Rakouský kancléř Sebastian Kurz se při prvním oficiálním výjezdu mimo Vídeň od vypuknutí koronavirové epidemie setkal s obyvateli alpského údolí Kleinwalsertal, aniž by přitom dodržoval pravidla odstupu mezi lidmi, jak je stanovila jeho vlastní vláda. Kurz za své počínání sklidil kritiku na sociálních sítích. Někteří lidé ho vyzvali, aby zaplatil pokutu jako mnozí další, kteří byli přistiženi při nedodržování protiepidemických opatření.
Lidovecký politik ve středu navštívil oblast Kleinwalsertal v nejzápadnější rakouské spolkové zemi Vorarlbersko, kde se zdravil s lidmi, aniž by měl zakrytý nos a ústa. Mnohokrát také nedodržel jednometrový bezpečnostní odstup od ostatních.
Rakušané se na veřejnosti i po uvolnění restrikcí smějí scházet nejvýše po deseti a musí mezi sebou udržovat alespoň metrové odstupy, nebo mít roušku. Kurz se ale ve středu místy doslova koupal v davu lidí, což ukazují fotografie a videa kolující po internetu.
Později Kurz podle agentury DPA vysvětlil, že ho zájem veřejnosti a médií o jeho návštěvu v obci Mittelberg překvapil. Několikrát prý lidi prosil, aby dodržovali bezpečnostní odstupy. Ne vždy se to podařilo, připustil. "Důležité je, že se všichni snažíme. Nikdo nedělá schválně něco špatně," řekl kancléř.
Poslanec liberální strany NEOS Sepp Schellhorn už oznámil, že Kurze zažaluje. "Předpokládám, že nařízení platí v Kleinwalsertalu stejně jako ve Vídni," řekl politik televizi OE24. V metropoli jsou podle něj lidé tvrdě postihováni za nevýznamné porušování protiepidemických opatření.
Dnes večer při návštěvě Innsbrucku už měl šéf rakouské vlády na obličeji roušku, kterou nesundal ani při děkovném projevu adresovaném zdravotníkům.
Související
Češi havarovali v Rakousku při návratu z dovolené. Zasahoval vrtulník
Rakušané potrestali mladíka, který chtěl útočit na koncertech Taylor Swift
Aktuálně se děje
včera
Knížakovi bude na pohřbu mluvit i bývalý prezident Klaus
včera
V Jablonci došlo k napadení dvou žen. Policisté se obrátili na veřejnost
včera
Dvě pošty přepadl muž, který si měl jít sednout za mříže
včera
Policie posílí bezpečnostní opatření na Prague Pride, oznámil Metnar
včera
Pavel bude mít nového spolupracovníka. Mění se ředitel zahraničního odboru
včera
První Čech přeplaval La Manche před 55 lety. Po několika letech si to zopakoval
včera
Zemřel divadelní režisér František Laurin, otec známé herečky
včera
Ebola se stává stále větší hrozbou. Šíří se nejrychleji v historii
včera
Putinova hlásná trouba ve Francii skončila. Paříž vyhostila bývalou šéfku proruské televize
včera
Nová data: Do španělské exklávy už dorazilo 60 tisíc migrantů. Téměř polovina se vrátila do Maroka
včera
Babiš vyzval k uzavření Schengenu pro Španělsko. Macinka by volil mírnější postup
včera
Evropa se bojí přílivu uprchlíků. Francie posiluje hraniční kontroly, Itálie žádá pro Španělsko stopku v Schengenu
včera
Na bojišti nemají šanci, pořád chtěli jen přestávky na kávu, říkají po společném cvičení s NATO ukrajinští vojáci
včera
Přijde změna počasí. Meteorologové varují před bouřkami
včera
Souboj titánů: Jak se liší přístup nejdražších firem světa k AI?
včera
Macinka odvolal šéfku Českých center Pánek Jurkovou
včera
Do španělské enklávy dorazilo za jediný den na 50 tisíc migrantů. Zdravotnictví zkolabovalo
včera
Masivní lesní požáry dál spalují Evropu. Podle vědců budou stále častější
včera
Proč Írán ukončil klid na Blízkém východě a zahájil překvapivý útok?
včera
Hamás pod tíhou katastrofální humanitární situace schválil Trumpův plán na odzbrojení
Po měsících maratónských jednání vyjádřili zástupci palestinského hnutí Hamás poprvé souhlas s rámcem rozsáhlého plánu na odzbrojení v Pásmu Gazy, který vznikl pod záštitou Spojenými státy podporované Rady míru. Tento krok představuje zásadní posun v dosavadním diplomatickém úsilí o urovnání konfliktu na Blízkém východě.
Zdroj: Libor Novák