Závěry vyšetřování: Příčinou pádu slovenské stíhačky byl nedostatek paliva

Příčinou loňského pádu stíhačky MiG-29 slovenské armády byl nedostatek paliva při přeletu stroje na záložní letiště kvůli nepříznivému počasí na mateřské letecké základně. Snaha pilota nejprve přistát v husté mlze na vojenské základně na středním Slovensku ovšem nebyla nejsprávnější, zkušený pilot měl o přelet na jiné letiště požádat ihned.

Vyplývá to ze závěrů vyšetřování, o kterých dnes novináře informoval ministr obrany Jaroslav Naď a vedení armády.

Policie již krátce po nehodě informovala, že nehodu mohl způsobit nedostatek paliva, tehdejší vedení ministerstva obrany tuto informaci nepotvrdilo.

Pilot migu loni v září stihl plně vyzbrojenou stíhačku navést do neobydlené oblasti ještě předtím, než se katapultoval. "Dopad letadla proběhl do lesního porostu. Pilot utrpěl lehká zranění," uvedl Naď. Škodu na letadle ministr vyčíslil na 38 milionů eur (miliarda korun).

Stíhačka se spolu s dalším strojem účastnila večerního cvičení. Výcviková mise ale byla kvůli horšícímu se počasí odvolána. První z letounů přistál na letecké základně Sliač na středním Slovensku až na druhý pokus. Pilotovi migu se přistávací manévr kvůli špatnému počasí už nezdařil, požádal proto o přelet do Bratislavy. Při tomto letu mu ale přístroje začaly hlásit kritický nedostatek paliva. V následné komunikaci padlo rozhodnutí navést letadlo mimo obydlený prostor s katapultováním pilota, stroj pak spadl několik desítek kilometrů od Bratislavy. Ministr Naď nyní postup pilota ocenil, vyzbrojené letadlo by podle něj při pokusu doletět do Bratislavy mohlo ohrozit životy tamních obyvatel.

Dosluhující ruské stroje MiG-29 Slovensko nahradí novými americkými stíhačkami. Smlouvu o nákupu 14 kusů nejmodernější verze bitevníků F-16 Bratislava podepsala předloni, první stroje by Slovensko mělo dostat v roce 2022. Celková hodnota kontraktu včetně výcviku personálu, munice a dvouleté logistické podpory činí 1,59 miliardy eur (42,4 miliardy korun).

Letecké nehody ve slovenské armádě nejsou zcela ojedinělé. Například v roce 2018 se na středním Slovensku zřítilo cvičné vojenské letadlo L-39. Dva piloti, kteří byli na palubě, se před pádem letounu stihli katapultovat. Nejtragičtější leteckou katastrofou v novodobé historii Slovenska byla v roce 2006 havárie slovenského vojenského letadla An-24 na severovýchodě Maďarska, při které zahynulo 42 lidí.

Související

Více souvisejících

Slovensko Armáda SR MiG-29

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy