Rakousko opět zpřísní opatření proti šíření koronaviru. Uvnitř se bude moci od pátku scházet jen šest dospělých, venku nanejvýš dvanáct, uvedl na tiskové konferenci kancléř Sebastian Kurz. Vicekancléř Werner Kogler řekl, že je situace vážná, a opět přitom poukázal na nepříznivý vývoj v Česku.
Nové opatření, které omezuje počet účastníků na soukromých akcích, se týká mimo jiné svateb, narozeninových oslav, spolkových slavností či tanečních kurzů. Netýká se setkání na pracovišti a výjimku dostaly také pohřby, informuje OE24.
Ab Freitag gilt: Indoor Zusammentreffen dürfen max. mit 6 Erwachsenen stattfinden. Outdoor max. mit 12 Personen. Alle Zusammentreffen außerhalb der beruflichen Tätigkeiten sind erfasst, ausgenommen sind Begräbnisse.
— Sebastian Kurz (@sebastiankurz) October 19, 2020
Veřejných akcí, které úřady povolí, se bude moci nově účastnit venku maximálně 1500 a uvnitř 1000 lidí. Při všech kulturních a sportovních událostech, například při zápasech fotbalové ligy či divadelních představeních, budou muset mít lidé zakrytá ústa a nos.
Auch bei professionellen Veranstaltungen dürfen keine Speisen & Getränke verabreicht werden & die max. Personenanzahl wird auf 1.000 Indoor & 1.500 Outdoor reduziert.
— Sebastian Kurz (@sebastiankurz) October 19, 2020
Celostátní zavírací dobu restaurací a hospod rakouská vláda nezavedla. Podle Kurze o ní mohou rozhodnout jednotlivé spolkové země. Některé to už dříve učinily, například v Tyrolsku musí hosté gastronomické podniky opustit nejpozději ve 22:00.
Členové Kurzovy vlády dnes na Rakušany apelovali, aby opatření dodržovali. Cílem je podle kancléře Kurze zabránit další celostátní uzávěře. Vicekancléř Kogler upozornil na nepříznivý vývoj v sousedních zemích. Jmenoval přitom Česko a zmínil, že Praha požádala kvůli špatné situaci Bavorsko o případnou pomoc s péčí o pacienty s těžkým průběhem covidu-19. Na Česko jako odstrašující případ už v minulých dnech několikrát poukázal i Kurz.
Za posledních 24 hodin přibylo v Rakousku 1121 potvrzených případů nákazy koronavirem. Většinu nových případů opět hlásí hlavní město Vídeň (266), následují Dolní a Horní Rakousy (176 a 174), dvě spolkové země sousedící s Českem.
Od počátku epidemie se v Rakousku nákaza virem SARS-CoV-2 potvrdila u více než 65.000 lidí. Zhruba 50.000 z nich se viru již zbavilo. S covidem-19 zemřelo v Rakousku 904 lidí. V nemocnici je nyní kvůli nákaze 799 lidí, z toho 145 na jednotkách intenzivní péče. Pokud se nepodaří současný vývoj zastavit, je podle Kurze možné, že v prosinci bude přibývat denně 6000 případů. V sobotu Rakousko ohlásilo rekordní denní přírůstek 1747 případů.
Související
Babiš v Rakousku a na Slovensku. S Ficem a Stockerem řešil evropské priority
Lavina v Alpách smetla skupinu Čechů. Tři na místě zemřeli
Rakousko , Werner Kogler (rakouští Zelení) , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 2 minutami
FN Olomouc zareagovala na vyšetřování. Prozradila, co odhalilo její vlastní šetření
před 36 minutami
Pro Čechy to nebude jednoduchý turnaj. Hokejisté na úvod prohráli s Kanadou 0:5
před 54 minutami
V Ondřejově našli po požáru lidské tělo. Svědci měli slyšet výbuchy
před 1 hodinou
Sáblíková se po nemoci rozloučila na olympiádě s oblíbenými pěti kilometry
před 1 hodinou
Počasí se o víkendu navrátí k zimě. Meteorologové už plánují výstrahu
před 2 hodinami
Zabystřanova jízda stačila na 17. místo. Nejlepší sdruženář v TOP 20, muži v curlingu byli blízko senzaci
před 2 hodinami
V pražské ZOO se potvrdila ptačí chřipka. Platí mimořádná opatření
před 3 hodinami
Zemřel herec Van Der Beek, proslavil ho seriál Dawsonův svět
před 4 hodinami
Šéf olympiády flirtoval s Epsteinovou spolupracovnicí. Celebrity mu vypovídají smlouvy, ve funkci přesto zůstane
před 5 hodinami
Odvaha má vyšší hodnotu než olympijská medaile, ocenil Zelenskyj vyřazeného skeletonistu
před 5 hodinami
Začal hokejový turnaj mužů. Slováci se postarali o senzaci, Švédové se trápili
před 5 hodinami
Češi nejvíce věří Pavlovi. Nejméně Turkovi, Macinkovi a Okamurovi
před 6 hodinami
Političky Richterová a Decroix dostaly výhrůžné dopisy. Věc bude řešit policie
před 7 hodinami
Češi vystoupit z EU nechtějí, ukazuje průzkum
před 8 hodinami
Si Ťin-pching prolomil mlčení. Poprvé se vyjádřil k čistkám ve velení armády
před 8 hodinami
Ruské úřady nařídily úplné zablokování WhatsAppu. Chtějí dostat uživatele na státem sledované aplikace
před 9 hodinami
Z olympiády byl vyloučen ukrajinský skeletonista. Měl na helmě sportovce zabité během války
před 10 hodinami
Po rozsáhlém útoku v Oděse jsou bez proudu statisíce lidí
před 11 hodinami
Hygienici stahují z trhu kojenecké výživy. Mohou být kontaminované
před 11 hodinami
Hluboká krize důvěry. Lidé už ve spojenectví s USA nevěří, co bude po odchodu Trumpa nikdo netuší
V době, kdy se světoví lídři sjíždějí do Německa na Mnichovskou bezpečnostní konferenci, ukazují nové výsledky průzkumu The Politico Poll hluboký úpadek důvěry v USA. Snahy prezidenta Donalda Trumpa o přepsání dlouhodobých mezinárodních vztahů, zejména v Evropě, odrazují i ty nejvěrnější partnery. Eroze americké pověsti vyvolává vážné otázky o stabilitě globálního řádu, který fungoval po celá desetiletí, i o skutečné síle Spojených států na světové scéně.
Zdroj: Libor Novák