Rakouští kluci vyjeli do Čech koupit petardy. Na nádraží na ně čekala policie

Osm chlapců, kteří se ve čtvrtek vraceli z Česka do Rakouska vlakem z nákupu zbraní a pyrotechniky, doplatilo na hlasité vychloubání. Vícero cestujících během jízdy informovalo policii, která si na mládež počkala na vídeňském nádraží Floridsdorf, napsala dnes agentura APA.

Hoši ve věku 12 až 14 let si v Česku pořídili bezmála 1500 dělobuchů, 16 boxerů, čtyři pepřové spreje, čtyři nože a tři elektrické paralyzéry. Ve vlaku svým kamarádům o nákupu živě vyprávěli a také mezi sebou nechali kolovat zbraně, což se očividně pramálo líbilo spolucestujícím.

Zábava skončila ve Floridsdorfu, kde na příjezd vlaku čekala policie. Ta zjistila, že věci v Česku nakoupilo šest z osmi chlapců. Dva z nich nejsou kvůli nízkému věku trestně odpovědí, zbývající čtyři se nyní musí zodpovídat z nákupu zakázané pyrotechniky a zbraní.

Česko je pro Rakušany a Němce pokaždé před koncem roku oblíbeným místem, kde si mohou bez problémů koupit zábavní pyrotechniku, která je v jejich zemích nelegální a jejíž prodej je časově omezený.

Bezproblémová je v Rakousku i Německu kategorie F1, ve které jsou bouchací kuličky a prskavky, jediným omezením v zábavě je minimální věk 12 let. Povolené jsou také běžné silvestrovské rachejtle a dělobuchy z kategorie F2. Odpalování vyšších kategorií F3 a F4, kam patří kulové pumy, větší římské svíce či složitější pyrotechnické kompakty, rakouské i německé úřady podmiňují zvláštními povoleními. V Česku je průkaz odpalovače pyrotechniky vyžadován jen pro kategorii F4, v legálnímu nákupu dělobuchů třídy F3 stačí dosažení věku 21 let. Rakouská a německá policie také často své občany varuje před nákupem pyrotechniky na českých tržnicích, neboť takové zboží může být pochybné kvality a nemusí vždy respektovat značení kategorií F1 až F4.

Související

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

Více souvisejících

Rakousko Ohňostroje

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Olaf Scholz

Německem hýbe kauza Taurus. Rusko zveřejnilo odposlechy z tajné armádní schůzky

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely. 

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Martin Kupka

2300 korun za dálniční známku je jen začátek. Kupka oznámil další zdražení

Cena dálniční známky by měla být od ledna příštího roku opět zvýšena, a to v souladu s vývojem inflace. Uvedl to ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v dnešním pořadu Týden v politice České televize. Přesný nárůst ceny, o který se dálniční známka zvýší, má být zveřejněn ve druhé polovině příštího roku. Poslední změna ceny nastala 1. března, kdy roční kupon zdražil z 1500 na 2300 korun.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Joe Biden

Svět po masakru v Pásmu Gazy doufá v příměří s Izraelem

Katar, Egypt i USA se v současnosti zapojují do jednání o příměří mezi Izraelem a palestinským militantním hnutím Hamás. Po masakru u humanitárního konvoje, který si vyžádal stovky zraněných a přes 115 mrtvých, poukazují na naléhavou potřebu co nejdřívějšího uzavření jednání a rozšíření humanitární pomoci proudící do Pásma Gazy.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

včera

Válka na Ukrajině mohla skončit po pár týdnech. Svět spatřil návrh dohody až nyní

V závěru února uplynuly dva roky od začátku ruské invaze na Ukrajinu. Už v prvních týdnech konfliktu jednal obě strany o míru. Návrh dohody nyní zveřejnil americký deník The Wall Street Journal. Kyjev by se podle ní vzdal aspirací na vstup do NATO a zůstal neutrální. Sami Ukrajinci nakonec jednání s Ruskem ukončili. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy