Slovensko už nebude uzavírat školy kvůli koronaviru, nechystá ani testování

Slovenské ministerstvo školství v nadcházejícím školním roce už nebude kvůli koronaviru plošně uzavírat školy. Pro vstup do škol také nebude potřeba absolvovat test na koronavirus, na některých typech škol ale bude možné absolvovat dobrovolné jednorázové a bezplatné testování.

Novinářům to dnes řekl ministr školství Branislav Gröhling. V předchozím školním roce školy v zemi opakovaně přešly kvůli koronavirové nákaze na distanční formu výuky. Česká vláda v pondělí schválila, že děti se na začátku školního roku otestují na koronavirus ve třech vlnách.

"Školy nebudeme jako ministerstvo školství zavírat plošně. V případě pozitivity se zavřou jen jednotlivé třídy. K nástupu do škol není potřeba test," uvedl Gröhling. Provoz škol se podle něj bude řídit národním protiepidemickým systémem, který nově stanovuje karanténní opatření v závislosti na vývoji nákazy v jednotlivých okresech.

Dříve se na Slovensku testovat na koronavirus museli někteří žáci, studenti či jejich rodiče. Podle Gröhlinga s ohledem na šíření nakažlivější varianty koronaviru ztrácejí testy na významu, efektivnější je očkování proti nemoci covid-19.

Školní rok na Slovensku tradičně začíná 2. září. Gröhling upozornil rodiče, aby zvážili dovolenou v zahraničí na konci srpna. Neočkované děti nad 12 let totiž musejí po návratu na Slovensko z ciziny nastoupit do karantény. Pro mladší děti zase povinná karanténa platí v případě, že proti covidu-19 nebyli očkováni jejich rodiče.

V Česku tři vlny screeningového testování čekají školáky 1., 6. a 9. září, prvňáčci se budou testovat místo prvního dne ve škole až 2. září. Budou se moct nechat otestovat i v některém oficiálním testovacím místě a poté doložit potvrzení o testu. Pokud se nenechají testovat, budou muset nosit ochranu dýchacích cest. Povinnost nosit roušky bude ve společných prostorách školy.

Související

Seismograf, ilustrační fotografie

Východ Slovenska zasáhlo zemětřesení

Východní Slovensko zasáhlo ve čtvrtek zemětřesení, uvedl Kristián Csicsay, vedoucí oddělení seismologie Slovenské akademie věd (SAV), pro agenturu TASR. Jednalo se o otřesy loňského říjnového zemětřesení, které pocítili lidé v okresech Vranov nad Topľou a Humenné.

Více souvisejících

Slovensko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Školství

Aktuálně se děje

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Bayern Mnichov

Po mizerném týdnu se Bayern Mnichov dohodl na předčasném konci s koučem Tuchelem

Nejprve prohra 0:3 v Leverkusenu, následně prohra 0:1 na hřišti Lazia Řím v rámci osmifinále Ligy mistrů a pak prohra 2:3 v Bochumi. To vše společně s tím, že v Bundeslize ztrácí Bayern Mnichov už osm bodů na vedoucí tým, nakonec vyústilo v dohodu mezi klubovým vedením a trenérem Thomasem Tuchelem na předčasném ukončení spolupráce, přičemž bývalý kouč Dortmundu, Paris Saint Germain či Chelsea by měl z mnichovského velkoklubu odejít až po této sezóně 2023/24.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel se přihlásil k myšlence administrativních odvodů do armády

Prezident Petr Pavel se v dnešním vydání pořadu Za pět minut dvanáct televize Nova přihlásil k myšlence náčelníka generálního štábu Armády ČR Karla Řehky o odvodech do armády. Prezident však výslovně zdůraznil, že odvody jsou administrativním úkonem, který pomáhá státu získat přehled o personální situaci. 

včera

Marian Jurečka

Jurečka o revizi sociálních dávek: Nesmí to být životní styl

Revizi systému sociálních dávek nejvíce dopadne na občany, kteří nechtějí pracovat a spolupracovat se státem, naznačil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v dnešním vydání diskuzního pořadu Partie Terezie Tománkové na stanici CNN Prima News.

včera

včera

Otužování jako moderní trend? Lidé si ve studené vodě posilovali imunitu od pradávna

Období, kdy zima ztrácí na síle a přichází jaro, je ideální pro otužování. To je dnes velmi populární a získává si stále více příznivců. Otužování ovšem nemůžeme vnímat jako trend moderní doby, je totiž staré jako lidstvo samo. První zmínky o otužování sahají až do období starověku.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy