Osm lidí zemřelo při pádu malého letadla na neobydlenou budovu u Milána

U Milána na severu Itálie dnes havarovalo malé soukromé letadlo, všech osm lidí na palubě zemřelo. Agentura ANSA původně informovala o šesti mrtvých, později napsala, že v letadle byl pilot, kopilot, pět dospělých a dítě.

Stroj, Pilatus PC-12, odletěl ve 13:04 SELČ z milánského letiště Linate a mířil do Olbie na Sardinii. Jen několik minut po startu se ale zřítil v obci San Donato Milanese na jihovýchodě metropolitní oblasti Milána a dopadl na neobydlenou jednopatrovou budovu, ve které v tom okamžiku nikdo nebyl. Poblíž ale parkovala auta, která po pádu letounu začala hořet. Budova nedaleko konečné stanice jedné z linek milánského metra byla využívána jako kanceláře a podle některých zdrojů byla v rekonstrukci. Místo je využíváno i jako parkoviště pro autobusy, upřesnila ANSA.

Podle předběžných informací jsou všechny oběti cizinci a letadlo pilotoval Dan Petrescu, Rumun s německým občanstvím a jeden z nejúspěšnějších rumunských podnikatelů v oblasti nemovitostí. Osmašedesátiletý Petrescu je zároveň považován za jednoho z nejbohatších mužů v Rumunsku. V letadle byla také jeho manželka, Rumunka s francouzským občanstvím, a jeho třicetiletý syn, který se narodil v Mnichově. Agentura ANSA ale upozornila, že zatím probíhá identifikace těl.

Podle svědků začal stroj hořet ještě před pádem. "Viděl jsem, jak letadlo ztratilo kontrolu právě ve chvíli, kdy se zřítilo, a jak jde k zemi. Bylo nízko a pak jsem viděl spoustu kouře a plameny. Ve vzduchu létaly kusy letounu," vypověděl podle agentury ANSA 19letý Andrea.

Na místo nehody se vydal starosta Milána Giuseppe Sala, aby koordinoval záchranné operace. Úřady zahájily vyšetřování události.

Pilatus PC-12 je jednomotorové letadlo, které může být využíváno jak pro nákladní dopravu, tak pro přepravu cestujících. Je určeno maximálně pro devět pasažérů.

Související

Na Pardubicku havaroval vírník. (31.5.2023)

Na Pardubicku havaroval vírník, dva lidé se zranili

Leteckou nehodu řešily během středečního odpoledne složky integrovaného záchranného systému v Pardubickém kraji. Pád vírníku u obce Kunětice, která leží zhruba 6 kilometrů severovýchodně od Pardubic, odnesli zraněním dvě osoby. 
V Kolumbii našli čtyři děti, které po pádu letadla přežily dva týdny v džungli

Samy v džungli strávily 17 dní: 4 děti přežily havárii letadla

V pralese na jihu Kolumbie byli ve středu nalezeny čtyři děti včetně jedenáctiměsíční kojence, kteří přežili pád malého letadla před více než dvěma týdny. K této informaci se vyjádřil kolumbijský prezident Gustavo Petro. Bohužel, dospělí cestující, včetně matky dětí, které se nacházely na palubě letounu Cessna 206, tragickou nehodu nepřežili, informuje agentura Reuters.

Více souvisejících

Letecké nehody Itálie letadla, letectví

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Kišiněvský summit EPC Prohlédněte si galerii

Kišiněvský summit EPC je v plném proudu. Setkal se Zelenskyj s Vučićem, Erdogan na poslední chvíli účast odvolal

Zájemci o členství se sbližují s Evropskou unií. Osobní kontakt proběhl dokonce mezi srbským a ukrajinským prezidentem. Přesto, že Srbové mají dlouhodobě velice dobré vztahy s Ruskem. Účast k velkému zklamání pořadatelů na poslední chvíli odvolal turecký prezident. V odpoledních hodinách započalo jednání Arménie s Ázerbájdžánem za francouzské, německé a eurounijní mediace.

před 3 hodinami

63. Zlín Film Festival Prohlédněte si galerii

Ve Zlíně odstartoval 63. ročník zlínského filmového festivalu "Zlín Film Festival"

Na 63. ročníku Zlín Film Festivalu se diváci mohou těšit na neuvěřitelnou nabídku 295 filmů z více než 50 zemí světa. Tento prestižní filmový festival, který se koná v Zlíně, nabídne bohatý doprovodný program vhodný jak pro školy, tak i pro celou rodinu. Od dnešního dne se do Zlína sjíždějí významné osobnosti z filmové branže, které přijely oslavit tuto událost. Vrcholem večera bude slavnostní předání Zlatého střevíčku, který obdrží herec Pavel Nový. Festival se koná v termínu od 1. do 7. června, takže návštěvníci mají celý týden na to, aby se ponořili do světa filmového umění.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Flakpanzer Gepard je německý samohybný protiletadlový systém (SPAAG) osazený dvojicí 35mm kanónů Oerlikon

Pentagon koupí smrtící systém Gepard pro Ukrajinu

Americká společnost Global Military Products podepsala smlouvu s americkým ministerstvem obrany, která jí přiděluje kontrakt v hodnotě přesahující 118 milionů dolarů na nákup a dodávku samohybných protiletadlových systémů Gepard do Ukrajiny. Informovala Evropská pravda s odkazem na zprávu Pentagonu.

před 4 hodinami

Česká národní banka

Finanční sektor je odolný. ČNB vypustí jedno z pravidel pro poskytování hypoték

Dnes se Bankovní rada České národní banky sešla k projednání Zprávy o finanční stabilitě pro jaro 2023, která hodnotí stav a odolnost domácího finančního sektoru vůči nepříznivým vlivům. Tato zpráva posloužila jako východisko pro stanovení makroobezřetnostní politiky, která se zaměřuje na řízení rizik a stabilitu finančního systému. Hlavními nástroji této politiky jsou určování kapitálových rezerv bank a stanovení maximálních limitů pro poskytování spotřebitelských úvěrů zajištěných obytnými nemovitostmi. ČNB to uvedla na svém webu.

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Jana Peterková

Vpád do síně pražského soudu už řeší i kriminálka. Peterková se nepoučila a šíří nesmysly dál

Jana Peterková po svém odsouzení zašla ještě dál, teď se považuje za občanku již neexistující ČSFR a proklamuje, že je Česká republika pouze korporát. Resort vnitra varuje před sektou, která tyto myšlenky má na svědomí. Antisemitismus, rasismus a antisystémové smýšlení u podobného spolku v USA, známého jako Suverénní občané, končí u závažných zločinů. 

Aktualizováno před 8 hodinami

Volodymyr Zelenskyj a Maia Sandu

Největší událost v historii Moldavska. Začal druhý summit Evropského politického společenství, dorazil Zelenskyj

Dnes se nedaleko moldavského hlavního města Kišiněv v MIMI Castle koná summit Evropského politického společenství (EPC). Začal v 9:00 středoevropského času. Loňský summit EPC proběhl ve stínu těžké energetické a bezpečností krize, ten letošní zase může Moldavanům otevřít dveře do Evropy. Dorazil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. 

před 9 hodinami

NASA uspořádala první fórum o UFO. Některé objekty neumíme vysvětlit, přiznala

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) ve středu uspořádal první veřejné setkání na téma neidentifikovaných létajících objektů (UFO).  Uvedl to server BBC s tím, že na panelu zaznělo, že americké úřady prozkoumaly za desítky let zhruba 800 zpráv o neidentifikovaných létajících objektech a některé se dodnes nepovedlo vysvětlit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy