Rakousko v lednu zahájí systematické očkování proti covidu, první na řadě budou senioři

Systematické očkování rakouské populace proti covidu-19 začne v lednu, a to nejdříve v domovech seniorů a v pečovatelských domech u personálu a lidí starších 65 let. Oznámil to dnes na tiskové konferenci ve Vídni rakouský ministr zdravotnictví Rudolf Anschober, který chce proočkovat výraznou většinu obyvatel.

V posledních týdnech světové farmaceutické firmy potvrdily vyvinutí několik vysoce účinných vakcín proti koronaviru a devítimilionové Rakousko je přesvědčeno, že od ledna bude moci začít s plošným očkováním.

Nejvyšší prioritu mají mít v rakouské očkovací kampani rizikové skupiny jako jsou lidé s jinými závažnými nemocemi, zdravotníci a pracovníci nemocnic, záchranářských organizací nebo sociálních služeb.

Vládní zmocněnec pro covid Clemens Martin Auer předpokládá, že v první fázi budou vakcíny k dispozici jen v omezeném množství - přibližně milion dávek pro 500.000 lidí, informuje OE24.

Podle Anschobera má Rakousko na nákup celkem 16,5 milionu dávek vakcín od několika výrobců k dispozici 200 milionů eur (téměř 5,3 miliardy korun). Ministr vyjádřil přání, aby bylo dosaženo míry proočkovanosti výrazně přes 50 procent.

Od druhého čtvrtletí příštího roku, kdy má být k dispozici vakcína od firmy AstraZeneca, by mělo začít všeobecné očkování rakouských obyvatel. Anchober ale zdůraznil, že nejdůležitější je bezpečnost a až poté faktor času.

Rakouský ministr zdravotnictví dnes oznámil také aktuální čísla o vývoji koronavirové epidemie. Za posledních 24 hodin úřady evidovaly 4377 nově nakažených při 28.070 provedených testech. Anchober konstatoval, že v poslední době jsou nárůsty mírnější než v minulých týdnech, což přičítá částečné karanténě. Jenom za uplynulý den se přitom koronavirové infekce zbavilo 7093 osob.

Špatné zprávy přišly ale z nemocnic. Za posledních 24 hodin zemřelo 119 pacientů s covidem-19 a na jednotkách intenzivní péče leží 704 nakažených, což je o 19 více než předchozí den.

Dohromady už letos vyšlo v Rakousku s pozitivním výsledkem 254.710 testů na koronavirus. Celkový počet úmrtí mezi infikovanými dosáhl 2577 a uzdravilo se 182.620 osob.

Související

Více souvisejících

Rakousko očkování Rudolf Anschober (rakouský politik) důchodci, senioři Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusové provedli raketový útok na Mykolajiv, tempo útočných akcí na frontě se snižuje

Ruští útočníci podnikli dnes ráno raketový útok na Mykolajiv a zasáhli infrastrukturu na okraji města. Odborníci z Institutu pro studium války (ISW) si ale všimli, že Rusové v poslední době snížili tempo útočných akcí na linii Kupjansk-Svatove-Kreminna.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy