Slovensko chystá zákon, kterým chce přimět internetové platformy a provozovatele sociálních sítí, aby odstraňovali z webu nenávistné příspěvky a jiný škodlivý obsah. ČTK o tom dnes informovalo ministerstvo investic, regionálního rozvoje a informatizace. Při přípravě normy se ministerstvo inspirovalo podobnou právní úpravou v Německu a chystaným unijním nařízením ohledně digitálních služeb.
"Dva roky boje s pandemií a nyní i válka na Ukrajině nám všem ukázaly, jak zničující důsledky může mít šíření dezinformací, lží, propagandy a cílené nenávisti na internetu," uvedla ministryně informatizace a vicepremiérka Veronika Remišová.
Provozovatelé sociálních sítí a platforem v souvislosti se šířením škodlivého a nebezpečného obsahu podle Remišové vydělávají miliony eur a dosud nebyli schopni a ochotni zavést příslušná opatření s cílem zabránit rozšiřování dezinformací či nepřátelské propagandy. "Nebezpečné, byť výnosné eldorádo, které se vytvořilo z nekontrolovaného nenávistného a nepravdivého obsahu, musí skončit," dodala.
Vicepremiérka uvedla, že nová právní úprava neomezí právo na svobodu slova a šíření informací, ale že cílem je zamezit zneužívání těchto základních svobod k podkopávání principů zákonnosti a demokracie.
Z dřívějšího průzkumu slovenského ministerstva vnitra vyplynulo, že tři čtvrtiny obyvatel Slovenska zaznamenaly nárůst nenávistných projevů ve společnosti. Skoro třetina respondentů pak uvedla, že se na internetu, sociálních sítích nebo na on-line hráčských platformách s násilným, zesměšňujícím nebo jinak znevažujícím obsahem vůbec nesetkává.
Slovensko po únorovém útoku ruských vojsk na Ukrajinu schválilo zákon, který umožňuje dočasně blokovat weby, jež například šíří dezinformace. Příslušný úřad tuto pravomoc v několika případech už využil.
Související
Slovensko poprvé reagovalo na ruský zásah lodi v přístavu na Ukrajině
Bratrství je silné slovo, ale slabý kompas. Babiš si rozumí s Ficem a Orbánem, důležitější jsou Němci
Aktuálně se děje
včera
USA provedly úder na pozemní cíl přímo ve Venezuele, potvrdil Trump
včera
Křehké příměří mezi Thajskem a Kambodžou dostává po pár hodinách vážné trhliny
včera
Putin chce, aby Ukrajina uspěla, prohlásil Trump. Zelenského kamenná tvář se rozpadla
včera
Ukrajinské drony zaútočily na Putinovu rezidenci, jednání o míru přehodnotíme, tvrdí Lavrov
včera
Konec nadvlády republikánů? Americkou politiku čekají příští rok významné změny, predikuje Pelosiová
včera
Nejvýznamnější vědecké objevy uplynulého roku: Prosakování zlata a bujarý život na místě, kam Slunce nedosáhne
včera
Pátrání po zmizelém letu Malaysia Airlines MH370 se po jedenácti letech obnovuje
včera
Zelenského vystřídá Netanjahu. Míří za Trumpem na Floridu
včera
Konec čekání na řidičák, zelená autonomním vozidlům. Jaké změny přinese rok 2026 v dopravě?
včera
Neobvyklý průzkum: Co si Evropané skutečně myslí o Trumpovi?
včera
Čínská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení s ostrou střelbou v těsné blízkosti Tchaj-wanu
včera
Mírová dohoda je blíž než kdykoli předtím, prohlásil Trump po jednání se Zelenským
včera
Předpověď počasí na závěr roku 2025. Meteorologové upozorňují na pocitovou teplotu
28. prosince 2025 21:50
V Česku se potvrdilo další ohnisko ptačí chřipky
28. prosince 2025 20:28
Zelenskyj i Putin chtějí ukončit válku na Ukrajině, prohlásil Trump
Aktualizováno 28. prosince 2025 19:32
Nebezpečné počasí hrozí už dnes večer. Výstraha se týká celé ČR
28. prosince 2025 19:09
Trump měl na telefonu Putina. Hovor byl dobrý a produktivní, tvrdí šéf Bílého domu
28. prosince 2025 18:21
Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo
28. prosince 2025 17:36
Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř
28. prosince 2025 16:42
Příměří u jaderné elektrárny v Záporoží. Začaly kritické opravy vedení
V oblasti kolem Záporožské jaderné elektrárny zavládlo příměří mezi ruskými a ukrajinskými vojáky. Během klidu zbraní dojde k opravám elektrického vedení, což povede ke zlepšení jaderné bezpečnosti, uvedla Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE).
Zdroj: Lucie Podzimková