vlády národně konzervativní strany Práva a spravedlnost (PiS), která sice má v parlamentu většinu, ale nemá dost hlasů, aby přehlasovala případné prezidentovo veto.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tisíce lidí protestovaly ve Varšavě na podporu LGBT, propuštění aktivistky…

08.08.2020 21:22 Aktualizováno Několik tisíc lidí mávajících duhovými vlajkami dnes protestovalo v centru Varšavy. Požadovali…

Kiska je zřejmě těžce nemocný. V čele strany Za lidi ho nahradí Remišová

08.08.2020 20:32 Novou předsedkyní slovenské vládní strany Za lidi se dnes stala dosavadní místopředsedkyně a…

Český turista se zřítil z ferraty v rakouských horách, pád nepřežil

08.08.2020 19:53 Dvaapadesátiletý Čech dnes zahynul při pádu ze zajištěné cesty (ferraty) v rakouském pohoří Rax.…

Německo má opět přes 1000 nových případů koronaviru, situace je vážná v…

08.08.2020 18:06 Aktualizováno V Německu třetí den za sebou přibyla více než tisícovka potvrzených případů infekce koronavirem.

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama