Armáda SR

Slovenská armáda

Desítky tisíc Slováků nechtějí v případě války bojovat se zbraní

Rekordních více než 40.000 Slováků poslalo místním úřadům oznámení, že v případě mobilizace nechtějí bojovat se zbraní. Vyplývá to z dnešního vyjádření ministra obrany Jaroslava Nadě v diskusním pořadu Rádia Expres. Podle ministra jde o výsledek zneužívání války na Ukrajině částí slovenské opozice.
Slovenská armáda

Slovensko počítá s postupným výraznějším zvýšením počtu vojáků

Slovensko plánuje v příštích letech postupně výrazněji zvýšit počet profesionálních vojáků a pokračovat v modernizaci technického vybavení armády. Vyplývá to z materiálu, který dnes schválila vláda premiéra Eduarda Hegera. Podle ministerstva obrany, které předlohu připravilo, zajištění obranyschopnosti země se po ruské invazi na Ukrajině stalo ještě naléhavějším úkolem.
Covid-19, ilustrační foto

Slovenská vláda rozhodla: Na covid budou otestováni všichni obyvatelé, kromě malých dětí

Slovensko plošně otestuje na koronavirus své obyvatele starší deseti let. Přípravu a samotné testování pod názvem Společná zodpovědnost provede armáda, zapojeny budou do něj i další složky státu. Rozhodla o tom dnes vláda premiéra Igora Matoviče, který zmíněný krok označil s ohledem na stávající šíření nákazy za poslední možnost před celostátní karanténou, takzvaným lockdownem. Zatím nebylo rozhodnuto, zda podstoupení testu bude povinné.
MiG-29

Závěry vyšetřování: Příčinou pádu slovenské stíhačky byl nedostatek paliva

Příčinou loňského pádu stíhačky MiG-29 slovenské armády byl nedostatek paliva při přeletu stroje na záložní letiště kvůli nepříznivému počasí na mateřské letecké základně. Snaha pilota nejprve přistát v husté mlze na vojenské základně na středním Slovensku ovšem nebyla nejsprávnější, zkušený pilot měl o přelet na jiné letiště požádat ihned.
Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

Slovensko zruší některé armádní zakázky bývalé vlády, Danko přijde o hodnost kapitána

Slovenské ministerstvo obrany nehodlá pokračovat v zakázkách předchozí vlády na nákup obrněných vozidel pro armádu v hodnotě několika stovek milionů eur, upraví také projekt nákupu vojenských radarů. Novinářům to dnes řekl ministr obrany Jaroslav Naď, který v minulosti jako analytik a opoziční politik upozorňoval na netransparentní postupy při modernizaci zastaralé armádní techniky.
MiG-29

Slovensko po pádu stíhačky MiG-29 pozastavilo lety

Slovenská armáda po sobotním pádu ruské vojenské stíhačky MiG-29 pozastavila cvičné lety všech stíhaček. Píše o tom slovenský list Denník N. Pilot havarovaného stroje, který se katapultoval, leží v nemocnici a jeho zdravotní stav je stabilní.
Peter Pellegrini

Miliardy dolarů na vojenská letiště? Slovensko stále zvažuje nabídku z USA

Rozhodnutí slovenského ministerstva obrany nepokračovat v jednáních se Spojenými státy o jejich nabídce finančního příspěvku 105 milionů dolarů (2,4 miliardy korun) na rekonstrukci vojenských letišť na Slovensku není podle premiéra Petera Pellegriniho konečným postojem země. Definitivní rozhodnutí přijme Bratislava patrně příští týden po schůzce předsedy slovenské vlády s ministry zahraničí a obrany. Pellegrini to dnes řekl novinářům.
Polský MiG-29

Slovensko prodlouží životnost ruských stíhaček, na americké F-16 si ještě počká

Slovensko prodlouží životnost dosluhujících stíhaček MiG-29 ruské výroby nejméně do doby, než Bratislava dostane objednané americké stíhačky F-16. Kabinet premiéra Petera Pellegriniho dnes souhlasil s pokračováním smlouvy s ruskou společností RSK MiG ohledně zajištění technické podpory pro migy slovenské armády do konce roku 2023 s opcí na další rok. Prodlužování závislosti Slovenska na Rusku v oblasti letecké techniky dříve kritizovaly největší opoziční strany.
Slovenská armáda

Slovensko buduje moderní artilerii, armáda dostane houfnice za 172 milionů eur

Slovenská armáda dostane 25 modernizovaných samohybných houfnic Zuzana 2 domácí produkce. Místní ministerstvo obrany v závěru loňského roku podepsalo smlouvu se státní firmou Konštrukta-Defence na dodávku houfnic a souvisejícího zboží v celkové hodnotě bezmála 172,2 milionu eur (4,4 miliardy korun). Vyplývá to ze smlouvy, která byla zveřejněna v centrálním registru smluv. Nákup houfnic je součástí prováděné modernizace ozbrojených sil země.
U.S. AIR FORCE

Slovensko koupí nejmodernější stíhačky F-16, smlouva s USA podepsána

Slovensko dnes podepsalo se Spojenými státy smlouvu o nákupu 14 kusů nejmodernější verze stíhaček F-16. Hodnota kontraktu, o kterém kabinet premiéra Petera Pellegriniho rozhodl už v létě, dosáhne včetně logistické podpory, výzbroje a výcviku pilotů zhruba 1,6 miliardy eur (41,4 miliardy Kč). Na Slovensku jde o největší armádní zakázku od vzniku státu v roce 1993, kterou země nahradí dosluhující stroje MiG-29 ruské výroby.
F-16

Slovensko budou strážit americké stíhačky F-16, obrana podepsala smlouvy

Slovenské ministerstvo obrany dnes podepsalo smlouvy ohledně nákupu 14 kusů nejmodernější verze amerických stíhaček F-16. ČTK o tom informovala mluvčí ministerstva obrany Danka Capáková. Nákup bitevníků, který slovenská vláda schválila už v červenci, je největším modernizačním projektem slovenské armády v novodobé historii země.

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

Policie, ilustrační fotografie.

Policie chce jezdit k méně nehodám na silnicích. Návrh už řeší s ministerstvem a pojišťovnami

Policisté si přejí zvýšení hranice škody, při které mají řidiči povinnost oznámit dopravní nehodu. Vzniknout by měla speciální on-line platforma, jejímž prostřednictvím by se nehoda nahlašovala včetně dokumentace pro pojišťovny. Nyní jsou podle ředitele dopravní policie Jiřího Zlého hlášeny některé nehody zbytečně, přičemž policisté poté chybí jinde. 

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Má se hrát fotbal v zimě?

Sněhová kalamita zavařila vedení Ligové fotbalové asociace. Zaslouženě

To, že se nejvyšší fotbalové soutěže hrají i přes Vánoce a Silvestra v Anglii či ve Španělsku, je známá věc, přeci jenom tam ale panují trochu jiné klimatické podmínky umožňující fotbal hrát. Pravda, situace, která nastala o prvním prosincovém víkendu v Česku, je v mnoha ohledech mimořádná a nemusí nastávat každý rok, přeci jenom je ale větší pravděpodobnost v tom, že v českých zeměpisných šířkách a délkách nastane takováto situace častěji. 

včera

včera

Pavel Nedvěd

Hledání trenéra fotbalové reprezentace se dostalo do další fáze. Šanci má Hašek s Nedvědem

Jak známo, česká fotbalová reprezentace je pouhý půlrok do mistrovství Evropy v Německu bez trenéra. Stalo se tak poté, co po úspěšné kvalifikaci v listopadu na svůj post rezignoval kouč Jaroslav Šilhavý. Od té doby se v médiích přetřásalo mnoho jmen, která by ho mohla nahradit, od představitelů Fotbalové asociace ČR (FAČR) ale žádné jméno případného nového trenéra nedostanete. Jak sám předseda FAČR Petr Fousek v pondělí uvedl, do doby, než bude něco jistého, žádné jméno neřekne. Obecně se ale nejvíce spekuluje o tom, že by měl národní tým převzít tandem Ivan Hašek-Pavel Nedvěd.

včera

včera

včera

UEFA

Češi znají soupeře na Euru 2024. Utkají se s Portugalskem, Tureckem a vítězem baráže

V německém Hamburku se v sobotu v podvečer dozvěděli fotbaloví fanoušci složení základních skupin nadcházejícího mistrovství Evropy, které se v příštím roce uskuteční v Německu. Český tým se tak po losu, kterého se zúčastnil i Tomáš Rosický, dozvěděl, že první zápas v rámci šampionátu sehraje 18. června v Lipsku proti Portugalsku s Cristianem Ronaldem. Dále se pak ve skupině F utká s postupujícím z barážové větvě C (Řecko, Gruzie, Kazachstán nebo Lucembursko) a na závěr pak s Tureckem. Tyto dva duely se odehrají v Hamburku.

včera

Ilustrační foto

Počasí v Česku lámalo rekordy. Meteorologové podobně teplý podzim nepamatují

Letošní podzim v pražském Klementinu zaznamenal nejteplejší teploty od počátku měření v této stanici v roce 1775. Podle tiskové zprávy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) byla průměrná teplota od září do konce listopadu 13,6 stupňů Celsia, což představuje odchylku od normálu let 1991 až 2020 o 2,6 stupně.

včera

včera

včera

včera

Fiala se uzdravil, ústavní činitelé se konečně sejdou na Hradě kvůli zahraniční politice

Na Pražském hradě se ve čtvrtek uskuteční jednání nejvyšší ústavních činitelů k zahraniční politice. O směřování české diplomacie se budou bavit prezident, premiér a předsedové obou parlamentních komor. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy