Polský prezident Duda kvůli koronaviru nepoletí do Ruska

Polský prezident Andrzej Duda kvůli šíření koronaviru příští měsíc nepojede do západoruského Smolensku na připomínkovou akci k desátému výročí leteckého neštěstí, při kterém zemřel tehdejší prezident Lech Kaczyński. Dnes o tom informuje agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaný vládní zdroj.

"Prezident do Smolensku nepoletí," řekl agentuře Reuters činitel. "Ale věc je otevřená, co se týče premiéra," dodal s tím, že vládnoucí straně Právo a spravedlnost (PiS) na pietní akci velmi záleží.

Předsedou PiS a nejvlivnějším politikem v Polsku je Jaroslaw Kaczyński, bratr-dvojče bývalého prezidenta Lecha Kaczyńského.

Prezidentský speciál 10. dubna 2010 havaroval, když se piloti za nepříznivého počasí snažili přistát na letišti ve Smolensku. Vyšetřování, které nařídila předchozí vláda, dospělo k závěru, že neštěstí se stalo kvůli chybám polské posádky i nedbalosti lidí na smolenském letišti. Politici PiS tvrdí, že havárii mohl způsobit výbuch v letadle. Někteří z nich, a s nimi i část stoupenců této národně-konzervativní strany, jsou přesvědčeni, že prezident a dalších 95 lidí v letadle se stali oběťmi atentátu. Toto neštěstí prohloubilo politické rozdělení mezi Poláky a oživilo jejich nedůvěru vůči Rusku.

Reuters připomíná, že vztahy mezi Varšavou a Moskvou se v posledních měsících dostaly na bod mrazu po vyjádřeních ruského prezidenta Vladimira Putina o Polsku a jeho roli při začátku druhé světové války. Nicméně ruské úřady v uplynulých měsících daly najevo, že s polskou stranou budou při přípravách připomínkových akcí ve Smolensku spolupracovat.

Polská delegace před deseti lety mířila do Katyně uctít památku více než 20.000 Poláků, jež tam v roce 1940 povraždila tajná sovětská policie NKVD. Při leteckém neštěstí zemřela také tehdejší polská první dáma Maria Kaczyńská, guvernér Polské národní banky, špičky armády nebo řada zákonodárců.

Polští činitelé doufají, že pandemie Covid-19 do začátku dubna poleví, a do Smolenska se tak delegace politiků bude moci vydat. V Polsku je k dnešnímu dni 58 potvrzených případů nákazy, ve čtvrtek jí podlehla první pacientka. Podle Reuters polští politici uvažují o různých možnostech uctění památky Lecha Kaczyńského, hlavní obřad by se například mohl konat v Krakově 18. dubna. Tento den před deseti lety byli v kryptě pod katedrálou na zdejším hradě Wawel prezident a jeho manželka pohřbeni.

Související

Premiér Ukrajiny Denys Šmyhal, lotyšská premiérka Evika Silinová, polský prezident Andrzej Duda, premiér Petr Fiala (ODS), dánská premiérka Mette Frederiksenová, nizozemský premiér Mark Rutte

Česká iniciativa může změnit situaci na frontě, shodli se v Praze lídři pěti zemí

Lídři pěti zemí Evropské unie se dnes v Praze shodli na pokračování vojenské podpory Ukrajiny proti ruské agresi. Na setkání svolaném premiérem Petrem Fialou vyslechli výzvu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského k navýšení a urychlení dodávek munice a protivzdušné obrany, které jsou klíčové pro ochranu ukrajinských obyvatel, měst a kritické infrastruktury. Uvedli to ve společném prohlášení, které zveřejnila Strakova akademie.

Více souvisejících

Andrzej Duda Rusko Lech Kaczyński Vladimír Putin Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Mikuláš Bek

Univerzity upozorňují na kolaps systému. Ministerstvo vnímá problém a shání peníze

Vysokoškolští pracovníci jsou nespokojeni se současným stavem vysokého školství. Již v pondělí se vydali protestovat do ulic v rámci iniciativy Hodiny pravdy, tentokrát pod heslem Kolaps systému. EuroZprávy.cz v tomto kontextu obdržely prohlášení od resortu školství s tím, že pro příští rok žádá o navýšení rozpočtu pro vysoké školy o šest miliard. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Tomáš Zdechovský ve volebním štábu koalice Spolu. (9.6.2024) Prohlédněte si galerii

Zdechovský pro EZ: Úspěch Turka či Konečné je varováním, musíme zabrat. Do kampaně jsem dal maximum

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) bude europoslancem i dalších pět let, v evropských volbách získal téměř 67 tisíc preferenčních hlasů. V předvolební kampani se podle svých slov vyždímal na maximum. Všímá si přitom toho, že k úspěchu vede cesta i přes sociální sítě jako TikTok či Instagram. Na nového europoslance Filipa Turka je v Bruselu upřímně zvědavý. Zdechovský se dále v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vyjadřuje k výběru nového českého eurokomisaře či k náplni své práce v Evropském parlamentu.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

Fiala: Česko by mělo za 77 tanků Leopard zaplatit 52 miliard

Česko by mělo za 77 tanků Leopard 2A8 zaplatit 52 miliard korun, řekl dnes na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). Vláda udělala další krok k jejich nákupu a rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s několika evropskými zeměmi, vedenými Německem.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy