Slovenská policie obnovila vyšetřování v případu udělení amnestií, kterými někdejší slovenský premiér Vladimír Mečiar na konci 90. let zabránil vyšetřování únosu syna exprezidenta Michala Kováče do ciziny. S odvoláním na vyjádření policie o tom informovala slovenská média. Policejní mluvčí Lucia Mihalíková ČTK řekla, že obviněn v kauze zatím nebyl nikdo.
Policie naposledy vyšetřování možného zneužití pravomocí v souvislosti s udělením amnestií zastavila. Generální prokuratura ale loni vydala pokyn k opětovnému zahájení trestního stíhání.
Amnestie, které Mečiar vyhlásil v roce 1998, kdy vykonával i některé prezidentské pravomoci, neboť země neměla hlavu státu, znemožňovaly vyšetřit nejen zavlečení Kováče mladšího do Rakouska v roce 1995. Týkaly se také zmařeného referenda o vstupu země do NATO a o přímé volbě prezidenta.
Slovenský parlament zmíněné amnestie v roce 2017 zrušil. Policie pak stíhání ve věci jejich udělení poprvé zastavila s odůvodněním, že skutek je promlčen. Toto rozhodnutí generální prokuratura ovšem zrušila a policie se případem začala znovu zabývat.
Ze zavlečení Kováčova syna do Rakouska byla podezřelá slovenská tajná služba SIS pod velením Mečiarova blízkého spolupracovníka Ivana Lexy. Na Kováče mladšího byl v té době v zahraničí vydán zatykač, rakouský soud ho ale přesto vrátil na Slovensko. Tehdejší prezident Kováč patřil ke kritikům Mečiarovy vlády.
Po zrušení amnestií slovenská justice znovu otevřela kauzu únosu Kováče mladšího, v případu dosud nebyl nikdo pravomocně odsouzen. Exprezidentův syn se loni stal velvyslancem země ve Spojených arabských emirátech.
Související
Slovenský policista bez služebního čísla zbil Čecha na ubytovně, útok vysílal na TikToku
Kontroly budou. Slovenští policisté se připravují na měření rychlosti na chodnících
Policie SR , Vladimír Mečiar , amnestie , Slovensko
Aktuálně se děje
před 11 minutami
TOI: Íránské revoluční gardy zřejmě zablokovaly jednu z nejdůležitějších námořních cest světa, Hormuzský průliv
Aktualizováno před 39 minutami
Chameneí je po smrti, tvrdí izraelské úřady
před 2 hodinami
Útok na Írán byl největší leteckou operací v historii Izraele. Mrtvých jsou stovky
před 3 hodinami
Izraelské letectvo zahájilo další nálety na Írán. Exploze zní v Teheránu i u jaderné elektrárny
Aktualizováno před 4 hodinami
Írán zahájil novou vlnu raketových útoků po celém Blízkém východě. Zasáhl luxusní hotel v Dubaji
před 4 hodinami
Trump: Zaútočili jsme, protože Írán vyvíjí rakety schopné zasáhnout USA. Podle rozvědky to není pravda, tvrdí CNN
před 5 hodinami
Válka na Blízkém východě: Íránský ministr i šéf revolučních gard jsou po smrti. Britská letadla jsou ve vzduchu, zasedne RB OSN
před 6 hodinami
Chameneí mohl být při útoku na Írán zabit, tvrdí Izrael. Teherán to popírá
před 7 hodinami
Na dívčí školu v Íránu měly dopadnout tři rakety. Mrtvých je přes 50, tvrdí Teherán
před 8 hodinami
Blízký východ je útoky „zděšen“. Není to naše válka, vzkazuje
před 9 hodinami
Cílem útoků USA a Izraele se stala Chameneího kancelář i prezidentský palác
před 10 hodinami
První reakce na útoky v Íránu: Blízký východ se ocitá na pokraji katastrofy, varuje svět
před 11 hodinami
Blízký východ v plamenech. Íránské rakety dopadají na Katar, Kuvajt, SAE i Bahrajn, Izrael zahájil nové nálety
před 11 hodinami
Pákistán vyhlásil Afghánistánu válku. Spustil rozsáhlou operaci Spravedlivý hněv
před 12 hodinami
Armáda se připravuje na rozsáhlou operaci v Íránu. Teherán odmítli šance na ukončení jaderných ambicí, prohlásil Trump
před 13 hodinami
Izrael a Spojené státy zaútočily na Írán
před 15 hodinami
Počasí bude o víkendu kopírovat trend z posledních dní
včera
Expremiér Nečas se rozvedl s druhou manželkou
včera
Je nemocný a má nízké IQ. Trump se velmi ostře pustil do De Nira
včera
V kauze RP Invest utopili peníze i známí lidé. K poškozeným patří i Klempíř
Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) uzavřela vyšetřování případu RP Invest a navrhla obžalobu jedné osoby pro podezření z podvodu. Dotyčný měl jiné lidi připravit o více než 700 milionů korun. Naletěly mu údajné osobnosti z politiky či sportu.
Zdroj: Jan Hrabě