Řecký konzul popsal naprostou zkázu Mariupolu. Takové hrůzy nechcete vidět

Ukrajinský Mariupol se zařadil mezi města, která zcela zničila válka. Po návratu do vlasti to dnes řekl řecký generální konzul Manolis Andrulakis. Ruskými silami obléhané město opustil jako poslední diplomat zastupující zemi EU. Podle svých slov tam viděl hrůzy, které nikomu nepřeje spatřit. Informuje o tom agentura Reuters.

Andrulakis pomáhal ze zničeného ukrajinského přístavního města Mariupol evakuovat desítky řeckých občanů a lidí řeckého původu. Mariupol opustil v úterý a po čtyřdenní cestě přes Ukrajinu přejel přes Moldavsko do Rumunska spolu s dalšími deseti řeckými státními příslušníky.

"Doufám, že nikdo nikdy neuvidí, co jsem viděl," řekl dnes Andrulakis po příletu do Atén, kde jej přivítala jeho rodina. "Mariupol bude na seznamu měst, která byla zcela zničena válkou; nemusím je jmenovat, jsou to Guernica, Coventry, Halab, Groznyj, Leningrad," uvedl. Podle řeckého ministerstva zahraničí Andrulakis Mariupol opustil jako poslední diplomat ze země EU.

Mariupol zažívá nejintenzivnější bombardování od začátku invaze. Ve městě uvázla většina z asi 400.000 obyvatel, nefungují tam dodávky elektřiny ani tepla, je problém s nedostatkem vody, potravin a léků. Podle ukrajinské ombudsmanky bylo ve městě zničeno 70 procent domů. Ukrajinský prezident Volodomyr Zelenskyj ve svém pravidelném nočním projevu prohlásil, že ruské obléhání Mariupolu je válečný zločin, který se bude připomínat po staletí.

Od zahájení ruského útoku na Mariupol bylo zabito nejméně deset etnických Řeků a několik jich bylo zraněno. Řecko má v oblasti rozsáhlou komunitu krajanů a lidí s řeckým původem. Více než 150 řeckých občanů, posádek plavidel a etnických Řeků bylo z regionu podle řeckého ministerstva zahraničí evakuováno.

It was my home.Boulevard Shevchenka 359#Mariupol pic.twitter.com/IUzPPcoNSu

— Roman Skliarov ?? (@SklRoma) March 19, 2022

Související

Ilustrační foto

Autor slavné věty z ukrajinského Hadího ostrova se dostal z ruského zajetí

Ukrajinského pohraničníka z Hadího ostrova, který proslul na začátku ruské invaze svojí nevybíravou větou na adresu posádky ruské válečné lodi, se podařilo vysvobodit z ruského zajetí, napsal web Ukrajinska pravda. O návratu autora věty domů ze zajetí média informovala již dříve, mezitím se ale ukázalo, že slavná slova pronesl ve skutečnosti někdo jiný.
Obyvatelé Buči byli zavražděni ruskými agresory (4. dubna 2022, Ukrajina).

V Kyjevské oblasti našli už 1000 mrtvých civilistů, téměř polovinu v Buči

V Kyjevské oblasti už bylo po stažení ruských sil objeveno více než 1000 těl civilistů, přes 420 z nich jenom ve městě Buča. Většina ze zabitých byla zastřelena, řekl dnes podle listu Ukrajinska pravda policejní šéf oblasti Andrij Něbytov. Na konci minulého týdne policie informovala o více než 900 nalezených obětech.

Více souvisejících

Ukrajinská krize Ukrajina Mariupol Manolis Andrulakis Řecko

Aktuálně se děje

včera

Influencer zemřel po živém vysílání na síti, kdy soupeřil s kolegou v pití lihoviny.

Influencer zemřel po živém vysílání soutěže v pití čínského alkoholu

Influencer „Sanqiange“ (nebo-li „Brother Three Thousand“ "Bratr tři tisíce") byl nalezen mrtev jen několik hodin poté, co se v živém streamu účastnil soutěže s jiným influencerem, což zahrnovalo pití Baijiu, čínského likéru s normální hladinou alkoholu 30 až 60 procent. Informovala o tom CNN s odvoláním na Shangyou News.

včera

včera

Sociální síť Facebook a Twitter

Twitter ustoupil od kodexu EU o dezinformacích

Americká společnost Twitter se podle eurokomisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona rozhodla nepřistoupit k naplňování unijního kodexu o dezinformacích. Nicméně, jak uvedla agentura Reuters, to nezbavuje provozovatele sociální sítě Twitter povinností v této oblasti. Toto oznámení přišlo v pátek pozdě večer.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alois Hadamczik, český hokejový trenér

Jalonen tuší, že národní tým mohl hrát lépe. Hadamczik žádá vysvětlení

Po čtvrtečním konci ve čtvrtfinále v pátek přistáli v Praze svěřenci kouče Kariho Jalonena. Ten v rozhovoru přiznal, že jeho tým mohl mít na víc než na konečné osmé místo, což je nejhorší umístění českého týmu na MS v historii. Nyní se podle všeho může Jalonen začít strachovat o pozici, jelikož se už šéf českého hokeje Alois Hadamczik nechal slyšet, že bude po něm žádat vysvětlení neúspěchu. A není sám, kdo je po tomto turnaji rozčarován. Ozval se totiž také věčný kritik poměrů v českém hokeji a zároveň majitel Pardubic Petr Dědek. 

včera

včera

včera

Občanský průkaz

Konec rodných čísel: ČR chce platit miliardy za zrušení něčeho, co po desetiletí bezproblémově funguje. Jde o IT lobby, která chce snadné peníze daňového poplatníka

Česko chce být v řadě věcí jako Dánsko nebo Švédsko. Ale když už v něčem jako tyto země je, konkrétně v bezproblémovém používání rodných čísel v úředním styku, tak si vážně pohrává s myšlenkou přestat být jako Dánsko či Švédsko – a ještě za to zaplatit miliardy. Komentuje situaci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

NATO vyzvalo k deeskalaci v Kosovu, Srbsko je k roli aliance kritické

NATO v sobotu vyzvalo Kosovo k deeskalaci a hledání řešení konfliktu prostřednictvím dialogu. V pátek začaly ozbrojené střety mezi kosovskou policií a etnickými Srby, kteří se snažili nedávno zvoleným zástupcům zabránit v převzetí úřadů v několika obcích na severu země. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy