Rakousko v lednu zahájí systematické očkování proti covidu, první na řadě budou senioři

Systematické očkování rakouské populace proti covidu-19 začne v lednu, a to nejdříve v domovech seniorů a v pečovatelských domech u personálu a lidí starších 65 let. Oznámil to dnes na tiskové konferenci ve Vídni rakouský ministr zdravotnictví Rudolf Anschober, který chce proočkovat výraznou většinu obyvatel.

V posledních týdnech světové farmaceutické firmy potvrdily vyvinutí několik vysoce účinných vakcín proti koronaviru a devítimilionové Rakousko je přesvědčeno, že od ledna bude moci začít s plošným očkováním.

Nejvyšší prioritu mají mít v rakouské očkovací kampani rizikové skupiny jako jsou lidé s jinými závažnými nemocemi, zdravotníci a pracovníci nemocnic, záchranářských organizací nebo sociálních služeb.

Vládní zmocněnec pro covid Clemens Martin Auer předpokládá, že v první fázi budou vakcíny k dispozici jen v omezeném množství - přibližně milion dávek pro 500.000 lidí, informuje OE24.

Podle Anschobera má Rakousko na nákup celkem 16,5 milionu dávek vakcín od několika výrobců k dispozici 200 milionů eur (téměř 5,3 miliardy korun). Ministr vyjádřil přání, aby bylo dosaženo míry proočkovanosti výrazně přes 50 procent.

Od druhého čtvrtletí příštího roku, kdy má být k dispozici vakcína od firmy AstraZeneca, by mělo začít všeobecné očkování rakouských obyvatel. Anchober ale zdůraznil, že nejdůležitější je bezpečnost a až poté faktor času.

Rakouský ministr zdravotnictví dnes oznámil také aktuální čísla o vývoji koronavirové epidemie. Za posledních 24 hodin úřady evidovaly 4377 nově nakažených při 28.070 provedených testech. Anchober konstatoval, že v poslední době jsou nárůsty mírnější než v minulých týdnech, což přičítá částečné karanténě. Jenom za uplynulý den se přitom koronavirové infekce zbavilo 7093 osob.

Špatné zprávy přišly ale z nemocnic. Za posledních 24 hodin zemřelo 119 pacientů s covidem-19 a na jednotkách intenzivní péče leží 704 nakažených, což je o 19 více než předchozí den.

Dohromady už letos vyšlo v Rakousku s pozitivním výsledkem 254.710 testů na koronavirus. Celkový počet úmrtí mezi infikovanými dosáhl 2577 a uzdravilo se 182.620 osob.

Související

Více souvisejících

Rakousko očkování Rudolf Anschober (rakouský politik) důchodci, senioři Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Josef Šlerka

Rating NFNŽ kritizuje stále více tuzemských médií

MediaRating z dílny analytika Josefa Šlerky spadající pod Nadační fond nezávislé žurnalistiky (NFNŽ) je v posledních dnech terčem sílící kritiky. Médií, která jej kritizují za jeho nesprávnost a nízkou kvalitu, přibývá, a vyhraňují se proti němu i největší čeští vydavatelé.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ursula von der Layenová na Summitu skupiny G7 v Hirošimě, Japonsku, 19.–21. května 2023

Předsedkyní Evropské komise byla opět zvolena von der Leyenová

Evropský parlament ve čtvrtek tajnou volbou rozhodl, že Ursula von der Leyenová zůstane předsedkyní Evropské komise i na další funkční období. Ze 707 hlasujících europoslanců získala 401 hlasů, 284 bylo proti a 15 se zdrželo hlasování. Ke zvolení jí stačilo 360 hlasů, uvedl server Politico.

před 6 hodinami

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta krátce před startem ligy představila dvě posily. Přicházejí Dán a Španěl

Nadcházející ročník české nejvyšší fotbalové soutěže, která ponese nově název Chance ligy, začne v pátek večer soubojem mistrovské Sparty s Pardubicemi a bude v lecčems výjimečný. Především pak v tom, že ten, kdo ligu vyhraje, bude hrát v další sezóně automaticky v Lize mistrů. Proto bude fanoušky jistě čekat ještě zajímavější boj o nejvyšší příčku, neboť vlčáků prahnoucích po milionářské soutěži je více. Mezi nimi nechybí Sparta, která hrála LM naposledy v roce 2005. Proto posiluje kádr a na Letnou vábí hráče ze zahraničí. Od nové sezóny budou v jejím dresu k vidění dánský stoper Mathias Ross a další obránce, tentokrát Španěl Imanol García z Bilbaa.

před 6 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Rusko, Kreml

Rusko nevylučuje použití jaderných zbraní

Rusko nevylučuje nasazení svých raket vybavených jadernými hlavicemi v reakci na plán umístit americké střely dlouhého doletu v Německu. Ve čtvrtek to podle TASS uvedl náměstek tamního ministra zahraničí Sergej Riabkov.

před 8 hodinami

Datart, ilustrační fotografie

Oblíbený řetězec v Česku končí, přebírá ho Datart. Začíná velký výprodej

Zlínská skupina HP Tronic (DATART) a NAY (Electro World) zahajují po schválení fúze soutěžními úřady v České republice a na Slovensku realizaci plánované integrace. V České republice budou prodejny sjednoceny pod značku DATART, na Slovensku pod značku NAY. Podle tiskové zprávy poskytnuté redakci serveru EuroZprávy.cz probíhá aktuálně komunikace změn směrem k zákazníkům.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

ÚSTR

Vedení si letos odměny nevyplatilo, vánoční ale byly štědré. Co se děje v ÚSTR?

Po kritickém komentáři Matěje Bílého poskytly EuroZprávy.cz začátkem června vedení Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) prostor pro vyjádření, což vyvolalo vlnu negativních reakcí. Někteří bývalí zaměstnanci a odborníci postupně anonymně sdíleli své obavy ohledně současného vedení ÚSTR. Na světlo světa vycházejí dříve nezveřejněné informace a také sporné údaje o vyplácení odměn vedení. Ekonomické otázky a údajné nehospodárné jednání dokonce měly vést k destabilizaci sekce ekonomiky. Rovněž se podařilo vyvrátit některé osobní útoky a nepravdivá tvrzení vůči Bílému.

před 10 hodinami

Von der Leyenová: Žijeme v době hluboké úzkosti. Mladí nemají na bydlení, Orbánova cesta nebyla mírová

Ve svém hodinovém projevu před europoslanci zdůraznila dosavadní předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, že současná doba je poznamenána hlubokou úzkostí. Upozornil na to server Politico

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy