Řecko vyzvalo EU k vytvoření očkovacího průkazu. Držitelé by mohli cestovat bez omezení

Řecko chce přesvědčit Evropskou unii, aby oživila cestovní ruch zřízením jednotných osvědčení, která by mohli získat lidé očkovaní. Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis v dopise předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové napsal, že jeho cílem není povinná vakcinace, ale to, aby očkovaní lidé měli v rámci unie možnost svobodně cestovat bez dalších omezení. Informovala o tom agentura Reuters.

Očkování, ilustrační foto
doporučujeme

Příjmy z turistického sektoru tvoří v Řecku pětinu hrubého domácího produktu, a tamní vláda proto kvůli nepředvídatelnému vývoji pandemie bojuje za záchranu letošní turistické sezony. Certifikáty o absolvování očkování proti covidu hodlá vydávat vlastním občanům a Atény chtějí o výhodnosti takového postupu přesvědčit celou unii.

"Nechceme, aby očkování bylo povinné nebo bylo podmínkou pro cestování, ale očkovaní lidé by měli mít možnost cestovat zcela svobodně... Je nezbytné dojít ke shodě, jak by osvědčení o očkování mělo vypadat, aby je akceptovaly všechny členské státy," napsal Mitsotakis. "Pro země, které jsou jako Řecko závislé na turistice, je klíčové, aby se tento problém podařilo vyřešit před letní sezónou," dodal.

Podle řecké vlády by možnost zavedení očkovacích průkazů mohli probírat šéfové států a vlád zemí bloku už na summitu EU 21. ledna, uvedl deník Kathimerini.

Řecko první vlnu pandemie loni zvládlo relativně dobře, druhá podzimní vlna nákazy ale dostala tamní zdravotní systém pod tlak, a vláda proto v listopadu zavedla přísná opatření včetně zákazu vycházení, uzavření škol a obchodů. Celkem se zatím virem SARS-CoV-2 nakazilo přes 145.000 lidí, více než 5300 z nich zemřelo.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo prodlužuje karanténu do 15. února

19.01.2021 16:02 Aktualizováno Protiepidemická karanténa v Německu bude prodloužena nejméně do 14. února. Na dnešním jednání se na…

Unijní země chystají plány pro čerpání z fondu obnovy, komise vidí chyby

19.01.2021 15:52 Pracovní verze plánů obnovy po pandemii, které země Evropské unie zasílají Evropské komisi (EK) k…

ONLINE: Reprodukční číslo roste. Japonsko zažilo růst počtu sebevražd

19.01.2021 15:47 Aktualizováno Index protiepidemického systému PES se třetí den drží na 70 bodech ze sta. Šestý den je tak ve…

Boeing 737 MAX se příští týden může vrátit na oblohu

19.01.2021 12:48 Letadla Boeing 737 MAX zřejmě už příští týden dostanou povolení k obnově komerčního provozu na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama