Slovensko výrazně omezí právo shromažďovací. Demonstrace budou téměř nemožné

Od úterý bude na Slovensku zakázáno shromažďování více než šesti lidí kromě osob z jedné domácnosti. Rozhodla o tom dnes vláda v reakci na šíření koronaviru. Zavedení zmíněného omezení v rámci vyhlášeného nouzového stavu již v neděli podpořil ústřední krizový štáb. Prakticky tak nebude možné pořádat ani demonstrace. Jde o součást nového balíku restrikcí po skokovém nárůstu počtu nakažených.

Slovensko, ilustrační foto
doporučujeme

Shromažďovací právo patří k základním lidským právům a svobodám, které lze omezit například během nouzového stavu. Ten byl kvůli pandemii nemoci covid-19 na Slovensku naposledy vyhlášen s platností od 1. října na dobu 45 dnů.

Využívat práva shromažďovat se slovenská vláda zakázala již na jaře během první vlny pandemie covidu-19, kdy nouzový stav v zemi platil nejdelší možnou dobu 90 dnů.

Ode dneška střední školy na Slovensku přešly na distanční formu výuky. Další karanténní omezení včetně zákazu konání hromadných akcí, uzavření akvaparků, koupališť či fitness center a omezení provozu restaurací podle členů ústředního krizového štábu vstoupí v platnost ve čtvrtek.

Slovensko minulý týden zaznamenalo skokový přírůstek počtu nakažených. Hranici tisíc nových nakažených pětimilionová země evidovala ve středu a za pátek to již bylo téměř 1900 případů. O víkendu pak ubylo pozitivních výsledků testů, počet analyzovaných vzorků byl ale nižší.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu roste počet nakažených exponenciálně, obětí covidu je už přes 10…

27.10.2020 10:29 Aktualizováno V Německu za poslední den přibylo 11.409 nově nakažených koronavirem. S nemocí covid-19 v zemi…

Bulharsko má rekordní přírůstek nakažených, premiér Borisov pracuje z…

27.10.2020 10:27 V Bulharsku za posledních 24 hodin přibylo 2243 případů koronavirové infekce, což je nejvíce od…

Koronavirus ochromil slovenský parlament. Infikováno je několik poslanců…

27.10.2020 10:15 Vedení slovenské sněmovny po potvrzení koronaviru u několika poslanců přerušilo stávající schůzi…

Odpůrci covidových restrikcí rabovali v Turíně a Miláně, policie nasadila…

27.10.2020 10:05 V Itálii vyšli v desítce měst do ulic demonstranti nespokojení se zpřísněním vládních opatření…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama