Slovenská armáda v regionálním srovnání zaostává. Budoucnost ale může zamíchat kartami

Slovenská armáda z pozice síly zaostává za svými sousedy. Nákup nové výzbroje má potenciál zamíchat kartami – jde například o nejmodernější verze stíhaček F-16 nebo izraelské mobilní systémy protivzdušné obrany. 

Slovenská republika disponuje 69. nejsilnější armádou na světě. Vyplývá to z letošního žebříčku Global Firepower Index, který vyhodnocuje obranyschopnost 145 zemí napříč kontinenty. V první dvacítce lze najít i jedinou evropskou jadernou velmoc Francii, největší jihoamerickou zemi Brazílii nebo válkou poznačenu Ukrajinu.

Ačkoliv je Slovensko již dvacet let členem EU a NATO, což mu zajišťuje podporu od svých spojenců v případě vojenské intervence, stojí za zamyšlení, jak by země zvládala samostatně čelit hrozbám podobným těm, kterým čelí její východní soused v důsledku ruské agrese.

Jak vyplývá z předběžných odhadů uvedených ve zprávě NATO, Slovensko patří k zemím, které splňují alianční závazek investovat alespoň dvě procenta ze svého HDP do obrany. Největší podíl na obranu vyčleňuje sousední Polsko, a to konkrétně 4,12 %, což je dokonce víc než USA.

Kromě výše vzpomínaných zemí tuto hranici naplňují mimo jiné pobaltské země, alianční nováčci Finsko a Švédsko, Dánsko, Spojené království, Rumunsko, Severní Makedonie, Norsko, Bulharsko, Německo, Maďarsko, Česko, Turecko, Francie, Nizozemsko, Albánie i Černá Hora. Pod dvouprocentní hranici se nachází Kanada a zbylé unijní země, z čehož do obrany nejméně investuje Španělsko.

Jak jíž bylo naznačeno, Polsko v rámci Visegrádské čtyřky disponuje nejsilnější armádou. Podle Global Firepower Index se sousední země umístila na 21. místě, což ji zároveň řadí na pátou pozici v rámci EU. O něco níže lze najít Českou republiku, která reprezentuje 46. místo a uzavírá první desítku nejsilnějších armád v EU.

Ve druhé polovině najdeme Maďarsko, které obsadilo 54. příčku a patří mezi patnáct nejsilnějších unijních armád. O něco níž se umístilo Slovensko, a to na 17. pozici. Mezi Maďarskem a Slovenskem jsou v unijním pořadí ještě Chorvatsko a Bulharsko. Pod Slovenskem se nachází například neutrální Rakousko, které společně se svými unijními protějšky Kyprem, Maltou a Irskem není členem NATO.

Jak Slovensko modernizuje?

Nejnovějším přírůstkem slovenských ozbrojených sil se staly nové americké stíhací letouny F-16. První dva stroje ze čtrnácti objednaných byly doručeny letos v červenci na vojenskou základnu Malacky-Kuchyňa. Tyto stroje byly objednány ještě v roce 2018 během tehdejší vlády Petera Pellegriniho, současného prezidenta, a tudíž i vrchního velitele slovenských ozbrojených sil. Nové F-16 slouží jako náhrada za starší MiG-29 sovětské výroby.

Všech 13 kusů, kterými tehdy slovenská armáda disponovala, byly ještě za vlády Eduarda Hegera darovány na Ukrajinu. Před jejich obstaráním se na ochraně slovenského vzdušného prostoru podílely sousední Česko, Polsko a posléze i Maďarsko.

S příchodem nových F-16 se Slovensko stalo první evropskou zemí, která disponuje nejnovější verzí letounu Fighting Falcon. Kromě toho slovenské vzdušné síly v příštím roce rozšíří svou flotilu o dva další vrtulníky Black Hawk. Informoval o tom portál TREND.

V dubnu 2022 darovalo Slovensko Ukrajině systém protivzdušné obrany S-300 na základě její žádosti o pomoc při výkonu sebeobrany proti ruské agresi ve smyslu článku 51 Charty OSN. Darování baterie kritizovali tehdejší opoziční poslanci ze Smeru, Hlasu i krajní pravice. „Když se na našem území (pozn. na Slovensku) nacházel systém S-300, nebyl aktivně nasazen, nechránil Slovensko a rovněž nebyl zapojen do systému NATO, protože to nebylo technicky možné,“ upřesnil bývalý slovenský ministr obrany Jaroslav Naď pro portál Aktuality.sk. Dodal také, že už v roce 2013 Martin Glváč, tehdejší ministr za Ficův Směr, uvedl v Bilé knize, že systém S-300 již technicky nevyhovuje a je potřeba ho nahradit.

Jako náhradu za darovanou S-300 získalo Slovensko od aliančních spojenců do „dočasné péče“ čtyři modernější baterie Patriot, které byly později nahrazeny typem SAMP/T Mamba z Itálie. Tyto systémy však již nejsou na území Slovenské přítomné.

V současné době je slovenský vzdušný prostor chráněn třemi kusy sovětského systému 2K12 Kub s dostřelem do výšky čtrnácti kilometrů, padesáti čtyřmi kusy přenosného protiletadlového raketového kompletu velmi krátkého dosahu 9K38 Igla a dvěma bateriemi Mantis, které Slovensku minulý rok darovalo Německo. Tyto baterie byly zařazeny do výzbroje 11. brigády vzdušných sil v Nitře a slouží na ochranu objektů osobité důležitosti na východním Slovensku, což pokrývá i území na slovensko-ukrajinském pohraničí.

Jak informoval portál SME, Slovensko zakoupí od Izraele šest mobilních systémů protivzdušné obrany, přičemž celková suma za jejich pořízení by se měla vyšplhat na víc než půl milionu eur. Tento záměr oznámil slovenský ministr obrany Robert Kaliňák na tiskové konferenci minulého měsíce. Slovenská vláda rovněž schválila plán na společný postup při pořízení terénních nákladních vozidel N3G s Českem.

Slovenské ministerstvo obrany informovalo o avizované dodávce patnácti tanků Leopard 2A4 do konce roku 2023. Bratislava je získala od Německa darem jako náhradu za 30 kusů bojových vozidel pěchoty, které byly poskytnuty Ukrajině. Kromě nových Leopardů mají slovenské pozemní síly ve své výbavě i starší T-72.

Za pomoc Ukrajině získalo Slovensko finanční kompenzaci z Evropského mírového nástroje ve výši 82 milionů eur. Tyto prostředky vytváří prostor pro další investice do posílení obranyschopnosti země, čímž by se mohlo posílit i její postavení v rámci regionu.

Související

Robert Fico

Ficova vláda leze Slovákům krkem. Znovu by už nevznikla

Po roce od vyhlášení výsledků voleb do Národní rady Slovenské republiky (NR SR) by Smer-SD Roberta Fica zřejmě nesložil vládu. Zatímco premiérská strana zaznamenala nejhorší naměřený výsledek z průzkumu od loňského roku, Demokratům a krajně pravicovému hnutí Republika průzkum věští parlamentní budoucnost. Formování potencionální nové vlády z řad opozice by mohlo zkomplikovat hnutí Igora Matoviče. 

Více souvisejících

Slovensko Armáda SR

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Rusku se nelíbí jaderné cvičení NATO

Každoroční cvičení Severoatlantické aliance (NATO) pod názvem Steadfast Noon, zaměřené na zacházení s jadernými zbraněmi, vyvolává napětí v době probíhající války na Ukrajině. Kreml varoval, že toto cvičení, které probíhá během "horké války" v rámci ukrajinského konfliktu, může přispět k další eskalaci. Uvedl to mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

před 3 hodinami

Donald Tusk

Polskem hýbe otázka migrační politiky. Tusk chce zastavit právo na azyl

Polská vízová politika vůči občanům Ruska patří mezi nejpřísnější v Evropě, uvedlo polské ministerstvo vnitra na sociální síti X. Tím reagovalo na výroky Blažího Pobožyho, poradce prezidenta a bývalého náměstka ministra vnitra, který v rozhovoru pro Radio ZET zmínil, že více než 60 000 ruských občanů vstoupilo v první polovině letošního roku do Polska. Z toho 42 000 z nich překročilo hranici přímo z území Ruska.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Taliban, Afghánistán

Tálibán zavedl v Afghánistánu další bizarní pravidlo

Afghánské ministerstvo pro prevenci neřesti a šíření ctnosti oznámilo, že začne postupně uplatňovat zákon, který zakazuje médiím v zemi zveřejňovat záběry všech živých tvorů. Toto rozhodnutí je součástí širšího balíčku opatření přijatých vládnoucím Tálibánem, jehož cílem je přísné dodržování islámského práva šaría. Informovala o tom agentura AFP.

před 5 hodinami

Leonid Iljič Brežněv, byl sovětským politikem, nejvyšším představitelem Sovětského svazu v období let 1964–1982, mj. čtyřnásobným Hrdinou SSSR.

Pochmurnost ruských dějin. Zdroje nostalgie po brežněvismu 60 let po převratu v Kremlu

Před šedesáti lety, 14. října 1964, proběhl v Kremlu palácový převrat, který z čela Komunistické strany Sovětského svazu odstranil Nikitu Chruščova. Vůdcem jedné ze dvou tehdejších světových supervelmocí se stal sedmapadesátiletý Leonid Brežněv. Ačkoliv o jeho schopnostech mnozí pochybovali – což byl ostatně jeden z důvodů, proč byl vybrán jako Chruščovův nástupce –, ostřílený stranický byrokrat následně vládl dlouhých osmnáct let a zemi podstatně proměnil. Skutečnost, že i současní Rusové vnímají brežněvovskou éru velmi pozitivně, vypovídá mnohé o pochmurnosti moderních ruských dějin. 

před 6 hodinami

Konvoj OSN

Útoky na mise OSN otřásly světem. Izrael se kaje, vysvětluje a kritizuje

Evropská unie ostře odsoudila nedávné útoky izraelské armády na mírové jednotky OSN (UNIFIL) operující v jižním Libanonu, které vyústily ve zranění několika příslušníků mírových sil. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell ve svém prohlášení vyjádřil vážné znepokojení nad těmito incidenty a zdůraznil, že podobné útoky představují závažné porušení mezinárodního práva, přičemž vyzval k jejich okamžitému zastavení.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Volodymyr Zelenskyj na návštěvě ve Vatikánu u papeže Františka (13. května 2023).

Zelenskyj dovezl papeži Františkovi netradiční dar

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v pátek setkal s papežem Františkem na soukromé audienci ve Vatikánu, během níž mu předal symbolický dar – olejomalbu inspirovanou vražděním civilistů v Buči, kyjevském předměstí, kde v prvních týdnech ruské invaze došlo k masakru.  

před 8 hodinami

před 8 hodinami

António Guterres

Guterres nezvládá náplň své práce. Škodí i tak disfunkční Radě bezpečnosti

Generální tajemník OSN Antonio Guterres nezvládá základní náplň své práce. Místo toho, aby zachoval nestrannost a obhajoval mezinárodní právo se staví na stranu teroristů a teroristických režimů. Zdá se, že je potřeba nejen reformovat Radu bezpečnosti, ale také post, který zastává někdejší portugalský premiér a předseda Socialistické internacionály.

před 8 hodinami

Prezidentská debata CNN: bývalý prezident Donald Trump

Kamala sice vede průzkumy mezi voliči, v jednom netradičním ale zvítězil Trump

V klíčových amerických státech si voliči myslí, že republikánský kandidát Donald Trump lépe zvládne řešení války na Ukrajině a ozbrojených konfliktů na Blízkém východě než jeho demokratická soupeřka Kamala Harrisová. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který si objednal list Wall Street Journal (WSJ).

před 9 hodinami

Ve Varšavě proběhlo setkání Volodymyra Zelenského s Donaldem Tuskem (8. července 2024).

Spojenectví Ruska a KLDR se prohlubuje

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli varoval před rostoucím spojenectvím mezi Ruskem a režimy, jako je komunistická Severní Korea. Upozornil, že nejde jen o transfer zbraní, ale v případě Severní Koreje dokonce o možnost zapojení jejích vojáků do ruských okupačních sil. Tato prohlášení pronesl ve svém video-vystoupení na síti Facebook.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

Aktualizováno včera

Požár v Berouně zachvátil pekárnu. Platí třetí stupeň poplachu

Rozsáhlý požár v neděli zachvátil pekárny ve středočeském Berouně. Na místě zasahují hasiči, kteří vyhlásili třetí stupeň požáru a provedli evakuaci. Místním bylo doporučeno nevětrat. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy