Slovensko: Rusko představuje výzvu pro bezpečnost, Čína prosazuje odlišné chápání lidských práv

Rusko svým konfrontačním přístupem ve vojenské, bezpečnostní a politické oblasti představuje hlavní výzvu pro bezpečnost euroatlantického prostoru. V návrhu nové bezpečnostní strategie Slovenska to uvedlo tamní ministerstvo zahraničí. Čína zase podle Bratislavy prosazuje vlastní způsob vládnutí a odlišné chápání lidských práv a svobod.

Národná rada Slovenskej republiky
doporučujeme

"Slovenská republika nemůže přehlížet porušování základních zásad mezinárodního práva, zasahování do demokratických procesů jiných států a snahy o oslabování základů evropské bezpečnostní architektury, včetně jednoty NATO a EU," píše v se v pasáži věnované Rusku. Slovensko podle ministerstva sice ve vztahu k Rusku chce hledat společné zájmy, ale zároveň se nevzdá otevřeného kritického dialogu a v nevyhnutelných případech hodlá podpořit i restrikce.

Slovenská diplomacie v dokumentu také uvedla, že konflikt na východě Ukrajiny vyvolaný agresivním chováním Ruska, jakož i nelegální okupace ukrajinského Krymu a Sevastopolu je v hrubém rozporu s mezinárodním právem a politickými závazky. Region východní Evropy úřad označil za zdroj mnohých potenciálních hrozeb i pro Slovensko, včetně možnosti ozbrojeného útoku, kybernetických a zpravodajských operací, dezinformačních kampaní, organizované kriminality, nelegálního šíření malých a ručních zbraní a nelegální migrace.

Čína podle Bratislavy zase zvyšuje svůj mocenský potenciál a politický vliv podložený rychle se zvyšujícími vojenskými schopnostmi, což v kombinaci s ekonomickou sílou a strategickými investicemi využívá k nenásilnému prosazování svých zájmů.

Slovensko připravovalo novou bezpečnostní strategii země již za předchozí vlády, kvůli neshodám v tehdejší koalici ji ale parlament neschválil. Slovenská národní strana, jejíž představitelé se netajili vstřícným vztahem k Moskvě, požadovala přepracování dokumentu a chtěla změnu pozice Slovenska k Rusku. Text tehdejšího návrhu bezpečnostní strategie Slovenska byl vůči Rusku méně kritický než nynější materiál ministerstva zahraničí, jehož text úřad zveřejnil.

Stávající vláda premiéra Igora Matoviče, která nastoupila do úřadu po únorových parlamentních volbách, zdůraznila význam členství země v EU a v NATO. Proevropské a proatlantické směřování Slovenska podporuje také prezidentka Zuzana Čaputová.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Svět dál zápolí s koronavirem, Slováci opět spustili hromadné…

18.01.2021 14:12 Aktualizováno Nový typ koronaviru, který způsobuje nemoc covid-19, se poprvé objevil předloni v prosinci v Číně.…

Sasko žádá od pendlerů jeden test týdně, studenti mají výjimku

18.01.2021 12:08 Nejméně 500 euro (13.000 korun) pokuty od dnešního dne hrozí zahraničním pendlerům dojíždějícím za…

Slovensko začalo hromadně testovat, rezervační portál spadl

18.01.2021 11:14 Výpadek státního internetového portálu na rezervaci termínu pro absolvování antigenního testu…

Berlín a Londýn vyzvaly k okamžitému propuštění Navalného

18.01.2021 09:54 Německý ministr zahraničí Heiko Maas i jeho britský protějšek Dominic Raab se dnes přidali k těm,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama