Rakousko má první oběť koronaviru Covid-19, policisté jsou bez dovolených

Pro všech 25.000 policistů a policistek v Rakousku platí do konce dubna kvůli pandemii koronaviru zákaz dovolených. Informovalo o tom nyní rakouské ministerstvo vnitra. Nová omezení přijaly také nemocnice, církve či parlament. Úřady k dnešnímu ránu evidovaly 302 nakažených koronavirem, nejvíce jich je ve Vídni. Odtud je nyní také hlášen první případ úmrtí.

V nemocnici Františka Josefa v noci na dnešek zemřel 69letý muž, který trpěl i jinými nemocemi, například cukrovkou, chronickou nemocí střev, vysokým krevním tlakem či onemocněním oběhové soustavy. Muž zemřel na multiorgánové selhání. Šlo o člověka, který se vrátil z Itálie, píše Kurier.at.

V rakouských nemocnicích je na jednotkách intenzivní péče několik pacientů s nemocí COVID-19. Čtyři lidé se už uzdravili. Vzhledem k rostoucímu počtu nakažených vídeňské nemocnice dnes oznámily, že odloží všechny operace, které nejsou akutní.

Vedle dočasného zákazu dovolených pro policisty se přijímají i další opatření. Zástupci církví se s vládou dohodli, že se od pondělí nebudou konat žádné bohoslužby. Odloží se také plánované církevní svatby a křty.

Kvůli nuceným prázdninám, které potrvají zřejmě několik týdnů, se výuka z části přesouvá na internet. Učitelé budou žákům k dispozici nejen přes internetové komunikátory a e-maily, ale také po telefonu. Zřízena byla internetová platforma Edu-Thek k digitální výuce. Ke vzdělávaní školou povinných dětí změní od pondělí dopolední program rakouská televizní stanice ORF-1.

"Nedělejte si žádné starosti. Učivo doženeme a připravíme spravedlivé hodnocení. Využijte čas, vzdělávejte se dále a vyvarujte se diskoték a večírků," uvedl ministr školství Heinz Faßmann.

K omezením přistoupila i rakouská armáda. Výuka rekrutů či vydávání jídla se bude nově odehrávat jen v malých skupinách a uvažuje se i o pozastavení pravidelných výměn vojáků na zahraničních misích.

Tyrolské lyžařské středisko Ischgl předčasně ukončí zimní sezónu. Naposledy si budou moci zájemci zalyžovat v pátek. Už ve středu úřady nařídily, aby se vyhledávané středisko v západním cípu Tyrolska na dva týdny uzavřelo. V souvislosti s pobytem v Ischglu se koronavirem nakazilo 35 lidí.

Předseda Národní rady Wolfgang Sobotka dnes oznámil, že se schůze této volené komory parlamentu příští týden sice uskuteční, nebude se ale konat v sále v Hofburgu, kde se poslanci nyní schází. Podle Sobotky bude nutné najít sál, ve kterém bude moci zákonodárcům zajistit dostatečný odstup. Sejít by se podle předsedy poslanci mohli například v největším rakouském konferenčním sále Austria Center Vienna, který má kapacitu 20.000 lidí.

Rakouské spolkové země Vorarlbersko a Štýrsko dnes oznámily, že z preventivních důvodů odloží volby do obecních zastupitelstev, které se měly konat tuto neděli, respektive v neděli 22. března. "Musíme učinit vše, abychom zamezili šíření viru," řekl štýrský hejtman Hermann Schützenhöfer. Náhradní termín voleb určen ještě není.

Kancléř Sebastian Kurz dnes v parlamentu varoval, že za několik dní zřejmě počet nakažených v zemi přesáhne tisíce a o týden později se dostane k deseti tisícům.

"Není možné virus zastavit, ale je třeba jej zpomalit, abychom kapacity v zemi hned nepřetížili," zdůraznil Kurz. "Nic, co není nutné, by se nemělo konat. Pokud se sami sebe ptáte, zda byste něco měli dělat, pak je jasné, že je možné se toho vzdát," dodal.

Podle výzkumného centra Complexity Science Hub Vienna (CSH) by kapacita lůžek na jednotkách intenzivní péče mohla být v Rakousku vyčerpána při současném vývoji již za dva týdny. Omezení, která přijala vláda, by ale mohla postup nákazy zpomalit. Podle matematiků z Technické univerzity ve Vídni by na konci května mohly být v Rakousku najednou až dva miliony nakažených. Pokud se sociální kontakty omezí o čtvrtinu, mohlo by jich být kolem 360.000.

Související

Více souvisejících

Rakousko Policie Rakousko Sebastian Kurz Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

Influencer zemřel po živém vysílání na síti, kdy soupeřil s kolegou v pití lihoviny.

Influencer zemřel po živém vysílání soutěže v pití čínského alkoholu

Influencer „Sanqiange“ (nebo-li „Brother Three Thousand“ "Bratr tři tisíce") byl nalezen mrtev jen několik hodin poté, co se v živém streamu účastnil soutěže s jiným influencerem, což zahrnovalo pití Baijiu, čínského likéru s normální hladinou alkoholu 30 až 60 procent. Informovala o tom CNN s odvoláním na Shangyou News.

včera

včera

Sociální síť Facebook a Twitter

Twitter ustoupil od kodexu EU o dezinformacích

Americká společnost Twitter se podle eurokomisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona rozhodla nepřistoupit k naplňování unijního kodexu o dezinformacích. Nicméně, jak uvedla agentura Reuters, to nezbavuje provozovatele sociální sítě Twitter povinností v této oblasti. Toto oznámení přišlo v pátek pozdě večer.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alois Hadamczik, český hokejový trenér

Jalonen tuší, že národní tým mohl hrát lépe. Hadamczik žádá vysvětlení

Po čtvrtečním konci ve čtvrtfinále v pátek přistáli v Praze svěřenci kouče Kariho Jalonena. Ten v rozhovoru přiznal, že jeho tým mohl mít na víc než na konečné osmé místo, což je nejhorší umístění českého týmu na MS v historii. Nyní se podle všeho může Jalonen začít strachovat o pozici, jelikož se už šéf českého hokeje Alois Hadamczik nechal slyšet, že bude po něm žádat vysvětlení neúspěchu. A není sám, kdo je po tomto turnaji rozčarován. Ozval se totiž také věčný kritik poměrů v českém hokeji a zároveň majitel Pardubic Petr Dědek. 

včera

včera

včera

Občanský průkaz

Konec rodných čísel: ČR chce platit miliardy za zrušení něčeho, co po desetiletí bezproblémově funguje. Jde o IT lobby, která chce snadné peníze daňového poplatníka

Česko chce být v řadě věcí jako Dánsko nebo Švédsko. Ale když už v něčem jako tyto země je, konkrétně v bezproblémovém používání rodných čísel v úředním styku, tak si vážně pohrává s myšlenkou přestat být jako Dánsko či Švédsko – a ještě za to zaplatit miliardy. Komentuje situaci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

NATO vyzvalo k deeskalaci v Kosovu, Srbsko je k roli aliance kritické

NATO v sobotu vyzvalo Kosovo k deeskalaci a hledání řešení konfliktu prostřednictvím dialogu. V pátek začaly ozbrojené střety mezi kosovskou policií a etnickými Srby, kteří se snažili nedávno zvoleným zástupcům zabránit v převzetí úřadů v několika obcích na severu země. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy