Slovenské nebe budou místo Patriotů strážit systémy Mantis

Slovensko ve čtvrtek podepsalo darovací smlouvu, na jejímž základě obdrží dva systémy protivzdušné obrany Mantis z Německa, které - jak před časem slíbila německá armáda - nahradí systémy Patriot. 

Slovenské ministerstvo obrany o podpisu smlouvy informovalo na webu, kde uvedlo, že systémy posílí ochranu východní hranice s Ukrajinou, kterou společně se slovenskou armádou zabezpečují i zahraniční jednotky. 

Podle ministra obrany Martina Sklenára dojde k dodání prvního systému během několika týdnů, o přesném termínu se ještě povedou jednání. "Darování systému Mantis slovenským ozbrojeným silám je výsledkem pozitivní reflexe spojenců vůči našemu zodpovědnému partnerství a dlouhodobé, neúnavné angažovanosti ve prospěch národní a kolektivní bezpečnosti," uvedl Sklenár. 

Protivzdušný systém velmi krátkého dosahu Mantis je vybaven šesti 35mm kanóny, dvěma senzorovými jednotkámi a velitelskou jednotkou. Součástí dodávky budou i tři kusy radiolokátorů s dosahem do sto kilometrů. Slovenští vojáci budou také náležitě vycvičeni. 

Na Slovensku byly od loňského března dva systémy protivzdušné obrany Patriot. V dubnu EuroZprávy.cz informovaly, že Bundeswehr plánuje ukončit jejich nasazení a nahradit je právě systémy Mantis. 

Související

Slovenská armáda

Desítky tisíc Slováků nechtějí v případě války bojovat se zbraní

Rekordních více než 40.000 Slováků poslalo místním úřadům oznámení, že v případě mobilizace nechtějí bojovat se zbraní. Vyplývá to z dnešního vyjádření ministra obrany Jaroslava Nadě v diskusním pořadu Rádia Expres. Podle ministra jde o výsledek zneužívání války na Ukrajině částí slovenské opozice.

Více souvisejících

Armáda SR Mantis Bundeswehr Slovensko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusové provedli raketový útok na Mykolajiv, tempo útočných akcí na frontě se snižuje

Ruští útočníci podnikli dnes ráno raketový útok na Mykolajiv a zasáhli infrastrukturu na okraji města. Odborníci z Institutu pro studium války (ISW) si ale všimli, že Rusové v poslední době snížili tempo útočných akcí na linii Kupjansk-Svatove-Kreminna.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy