Premiér Johnson nadále věří v brexit s dohodou

Britský premiér Boris Johnson dnes na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Uvedl to Johnsonův mluvčí James Slack. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU nicméně původně chtěly mít již dnes hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

Přidejte svůj názor

Boris Johnson
doporučujeme

"Premiér seznámil vládu s vývojem brexitových rozhovorů a řekl, že je šance na zajištění dobré dohody, ještě tam ale nejsme. Určitá témata zůstávají nedořešena," citovala agentura Reuters mluvčího Jamese Slacka.

Ve čtvrtek začíná v Bruselu dvoudenní summit EU, který bude mimo jiné jednat právě o odchodu Británie z evropského bloku. Britský premiér se ho zúčastní a do té doby by také mohlo být jasné, zda uzavření dohody mezi EU a Británií je reálné. V případě souhlasu lídrů všech členských zemí unie je přitom možné prodloužení období pro vyjednání podmínek brexitu.

V sobotu se má mimořádně sejít britský parlament; na schůzi by poslanci mohli schvalovat upravený text dohody, nebo hlasovat o nedůvěře vládě.

Sobotní termín ratifikace "rozvodové" dohody s Bruselem stanovil britský parlament začátkem září, když schválil zákon vytvořený s cílem vyloučit variantu brexitu bez dohody na konci října. Pokud do 19. října brexitová dohoda nebude schválena, ukládá zákon Johnsonově vládě dojednat se zbytkem EU nový odklad britského odchodu z bloku.

Pro opuštění unie se Britové v červnu 2016 vyslovili v referendu poměrem hlasů 52 ku 48, ani více než tři roky poté ale není jasné kdy, za jakých okolností nebo zda vůbec jejich země EU opustí. Do aktuálně stanoveného termínu brexitu přitom zbývá 15 dní.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

17. listopad se na Slovensku vyhrotil: Slova o grázlech, dle Fica není co…

18.11.2019 00:02 Aktualizováno Třicáté výročí pádu totality v Československu si dnes v Bratislavě připomněli špičky slovenské…

Oslavy "sametu": Pellegrini vybídl ke spojení společnosti, Danko…

17.11.2019 20:42 Slovensko potřebuje po 30 letech od pádu komunismu překonat rozdělení společnosti v souvislosti s…

Migrace do Británie? Po brexitu budou mít občané EU značné problémy

17.11.2019 20:13 Aktualizováno Občané Evropské unie by měli po brexitu ztratit preferenční postavení na britském pracovním trhu a…

Babiš dorazil pod Děvín. S kolegy z V4 položil věnec k Bráně svobody

17.11.2019 18:50 Aktualizováno U památníku obětí přísně střežených hranic v komunistickém Československu si zástupci zemí takzvané…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama