Polsko a Maďarsko vydírají EU? Renomovaný deník píše o plíživém autoritářství

NÁZOR - Ve chvíli, kdy se lídři zemí EU v červenci konečně dohodli na přelomovém fondu pro obnovu pandemií zasažené ekonomiky, přišla pochopitelná euforie a úleva, připomíná editorial serveru The Guardian. Prestižní deník kritizuje, že v pondělí ovšem Maďarsko a Polsko tento balík prakticky zablokovaly, stejně jako nadcházející sedmiletý rozpočet EU.

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér
doporučujeme

Předčasná radost

Balík v hodnotě 750 miliard eur (téměř 20 bilionů korun) má Evropské komisi poprvé umožnit získávat jménem členských států prostředky z otevřených trhů, přičemž peníze mají být redistribuovány těm zemím, které to nejvíce potřebují, nastiňuje britský deník. Podotýká, že se tak děje v době, kdy koronavirová pandemie vede k nárůstu zadlužení a nezaměstnanosti.

Německá kancléřka Angela Merkelová prohlašovala, že Evropa skrze dohodu ukázala, nakolik je schopná nalézt ve velmi mimořádné situaci nová východiska, připomíná editorial. Dodává, že Merkelová se zřejmě radovala předčasně a pokud se rychle nepodaří nalézt řešení, polský a maďarský postoj může pozdržet rozdělování klíčových prostředků až na konec příštího roku.

"Jak se země potýkají s druhou vlnou covidu a Evropa směřuje k dvojité recesi, bylo by to katastrofální a destabilizující," varuje The Guardian. Poukazuje, že například pro Itálii, kde ve městech Neapol a Turín vypukly sociální nepokoje, představuje vyhrazených 209 miliard eur z fondu ekonomické záchranné lano.

Podle renomovaného deníku tedy není překvapivé, že evropští diplomaté varují před závažnou krizí, kterou komplikuje skutečnost, že v sázce nejsou pouze peníze. Maďarsko a Polsko totiž mají z fondu získat štědré sumy, ale jejich námitka na poslední chvíli se váže k navrženému spojení čerpání prostředků s dodržováním demokratických norem a právního státu v cílových zemích, vysvětluje editorial.

Z pohledu maďarského, mimořádně mocného premiéra Viktora Orbána a polské agresivně konzervativní vlády je podmínka dodržování právního státu nepřípustná, protože konečně dává evropským institucím prostředek, aby obě země hnaly k odpovědnosti, deklaruje britský server. Připomíná, že po Budapešť a Varšava roky drze pohrdají Bruselem, oslabují nezávislost svých soudů i médií a zavádějí flagrantní klientelismus.

Útočiště netolerantní politiky

Jak Orbán, tak polská vláda využívají své moci a vedou "kulturní války" v otázkách jako práva sexuálních menšin a migrace, čímž vzpurně odsunují své země v regresivní okraj a mění je v komickou dvojici evropského pravicového reakcionářství, konstatuje The Guardian. Doplňuje, že projevem je i nedávné rozhodnutí pochybně jmenovaného varšavského soudce, který posvětil zákaz téměř všech forem interrupcí v Polsku, což v zemi vyvolalo největší demonstrace od pádu komunismu.

"EU byla zřejmě příliš pomalá a slabá v přístupu k tomuto plíživému autoritářství na svém východním křídle," pokračuje prestižní deník. Podotýká, že ještě na summitu v roce 2015 tehdejší předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker oslovil v nadsázce Viktora Orbána "Zdravím, diktátore!" a Orbánova strana Fidesz byla po další čtyři roky členem středopravicové frakce v Evropském parlamentu.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Pokusy potrestat Budapešť a Varšavu komplikovalo pravidlo jednomyslnosti sedmadvacítky, které nešlo dosáhnout, jelikož Polsko a Maďarsko vzájemně vystupovaly na svou ochranu, připomíná britský server. Soudí, že úkol nalézt cestu z aktuální krize tak připadne Angele Merkelové, jelikož Německo momentálně EU předsedá.

Kompromis ohledně rozpočtu může umožnit jistá úprava pasáže o právním státu, ale cenou za protahovaný pat bude ohrožení pracovních míst, živností a nebezpečný růst státních dluhů, varuje editorial. Nabádá proto, aby se Maďarsku a Polsku neumožnilo vydírat ostatní ohledně ústupků v otázce právního státu - červencová dohoda byla sice přelomovým momentem mezinárodní solidarity, ale příjemci pomoci nemohou očekávat, že budou nadále porušovat základní hodnoty EU a přitom čerpat její peníze.

Orbánova vláda má momentálně mimořádné pravomoci, které byly nedávno prodlouženy, a premiér navíc minulý týden předložil ústavní dodatek, který vyhrazuje právo adoptovat dítě heterosexuálním manželským párům, což je součást širšího tažení, které maďarský vládce označuje za boj proti "novým moderním ideologiím v západním světě", upozorňuje The Guardian. Varuje, že maďarská a polská vláda se snaží uvnitř EU  vytvořit útočiště pro netolerantní, neliberální politiku, což nelze donekonečna tolerovat.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co brání konci fosilních paliv? Politologové upozorňují na uhlíkovou past

13.06.2021 00:01 NÁZOR – Klimatická krize je nepochybně horkým tématem summitu G7 v Cornwallu, konstatují Marcus…

Lídři EU vyzývali na summitu G7 Johnsona k dodržování pobrexitové dohody

12.06.2021 19:27 Aktualizováno Lídři Evropské unie dnes na okraj summitu ekonomicky vyspělých zemí skupiny G7 v anglickém…

EU je silná a životem pulzující organizace, řekl Biden na summitu G7

12.06.2021 17:27 Aktualizováno Evropská unie je neskutečně silná a životem pulzující organizace, řekl podle Reuters americký…

Ve Štrasburku našli čtyři případy nakažlivé mutace koronaviru

12.06.2021 14:16 V Štrasburku objevili skupinu lidí nakažených formou koronaviru, jež se poprvé objevila v Indii a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama