Povinné testování zaměstnanců na Slovensku se potýká s problémy

Na Slovensku se dnes v plné míře nepodařilo zavést do praxe testování zaměstnanců na koronavirus, kteří se při vstupu na pracoviště neprokázali covidovým certifikátem. Jeden z největších zaměstnavatelů v zemi, slovenská divize automobilky Volkswagen, na dotaz ČTK uvedl, že testy uskuteční v nejbližší možné době. Zaměstnavatelské svazy i samotné firmy upozornily, že úřady pozdě vydaly příslušné rozhodnutí a podklady, což podnikům zkomplikovalo přípravu.

Zaměstnavatelé na Slovensku nově mají v rámci takzvaného OTP režimu vyžadovat od pracovníků covidový certifikát, tedy potvrzení o očkování proti nemoci covid-19, o jejím prodělání nebo o negativním výsledku testu na koronavirus. Pokud tak zaměstnanec neučiní, musí se nechat bezplatně otestovat jednou týdně u zaměstnavatele, v opačném případě až na výjimky nesmí vstoupit na pracoviště a dostane neplacené volno. Příslušnou vyhlášku vydal úřad hlavního hygienika minulý týden ve středu, manuál ohledně testování zaměstnanců pak ministerstvo hospodářství zveřejnilo až v pátek odpoledne.

"Vzhledem k tomu, že detaily byly komunikovány s nedostatečným časovým předstihem potřebným pro nasazení OTP režimu v podmínkách společnosti naší velikosti a charakteru, testování zaměstnanců se v podniku uskuteční v nejbližší možné době," uvedla mluvčí společnosti Volkswagen Slovakia Lucia Kovarovič Makayová.

Slovenská divize Volkswagenu tvrdí, že ochranu zdraví zaměstnanců považuje za prioritu a že průběžně realizuje opatření nad rámec státních nařízení. Divize na konci loňského roku v zemi zaměstnávala asi 11.500 lidí.

Další velký zaměstnavatel na Slovensku, košické ocelárny U.S. Steel, podle médií zavedl nová epidemická pravidla do praxe bez problémů a bez omezení výroby.

Antigenní samotesty a samotné testování zaměstnanců bez covidového certifikátu musejí zajistit zaměstnavatelé. Stát bude firmám náklady na testy a na samotné testování kompenzovat částkou dohromady šest eur (154 Kč) za každého otestovaného zaměstnance.

Zmíněná kontrola zaměstnanců je součástí opatření proti šíření koronavirové nákazy. Slovensko, které v očkování proti covidu-19 výrazněji zaostává za průměrem EU, tento měsíc zaznamenalo rekordní denní přírůstky nových případů nákazy. Kvůli přetíženým nemocnicím vláda vyhlásila nouzový stav a omezila volný pohyb lidí, jednou z výjimek zákazu vycházení je cesta do zaměstnání.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Slovensko práce

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Tomio Okamura

Okamura zůstavá nadále předsedou opozičního hnutí SPD

Tomio Okamura zůstane nadále předsedou opozičního hnutí SPD poté, co na celostátní konferenci získal 195 hlasů z 216 odevzdaných hlasů. Neměl žádného protikandidáta. Tuto informaci oznámil šéf volební komise Tomáš Doležal na konferenci. Delegáti budou ještě volit zbývající čtyři členy předsednictva, a výsledky budou oznámeny před 17:00.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Policie Austrálie

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Petr Fiala

Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu ODS obhajovat mandát předsedy

Premiér Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu Občanských demokratů popáté obhajovat mandát předsedy ODS. Před nedělním odletem do Spojených států, kde ho čeká návštěva Bílého domu, delegátům slíbí, že bude pokračovat v prosazování tradičních priorit strany, jako jsou zdravé veřejné finance či efektivní stát.

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

včera

Babišův případ nekončí. Šaroch se odvolal v kauze Čapí hnízdo

Žalobce Jaroslav Šaroch se v pátek odvolal proti osvobozujícímu rozsudku v kauze Čapí hnízdo. Státní zástupce se odvolal v neprospěch dvou obžalovaných, tedy expremiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Nagyové. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy