Závěry vyšetřování: Příčinou pádu slovenské stíhačky byl nedostatek paliva

Příčinou loňského pádu stíhačky MiG-29 slovenské armády byl nedostatek paliva při přeletu stroje na záložní letiště kvůli nepříznivému počasí na mateřské letecké základně. Snaha pilota nejprve přistát v husté mlze na vojenské základně na středním Slovensku ovšem nebyla nejsprávnější, zkušený pilot měl o přelet na jiné letiště požádat ihned.

Vyplývá to ze závěrů vyšetřování, o kterých dnes novináře informoval ministr obrany Jaroslav Naď a vedení armády.

Policie již krátce po nehodě informovala, že nehodu mohl způsobit nedostatek paliva, tehdejší vedení ministerstva obrany tuto informaci nepotvrdilo.

Pilot migu loni v září stihl plně vyzbrojenou stíhačku navést do neobydlené oblasti ještě předtím, než se katapultoval. "Dopad letadla proběhl do lesního porostu. Pilot utrpěl lehká zranění," uvedl Naď. Škodu na letadle ministr vyčíslil na 38 milionů eur (miliarda korun).

Stíhačka se spolu s dalším strojem účastnila večerního cvičení. Výcviková mise ale byla kvůli horšícímu se počasí odvolána. První z letounů přistál na letecké základně Sliač na středním Slovensku až na druhý pokus. Pilotovi migu se přistávací manévr kvůli špatnému počasí už nezdařil, požádal proto o přelet do Bratislavy. Při tomto letu mu ale přístroje začaly hlásit kritický nedostatek paliva. V následné komunikaci padlo rozhodnutí navést letadlo mimo obydlený prostor s katapultováním pilota, stroj pak spadl několik desítek kilometrů od Bratislavy. Ministr Naď nyní postup pilota ocenil, vyzbrojené letadlo by podle něj při pokusu doletět do Bratislavy mohlo ohrozit životy tamních obyvatel.

Dosluhující ruské stroje MiG-29 Slovensko nahradí novými americkými stíhačkami. Smlouvu o nákupu 14 kusů nejmodernější verze bitevníků F-16 Bratislava podepsala předloni, první stroje by Slovensko mělo dostat v roce 2022. Celková hodnota kontraktu včetně výcviku personálu, munice a dvouleté logistické podpory činí 1,59 miliardy eur (42,4 miliardy korun).

Letecké nehody ve slovenské armádě nejsou zcela ojedinělé. Například v roce 2018 se na středním Slovensku zřítilo cvičné vojenské letadlo L-39. Dva piloti, kteří byli na palubě, se před pádem letounu stihli katapultovat. Nejtragičtější leteckou katastrofou v novodobé historii Slovenska byla v roce 2006 havárie slovenského vojenského letadla An-24 na severovýchodě Maďarska, při které zahynulo 42 lidí.

Související

Tomáš Dvorský Původní zpráva

Korčok se vrací do hry. Jeho úkolem bude změnit vnímaní Progresivního Slovenska, říká politolog pro EZ

Nejsilnější slovenské opoziční hnutí Progresívne Slovensko (PS) získalo do svých řad Ivana Korčoka, dlouholetého diplomata a bývalého ministra zahraničí, který letos neúspěšně kandidoval na prezidenta. Politolog Tomáš Dvorský z Univerzity Pavla Josefa Šafaříka pro EuroZprávy.cz hodnotí, zda Korčokův vstup může PS pomoci oslovit voliče i v konzervativních regionech, oslabit pozici vládních stran a jaké výzvy by přineslo sestavování nové vlády v případě volební porážky Roberta Fica.

Více souvisejících

Slovensko Armáda SR MiG-29

Aktuálně se děje

před 10 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 32 minutami

před 41 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy