Šéf europarlamentu Sassoli napsal dopis Babišovi: Do vnitřních záležitostí ČR se nevměšujeme

Předseda Evropského parlamentu David Sassoli se dnes ohradil proti tvrzení české vlády, že rezolucí kritizující možný střet zájmů premiéra Andreje Babiše se europoslanci částečně vměšují do českých vnitřních záležitostí. V dopise zaslaném Babišovi šéf europarlamentu rovněž odsoudil výhružky, kterým čelili čeští členové kontrolního výboru EP poté, co je premiér označil za vlastizrádce.

Poslanci podle Sassoliho budou nadále kontrolovat způsob, jakým členské země využívají peníze z rozpočtu Evropské unie.

Podle rezoluce, kterou EP schválil v polovině června, český premiér zpochybňuje nezávislý výkon své funkce, neboť se podílí na rozhodování o penězích z rozpočtu EU a zároveň kontroluje holding Agrofert. Babiš toto tvrzení dlouhodobě odmítá s argumentem, že Agrofert vložil do svěřenských fondů a nemá na něj vliv.

Nezávazná rezoluce europarlamentu vyzývá Evropskou komisi k nulové toleranci vůči střetům zájmů a české úřady k tomu, aby vytvořily spolehlivý systém jejich odhalování a potírání.

Česká vláda v pondělí části rezoluce kritizovala kvůli tomu, že se podle ministrů pokouší zasahovat do vnitřních záležitostí ČR. Europoslanci podle Babišova kabinetu usnesením také narušují presumpci neviny a předjímají výsledky unijních auditních řízení na téma možného premiérova střetu zájmů, který šéf české vlády dlouhodobě odmítá.

Sassoli dnes Babišovi připomněl, že EP na základě unijních smluv kontroluje hospodaření s rozpočtem EU, jehož součástí jsou i dotace pro členské země. Poslanci mají podle Sassoliho právo žádat od EK a dalších unijních orgánů důkazy, zda je s evropskými penězi nakládáno v souladu s pravidly.

Pan @AndrejBabis prokazuje své dlouholeté neznalosti EU. Opět si udělal ostudu. https://t.co/QQWrCcRJGN

— Tomáš Zdechovský (@TomasZdechovsky) June 30, 2020

"Rezoluci přijatou Evropským parlamentem je proto třeba považovat za součást tohoto procesu a za akt založený na jeho pravomocech rozpočtové kontroly a demokratického dohledu," napsal šéf EP.

Auditní řízení EK zatím sice nebylo uzavřeno, loňská zpráva auditorů, která se týkala dotací ze strukturálních fondů EU, však konstatovala, že Babiš je ve střetu zájmů. Podle zprávy má stále vliv na holding Agrofert, přestože ho v roce 2017 vložil do svěřenských fondů. Premiér to odmítá a usnesení EP označil za snahu vyvinout tlak na českou justici.

Podle pondělního usnesení české vlády porušují europoslanci presumpci neviny tím, že v rezoluci uvítali obnovení vyšetřování Babiše v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo. Vláda také označila za nepřijatelnou jejich výzvu, aby český Finančně analytický úřad zaujal proaktivnější přístup při boji proti daňové trestné činnosti, podvodům a korupci.

Sassoli se dnes o konkrétních výzvách směřujícím k českým úřadům nevyjádřil. Zdůraznil však, že výbor pro rozpočtovou kontrolu bude i nadále plnit své povinnosti včetně hodnocení, zda možné střety zájmů politiků nezpochybňují řádné hospodaření s unijním rozpočtem.

Šéf europarlamentu dal také najevo "velké znepokojení nad osobními útoky" adresovanými některým europoslancům v souvislosti s únorovou misí kontrolního výboru do Česka. Sassoli uvedl, že hodlá chránit důstojnost europoslanců před útoky, jimž čelili čeští účastníci cesty Tomáš Zdechovský a Mikuláš Peksa. Poté, co je Babiš označil za vlastizrádce, začali podle jejich slov dostávat stovky výhružek smrtí. Zdechovský uvedl, že mu policie přidělila ochranu a zadržela několik autorů výhružek.

Související

David Sassoli

Europoslanci společně uctili památku zesnulého předsedy Sassoliho

Poslanci Evropského parlamentu (EP) a vysocí státní činitelé dnes společně na plénu ve Štrasburku uctili památku v úterý zesnulého předsedy EP Davida Sassoliho. Kruhovému hlavnímu jednacímu sálu dominovala fotka Sassoliho s vlajkou Evropské unie v pozadí a bílá kytice.
David Sassoli

EU truchlí. Zemřel předseda EP David Sassoli, vzpomínají na něj politici z řady zemí

V Itálii v noci na dnešek zemřel předseda Evropského parlamentu David Sassoli. Italskému politikovi a bývalému novináři bylo 65 let a zdravotními problémy trpěl delší dobu, od konce prosince byl hospitalizován na onkologické klinice v Avianu kvůli problémům s imunitou, uvedl jeho mluvčí. Náhlé Sassoliho úmrtí označují evropští politici za velkou ztrátu, podle nich zemřel přesvědčený Evropan a bytostný zastánce evropské integrace. V čele europarlamentu jej s velkou pravděpodobností nahradí maltská pravicová europoslankyně Roberta Metsolaová.

Více souvisejících

David Sassoli (předseda EP) Andrej Babiš evropský parlament EU (Evropská unie) Mikuláš Peksa (Piráti) Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL)

Aktuálně se děje

před 53 minutami

Počasí

Výhled počasí na zbytek února. Zima ještě neřekla poslední slovo

Chladnější a vlhčí počasí slibuje výhled Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na tento a tři následující týdny. Srážky mají být i sněhové, takže zima se ještě rozhodně neloučí. To je dobrá zpráva především pro děti, které teprve čekají jarní prázdniny. 

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Hrubě nevydařený duel Plzně s Libercem stojí sudí Beneše a Petříka možnost delegace

Po čase se v tuzemském fotbale opět řeší výkony rozhodčích. Tentokrát se v rámci 21. kola fotbalové Chance ligy stal velmi propíraným výkon sudích v sobotním duelu mezi Plzní a Libercem. V něm nejprve sudí Jan Beneš vyloučil libereckého gólmana Tomáše Koubka poté, co srazil unikajícího Rafia Durosinmiho, aby pak následně naopak nechal ve hře plzeňského Svetozara Markoviče, jenž stáhl coby poslední hráč unikajícího Raimondse Krollise. 

včera

Petr Fiala a Martin Kupka na otevření nového úseku D4. (17.12.2024)

V Česku začala další stavba dálnice. Zahájili ji Fiala s Kupkou

Premiér Petr Fiala a ministr dopravy Martin Kupka (oba ODS) v pondělí zahájili stavbu dalšího dálničního úseku. Jde o úsek dálnice D35 mezi Litomyšlí a Janovem, který bude obchvatem prvně uvedeného města. Cena 2,8 miliardy korun bez DPH vzešla z výběrového řízení, většinu uhradí Evropská unie. Hotovo by mělo být do léta 2027. 

včera

Ilustrační foto

Chřipková epidemie vrcholí u dospělých. Nemocných dětí už ubývá

Chřipková epidemie v Česku je pravděpodobně na vrcholu, uvedl Státní zdravotní ústav (SZÚ) v pondělí. Na sto tisíc obyvatel připadalo v uplynulém týdnu 2 219 nemocných. Došlo tak k mírnému poklesu oproti předchozímu týdnu. Nemocných stále přibývá mezi dospělými, u dětí je již patrný pokles. 

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Vaclík má namířeno opět na Pyrenejský poloostrov. Tentokrát do Portugalska

Fotbalový brankář Tomáš Vaclík, jenž býval dlouholetým reprezentačním gólmanem, byl od konce minulé sezóny až dosud bez angažmá. Nyní to vypadá, že by se bývalý gólman Sparty, Basileje, Sevilly či Olympiakosu Pireus mohl zase vrátit na Pyrenejský poloostrov. Do španělské La Ligy to však nebude, jak totiž informuje například portugalský deník A Bola, zájem o jeho služby projevila portugalská Boavista aktuálně se zachraňující v portugalské nejvyšší soutěži.

včera

Lidé ve sněhové vánici, ilustrační foto.

Počasí v Česku může ovlivnit arktický chlad, připouštějí meteorologové

Počasí na severní polokouli už začalo ovlivňovat oslabení polárního víru ve stratosféře, na které odborníci upozornili již před několika dny. Zvýšila se tak šance na vpád arktického vzduchu i do Evropy během následujících dní. Není však zatím jisté, zdali se chladný vzduch propracuje až do Česka. 

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Zoufalým Českým Budějovicím má pomoci fotbalista s téměř 250 bundesligovými starty

Ani po zimní pauze nepřestává až zoufalý boj o záchranu v české lize ze strany fotbalistů Českých Budějovic, kteří na jaře nejprve bezbrankově remizovali s Duklou, aby následně prohráli 0:1 s Bohemians 1905. Aktuálně tak mají na posledním místě na kontě pouhé čtyři body, přičemž na patnáctou Duklu ztrácí devět bodů. Čeká je tak bezesporu těžké jaro a právě proto vedení klubu do svých řad nově povolalo osmatřicetiletého slovenského obránce Petera Pekaríka se zkušenostmi z německé Bundesligy, kde nastoupil až téměř k 250 zápasům.

včera

včera

včera

Charles-Étienne Beaudry

Ottawa obchodní válku vyhrála. Americké firmy potřebují volný obchod s Kanadou a Mexikem, upozornil Beaudry

Kanadský politolog Charles-Étienne Beaudry pro EuroZprávy.cz ostře zkritizoval amerického prezidenta Donalda Trumpa za jeho celní politiku. Podle něj velké americké korporace vyvíjejí silný tlak, který Trumpovi znemožní prosazovat vysoká cla proti Kanadě a Mexiku. Pokud bude ve své strategii pokračovat, riskuje konflikt s republikánskými kongresmany, kteří se nebudou zdráhat postavit se proti němu pod tlakem nespokojeného podnikatelského sektoru.

včera

Donald Trump

Trump může válku na Ukrajině ukončit. Pokud ale neuspěje, udělá ji mnohem krvavější

Americký prezident Donald Trump se během posledních týdnů opakovaně zavázal k rychlému ukončení války na Ukrajině. Minulý pátek dokonce prohlásil, že o této otázce již hovořil s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Ačkoli Trump tvrdí, že má funkční strategii, její realizace bude extrémně složitá. Pokud by neuspěl, konflikt by se mohl stát ještě krvavějším – zejména pokud by zvolil cestu ignorace ukrajinských zájmů, nebo dokonce vojenské eskalace vůči ruským silám, píše The Guardian.

včera

Emmanuel Macron, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Macron přiznal, že Evropa zaostává. Ujíždí jí vlak

Francouzský prezident Emmanuel Macron v exkluzivním rozhovoru pro CNN vyjádřil obavy z budoucnosti Evropy v oblasti umělé inteligence. Podle něj kontinent výrazně zaostává za Spojenými státy a Čínou, což by mohlo mít vážné důsledky pro jeho ekonomickou i technologickou konkurenceschopnost.

včera

včera

Teroristé Hamásu

Hamás vzkazuje Trumpovi: Vaše plány s Pásmem Gazy nevyjdou. Zničíme je

Šéf Hamásu v Pásmu Gazy Chalíl al-Hajjá v pondělí ostře odmítl návrh bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa na budoucnost této oblasti. Během vzpomínkové ceremonie k 46. výročí Íránské islámské revoluce v Teheránu prohlásil, že Trumpovy plány jsou „odsouzeny k nezdaru“ a že Hamás je odvrátí stejně, jako údajně zmařil předchozí pokusy o podobné projekty.

včera

Boom Supersonic XB-1

Návrat nadzvukových letadel zkrátí lety do USA na pět hodin. Čeká nás revoluce v letecké dopravě?

Před několika dny zaznamenala letecká doprava významný milník, když americká společnost Boom Supersonic úspěšně překonala rychlost zvuku se svým demonstračním letounem XB-1. Stalo se tak poprvé od vyřazení legendárního Concordu v roce 2003, kdy se nevojenský pilotovaný letoun dostal za hranici Mach 1. Tento úspěch je prvním krokem v ambiciózním plánu společnosti, která chce do roku 2029 uvést do provozu komerční nadzvukový letoun pro přepravu cestujících.

včera

Olaf Scholz a Friedrich Merz

"Jak může někdo být tak hloupý?" "Nežijete na téhle planetě." Scholz a Merz se střetli v ostré debatě o migraci, ekonomice a Trumpovi

S blížícími se volbami v Německu došlo v neděli večer k bouřlivé televizní debatě mezi německým kancléřem Olafem Scholzem a konzervativním kandidátem na kancléře Friedrichem Merzem. Oba politici se dostali do ostrého střetu ohledně migrace, ekonomiky a přístupu k americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, přičemž diskuse odhalila hluboké rozdíly v jejich postojích.

včera

 J. D. Vance

Je Evropa připravena na příchod JD Vance?

Americký viceprezident se chystá na setkání se světovými lídry v době, kdy Bílý dům otevřeně mění pravidla hry v mezinárodní politice. Server Politico se proto ptá - Je Evropa připravena na příchod JD Vance?

včera

Otevřeně o novinařině: Bez lásky k řemeslu to nejde

Zamíříme-li kamkoliv – do komentářů na sociálních sítích, k veřejným projevům některých politiků nebo na stránky alternativních médií – všude na nás čeká stejné odhalení: novináři jsou placeni vládou. Nebo ještě lépe – přímo Georgem Sorosem.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy