Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu

Polská vláda odmítá návrh předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové řešit před Soudním dvorem Evropské unie spory, kvůli kterým spolu s Maďarskem blokuje schválení sedmiletého rozpočtu a fondu krizové pomoci ekonomikám. Dnes to podle agentury PAP řekl šéf polské diplomacie Zbigniew Rau. Varšava a Budapešť odmítají pravidlo, aby vyplácení unijních peněz bylo podmíněno dodržováním principů právního státu.

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise
doporučujeme

Unijní instituce už několik let vedou s Polskem a Maďarskem řízení kvůli ohrožování nezávislosti justice, médií nebo omezování nevládních organizací.

"Návrh Ursuly von der Leyenové nijak nesnižuje pochybnosti, jaké Polsko a Maďarsko mají," řekl Rau. Dodal, že u Soudního dvora EU lze napadnout jakoukoliv legislativu, ale taková řízení trvají mnoho let, a peníze z rozpočty by byly zmraženy okamžitě. Podle šéfa polské diplomacie se sice členské státy při ratifikaci unijních smluv vzdaly části, ale ne všech svých pravomocí a spojení vlády práva s penězi z fondů EU je v rozporu s unijními smlouvami. "Ke všemu podmínky tohoto mechanismu jsou nejasné, nepřesné a ponechávají byrokratům v (Evropské) komisi volnou ruku," tvrdí Rau.

Maďarský premiér Viktor Orbán dnes na rozhlasové stanici Kossuth řekl, že nechce hledat kompromis ve sporu kolem podmínky dodržování principů vlády práva. Nejde podle něho o právní otázku, ale rozhodnutí několika členů sedmadvacítky a Evropského parlamentu. "Naše pozice je pevná jako skála, v jejich případě jde o politickou vůli. Jejich se může změnit, naše ne. Nechci kompromis," prohlásil Orbán. Ve čtvrtek se s polským premiérem Mateuszem Morawieckým shodl na tom, že podmiňování výplaty unijních peněz dodržováním principů právního státu by vyžadovalo změnu unijních smluv.

Navázat čerpání peněz z unijní pokladny na dodržování principů vlády práva se EU rozhodla na základě dohody členských zemí a Evropského parlamentu ze začátku listopadu. Pokud Varšava a Budapešť bezprecedentní balík v celkové hodnotě před 1,8 bilionu eur zablokují, zbrzdí se v zemích sedmadvacítky výplata miliard eur v době, kdy blok čelí druhé vlně pandemie covidu a hospodářské recesi.

Polsko a Maďarsko přitom z unijních peněz silně profitují, Polsko je jejich největším čistým příjemce v EU. Agentura Reuters píše, že během své více než desetileté vlády Orbán využívá veřejné peníze, včetně těch unijních, k tomu, aby si vytvořil vůči sobě loajální ekonomickou elitu. Patří mezi ní někteří členové jeho rodiny a nejbližší přátelé.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pfizer a BioNTech tvrdí, že je jejich vakcína účinná proti mutacím

28.01.2021 13:23 Vakcína Pfizer/BioNTech je podle svých výrobců účinná také proti britské a jihoafrické mutaci…

Muž, který pobodal ve Frankfurtu čtyři lidi, je na psychiatrii

28.01.2021 12:41 Útočníka, který v úterý ve Frankfurtu nad Mohanem zranil nožem čtyři lidi, převezli na…

Slovensko se veřejně vymezilo vůči Rusku, upozornilo na propagandu

28.01.2021 11:54 Na konfrontační přístup Ruska ve vojenské, bezpečnostní a politické oblasti i na šíření propagandy…

ONLINE: Reprodukční číslo dál roste, opatření se asi zpřísní

28.01.2021 11:14 Aktualizováno Index protiepidemického systému PES je dnes třetí den po sobě na 68 bodech ze sta. Zůstává tak už…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama