Rakousko má 2268 nakažených, zpřísní podmínky pro neočkované

Rakousko zpřísňuje podmínky pro neočkované proti covidu-19. Od příští středy budou muset nosit respirátory ve všech obchodech. Nošení respirátoru třídy FFP2 bude od stejného data povinné všude tam, kde dosud stačila obyčejná látková rouška. Vláda ohlásila nová opatření v den, kdy poprvé od konce dubna v zemi přibylo více než 2000 nakažených za den.

Opatření se mohou dále zpřísnit v závislosti na vytíženosti jednotek intenzivní péče v rakouských nemocnicích, informovala agentura APA.

Rakouská vláda dnes doladila nová opatření proti šíření koronaviru na schůzi s hejtmany spolkových zemí. Neočkovaní budou muset nosit respirátory i v obchodech, které neprodávají zboží denní potřeby.

Koncept, který dnes na tiskové konferenci představili rakouský kancléř Sebastian Kurz a ministr zdravotnictví Wolfgang Mückstein, je postaven na vytíženosti jednotek intenzivní péče. Vzhledem k tomu, že od příštího týdne by měly být obsazeny z více než deseti procent, zavádí vláda přísnější nařízení ohledně ochrany dýchacích cest. Kromě toho budou od 15. září antigenní testy všude v Rakousku platné jen po dobu 24 hodin, což je už nyní běžné ve Vídni.

Při patnáctiprocentním vytížení JIP budou muset návštěvníci bez rezervovaných míst k sezení doložit potvrzení o očkování nebo zotavení z covidu-19 při návštěvě nočních podniků nebo akcí s více než 500 účastníky. V restauracích či kinech, kde je navíc vyžadováno potvrzení o negativním testu, už nebudou uznávány samotesty.

Pokud překročí vytíženost jednotek intenzivní péče hranici 20 procent, což představuje zhruba 400 lůžek, budou antigenní testy neplatné. Úřady pak budou uznávat pouze přesnější PCR testy.

Kurz dnes zdůraznil, že odpovědí na pandemii nesmí být uzávěry, ale očkování. Mnoho nakažených, kteří jsou nyní v nemocniční péči, jsou podle něj neočkovaní. Mückstein doplnil, že koronavirus rozlišuje mezi očkovanými a neočkovanými. Podle kancléře bude také nutné očkovat třetí dávkou. Mückstein zdůraznil, že bez ní budou ohroženi zejména starší a nemocní lidé.

Nyní je v rakouských nemocnicích na jednotkách intenzivní péče 180 pacientů s těžkým průběhem covidu, což je o devět víc než předchozí den. Celkový počet hospitalizovaných dosáhl 645, což je o 100 více než před týdnem.

Do rakouských statistik dnes přibylo 2268 nově nakažených, přičemž průměr uplynulých sedmi dní činil 1580. Sedmidenní incidence je nyní na hodnotě 123,8 případů na 100.000 obyvatel. Jenom během uplynulého týdne zemřelo 40 nemocných covidem, z toho tři do statistik přibyli dnes. Od začátku pandemie země s devíti miliony obyvatel eviduje 10.815 obětí.

Související

Více souvisejících

Rakousko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Joe Biden

Biden přijal Fialu v Bílém domě a ocenil Česko jako skvělého spojence

Americký prezident Joe Biden přijal v pondělí odpoledne místního času v Oválné pracovně Bílého domu českého premiéra Petra Fialu (ODS), který je na dvoudenní pracovní návštěvě USA. Podle Fialy je klíčové, že obě země sdílejí hodnoty, jakými jsou lidská práva, svoboda a demokracie. Biden řekl, že Praha je pro Washington skvělým spojencem. 

včera

včera

včera

Madame de Pompadour

Nejslavnější královská milenka Madame de Pompadour zemřela před 260 lety

Je tomu přesně 260 let, co zemřela jedna z nejslavnějších královských milenek, která vstoupila do dějin jako Madame de Pompadour. Ačkoliv pocházela z prostých poměrů, dokázala se během několika let vyšplhat mezi společenskou elitu a zajistit si vlivné postavení i bohatství. Majetek ani vliv pro ni však nikdy nebyly na prvním místě.

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izraelská odveta za íránský útok může přijít už dnes, píše Wall Street Journal

Izraelská reakce na víkendový íránský útok může přijít už dnes, napsal americký deník Wall Street Journal s odkazem na své zdroje. Podle webu Times of Israel již proběhlo pondělní zasedání válečného kabinetu, který se zabýval možnostmi odvety. Podle stanice Channel 12 je několik variant, přičemž Tel Aviv hodlá zvolit takovou, kterou nezablokují Američané. 

včera

včera

včera

včera

Dmytro Kuleba je ukrajinský politik a diplomat, od března 2020 ministr zahraničí ve vládě premiéra Denyse Šmyhala.

Kyjev srovnal Izrael s Ukrajinou: Kdybychom měli stejnou podporu Západu jako Izraelci, ubránili bychom se taky

Úspěch Izraele a jeho spojenců, kterým se v noci na neděli ve velké míře podařilo zmařit masivní útok íránských raket a dronů, naznačuje, čeho by Ukrajina mohla dosáhnout proti ruským vzdušným útokům, pokud by měla větší podporu od svých partnerů. V reakci na nejnovější vývoj na Blízkém východě to v pondělí podle agentury AP uvedl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

včera

Ilustrační foto

Dovolená se blíží. Kde na ni vzít, když nejsou peníze?

Letní sezóna se blíží a s ní se zvyšuje i touha po odpočinku a dobrodružství. Mnoho lidí si ale dovolenou nemůže kvůli nedostatku financí dovolit. Naštěstí existuje hodně možností, jak si užít volno naplno i s nízkým rozpočtem a jak nemilou situaci vyřešit.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Přeživší útoku na koncertě Ariany Grande podali žalobu na tajnou službu MI5

Více než 250 lidí, kteří přežili sebevražedný bombový útok na popovém koncertě v anglickém Manchesteru z roku 2017, podalo žalobu na britskou kontrarozvědku MI5.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy