Slovensko zruší některé armádní zakázky bývalé vlády, Danko přijde o hodnost kapitána

Slovenské ministerstvo obrany nehodlá pokračovat v zakázkách předchozí vlády na nákup obrněných vozidel pro armádu v hodnotě několika stovek milionů eur, upraví také projekt nákupu vojenských radarů. Novinářům to dnes řekl ministr obrany Jaroslav Naď, který v minulosti jako analytik a opoziční politik upozorňoval na netransparentní postupy při modernizaci zastaralé armádní techniky.

Nové vedení ministerstva obrany, které nastoupilo do úřadu po únorových parlamentních volbách, nebude nakupovat víceúčelová taktická vozidla. Projekt nákupu v hodnotě do 321 milionů eur (8,7 miliardy korun) na konci loňského roku nařídil úřad pro veřejné zakázky zrušit. Ministerstvo obrany za předchozí vlády se proti tomuto rozhodnutí ale odvolalo. Úřad plánoval od vybraného dodavatele převzít nanejvýš 424 zmíněných vozidel.

Naď ještě jako opoziční politik tvrdil, že podmínky tendru byly nastaveny ve prospěch vozidla Gerlach ze skupiny HTC Investments, do které patří také český výrobce traktorů Zetor.

Ministerstvo obrany pozastavilo, ale zatím nezrušilo, projekt nákupu 81 větších obrněnců typu 8x8 v hodnotě 417 milionů eur (11,3 miliardy korun). V tomto projektu si bývalé vedení ministerstva za partnera vybralo finskou společnost Patria, se kterou postavilo transportér s označením Vydra. I postup úřadů v tomto projektu tehdejší opozice, která se po posledních volbách dostala k moci, označovala za netransparentní.

Naď řekl, že zmíněný projekt nákupu větších obrněnců není v souladu se slovenskými závazky vůči NATO ohledně projektu vybudování těžké brigády. "Pokud by se v tomto projektu pokračovalo, dojde k výraznému přehodnocení počtů (kupovaných) vozidel," uvedl ministr obrany. Další postup bude podle něj známý po jednáních Bratislavy se spojenci.

Bratislava z důvodu časové tísně nezruší projekt nákupu vojenských radarů, ale umožní zájemcům předložit novou nabídku. Ještě loni ministerstvo obrany navrhlo koupit v rámci mezivládního kontraktu zmíněných techniku od Izraele, bývalý kabinet Petera Pellegriniho o zakázce ale nerozhodl. Slovensko původně oslovilo 13 zemí včetně Česka, které ale nabídku na dodávku radarů nepodalo.

"Radary jsou v současnosti největším problémem z hlediska techniky ozbrojených sil. Drtivá většina zavedených radarových systémů je po době životnosti. Pokud se nemýlím, zůstal nám jediný radar (v době životnosti), životnost mu končí v příštím roce," řekl Naď. Dodal, že všechny nákupy armádní techniky chce nechat posoudit vládním analytikům.

Slovensko dříve v rámci modernizace zastaralé techniky armády nakoupilo například dopravní letadla a vrtulníky, rovněž podepsalo smlouvu se Spojenými státy na dodávku nejmodernější verze stíhaček F-16.

Naď na tiskové konferenci také řekl, že nechá zrušit povýšení bývalého šéfa parlamentu Andreje Danka z desátníka na kapitána v záloze a někdejšího ministra spravedlnosti Tomáše Borece do hodnosti plukovníka v záloze. O jejich mimořádném povýšení rozhodli v minulosti bývalí ministři obrany a zejména Danko se kvůli tomu stal terčem satirických stránek. Stalo se tak poté, co Danko v roce 2017 tvrdil, že si kapitánskou hodnost zaslouží a před televizními kamerami výložky políbil.

Popularita jeho Slovenské národní strany klesala a po letošních volbách kvůli nízkému volebnímu zisku z parlamentu vypadla. Povýšeni měli být i další politici včetně expremiéra Roberta Fica, kteří si ale podle Nadě nenechali novou hodnost zapsat na příslušném úřadě, a rozhodnutí proto nevstoupilo v platnost.

Související

Více souvisejících

Slovensko Armáda SR vláda SR Andrej Danko

Aktuálně se děje

včera

včera

Počasí

Další tornádo potvrzeno. Meteorologové ho zachytili v Děčíně

Hned tři tornáda zaznamenali meteorologové v Česku během uplynulého týdne. V pátek se obávaný jev objevil v Děčíně na severu Čech. Další dvě tornáda se navíc spustila z nebe už během poslední květnové neděle, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

včera

Andrej Babiš

Česko dá v příštím roce více peněz za státní pojištěnce, rozhodla vláda

Stát příští rok odvede do systému veřejného zdravotního pojištění za tzv. státní pojištěnce o 24 miliard korun více než letos. Skokové navýšení platby má zajistit novela zákona o pojistném na veřejné zdravotní pojištění, jejíž návrh odsouhlasila vláda Andreje Babiše (ANO) na pondělním zasedání. Části jednání byl přítomen i prezident republiky Petr Pavel.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Medardovské počasí dorazí se zpožděním, potvrdili meteorologové

Medardovské počasí přijde, i když ne přímo na Medarda. Pondělní maxima totiž budou téměř atakovat třicítku. Už v noci ale může místy zapršet, další srážky se očekávají v následujících dnech. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

Castillo de la Fuerza v Havaně, autor: Angelo Lucia

Kuba je na suchu. Ropná blokáda USA nechala zemi v kritickém stavu

Vůbec poprvé od začátku americké ropné blokády, která trvá již čtyři měsíce a drasticky vyčerpává celý ostrov, zasáhly nekonečné a masivní výpadky dodávek elektrické energie i samotné srdce kubánského hlavního města. Zatímco ještě před dvěma měsíci obyvatelé Havany hovořili o tom, že situace je výrazně horší na venkově, nyní se s kritickým nedostatkem potýkají sami. Ve čtvrti Centro Habana i v dalších částech metropole se kvůli tmě a horku stal běžnou součástí noci takzvaný cacerolazo, tedy tradiční protest, při kterém lidé z oken tlučou hrnci o pánve. Bez elektřiny navíc kolabují také dodávky vody a v bytech se bleskově šíří komáři.

včera

Vědci

Čína devastuje evropský chemický průmysl. Zasáhněte, než bude pozdě, žádají firmy EU

Evropská komise intenzivně připravuje nová opatření na podporu unijního chemického průmyslu, který se kvůli masivnímu přílivu levného čínského dovozu ocitl na pokraji kolapsu. Tímto problémem se budou unijní lídři podrobně zabývat na nadcházejícím summitu ve dnech 18. až 19. června. Evropští výrobci chemikálií však důrazně varují, že bruselský aparát postupuje příliš pomalu a tvorba ochranných mechanismů může trvat měsíce či roky, které domácí průmysl k dispozici nemá. Podle vyjádření zástupců sektoru celý obor v Evropě krvácí a současný stav označují za průmyslovou sebevraždu.

včera

Zemětřesení, ilustrační foto

Počet mrtvých po zemětřesení na Filipínách překročil tři desítky

Jihofilipínský ostrov Mindanao zasáhlo silné zemětřesení o bleskové síle 7,8 stupně Richterovy škály, které si podle dosavadních zpráv úřadů vyžádalo nejméně 32 lidských životů. Otřesy propukly v pondělí v 7:37 místního času a vyvolaly varování před vlnami tsunami v široké oblasti zahrnující Filipíny, Indonésii, Japonsko i Austrálii, přičemž některé z těchto výstrah byly po několika hodinách zrušeny. Záběry z postižených míst ukazují zřícené budovy, včetně kompletně zničené restaurace rychlého občerstvení Jollibee, a v řadě oblastí jsou hlášeny rozsáhlé sesuvy půdy.

včera

Prezident Trump

Trump vyzval Írán a Izrael k okamžitému zastavení palby. Ukončili jsme operaci, reagoval Teherán

Mezi Íránem a Izraelem došlo k prudkému obnovení bojů. Jde o první vzájemné údery na vlastních územích od dubnového zavedení křehkého příměří. Nová vlna násilí propukla poté, co Izrael v neděli zaútočil na jižní předměstí libanonského hlavního města Bejrútu, což Teherán vyhodnotil jako porušení dohodnutého klidu zbraní. Izraelská armáda zásah dvou bytů ve dvou samostatných budovách, který si podle předběžných zpráv vyžádal dvě oběti, zdůvodnila cílením na infrastrukturu hnutí Hizballáh v reakci na raketové útoky mířící na severní Izrael.

včera

včera

Nikol Pašinjan, arménský premiér

EU slaví, Rusko zuří. V Arménii zvítězila ve volbách vládnoucí proevropská strana

Vládnoucí proevropská strana v Arménii zvítězila v parlamentních volbách, čímž potvrdila jednoznačný odklon této jihokavkazské země od jejího tradičního spojence, Ruska. Konečné výsledky ukázaly, že strana Občanská smlouva premiéra Nikola Pašinjana si zajistila těsnou většinu v zákonodárném sboru. Naopak opoziční aliance Silná Arménie, vedená rusko-arménským miliardářem Samvelem Karapetjanem, získala ve volbách pětadvacet procent poslaneckých mandátů.

včera

Prezident Petr Pavel přichází na Pražský hrad

Pavel z jednání vlády po pár minutách odešel. Povede delegaci na OSN

Prezident Petr Pavel v pondělí osobně dorazil do Strakovy akademie, aby se zúčastnil schůze vládního kabinetu. Hlavním důvodem jeho návštěvy byla snaha zkoordinovat s vládními představiteli vystupování českých ústavních činitelů na blížících se vrcholných mezinárodních fórech. Hlava státu chtěla s ministry přímo na místě probrat a vyjasnit své kompetence a možnosti zastupování České republiky navenek.

včera

Čínský prezident Si Ťin-pching

Si Ťin-pching dorazil na návštěvu Severní Koreje. Experti vysvětlují, proč přiletěl za Kimem

Čínský vůdce Si Ťin-pching v pondělí dorazil na oficiální návštěvu Severní Koreje. Cesta do Pchjongjangu přichází v době, kdy se Peking snaží znovu posílit svůj vliv nad strategicky významným, ale hluboce nepředvídatelným sousedem. Ačkoli obě země často označují své spojenectví za vztah zpečetěný krví s odkazem na korejskou válku, v posledních letech jejich vazby ochladly a provází je vzájemná nedůvěra. Aktuální návštěva tak podle diplomatických zdrojů BBC a analytiků odráží spíše snahu o získání strategické páky než projev upřímného přátelství.

včera

Volodymyr Zelenskyj v Londýně.

Zelenskyj se sešel s evropskými lídry. Definovali pět základních podmínek pro příměří

Lídři Ukrajiny, Velké Británie, Francie a Německa definovali pět základních podmínek pro dosažení spravedlivé a trvalé dohody o ukončení války s Ruskem. Ve společném prohlášení po jednání v Londýně to oznámili ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, britský premiér Keir Starmer, francouzský prezident Emmanuel Macron a německý kancléř Friedrich Merz. Všichni přítomní státníci zároveň deklarovali, že budou pevně stát na straně Ukrajiny. Mezi stanovenými body je okamžité zastavení bojů, zahájení vyjednávání ze současných pozic na bojišti a také poskytnutí robustních bezpečnostních záruk pro napadenou zemi.

včera

F-16 Israel Defense Forces

Netanjahu Trumpa neposlechl. Izraelská armáda zahájila bombardování Íránu

Izraelská armáda provedla letecké údery v západní a centrální části Íránu poté, co Teherán odpálil rakety směřující na severní Izrael. Jde o vůbec první přímý střet na vlastních územích obou států od chvíle, kdy před dvěma měsíci vstoupilo v platnost příměří. Teherán navíc pohrozil, že nynější útoky jsou pouze začátkem celého týdne nepřetržitých vojenských operací.

včera

Zemětřesení, ilustrační foto

Filipíny zasáhlo silné zemětřesení. Počet mrtvých roste

Jihofilipínský region Mindanao zasáhlo ničivé zemětřesení o síle 7,8 stupně Richterovy škály. Podle Úřadu pro geologický průzkum Spojených států amerických otřesy vyvolaly obrovskou paniku v různých částech souostroví, kde způsobily zřícení budov a vyžádaly si oběti na životech. K události došlo v pondělí v 7:37 hodin ráno místního času v hloubce přibližně 35 kilometrů, přičemž filipínské úřady uvádějí hloubku epicenter kolem 10 kilometrů.

včera

7. června 2026 21:44

Arménci dali Rusku košem. Ve volbách jasně vyhrává strana premiéra Pašinjana, ukazují odhady i první výsledky

V arménských parlamentních volbách přesvědčivě vede vládnoucí strana Občanská smlouva současného premiéra Nikola Pašinjana. Podle prvních odhadů výsledků zveřejněných bezprostředně po uzavření volebních místností získalo premiérovo uskupení 56,7 procenta hlasů. Hlavní opoziční blok Silné Arménie vedený rusko-arménským oligarchou Samvelem Karapetjanem výrazně zaostal, když podle těchto prognóz obdržel pouhých 17,5 procenta hlasů. Oficiální předběžné výsledky plánuje Ústřední volební komise zveřejnit v pondělí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy