Slovenští důchodci budou mít 13. penzi. Čaputová zákon podepsala

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dnes oznámila, že nebude vetovat zákon o zavedení 13. penze pro příjemce různých typů důchodů, který sněmovna schválila čtyři dny před únorovými parlamentními volbami. Zákon ale kvůli jeho projednání ve zrychleném režimu nechá přezkoumat ústavním soudem. Zavedení dodatečné penze prosazovala zejména tehdejší vládní strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD), která ve volbách výrazně ztratila a míří do opozice.

Ilustrační foto
doporučujeme

Jednu penzi ročně navíc ve výši průměrného důchodu pro daný typ pobírané penze by poprvé mělo už letos dostat na pětimilionovém Slovensku asi 1,4 milionu lidí. Podle zákona kromě starobních důchodců získají dodatečnou penzi také například invalidé či příjemci vdovských, vdoveckých a sirotčích důchodů. Stát to v tomto roce přijde na více než 442 milionů eur (11,4 miliardy Kč).

"Zákon nebudu vetovat. Rozhodla jsem se zároveň podat návrh k ústavnímu soudu na přezkoumání ústavnosti tohoto zákona. Důvodem je mé přesvědčení o porušení ústavnosti v procesu přijímaní tohoto zákona, a to nesplněním podmínek pro zkrácené legislativní řízení," řekla Čaputová novinářům.

zdroj: YouTube

Odborníci i zástupci části tehdejší opozice tvrdili, že nenastaly mimořádné okolnosti, aby sněmovna mohla o zavedení 13. penze jednat a nakonec zákon schválit ve všech třech čteních na jedné schůzi. Opatření, které podle ekonomů ještě více ovlivní beztak nereálné rozpočtové cíle dosluhující vlády, zároveň část opozičních poslanců tehdy označila za snahu koupit si hlasy voličů ve volbách. Ze čtyř stran nyní vznikající vládní koalice zavedení 13. penze při hlasování v únoru podpořili poslanci populistického hnutí Jsme rodina.

Rozhodnutí prezidentky podepsat zákon o poskytování 13. penze uvítal premiér a místopředseda Směru-SD Peter Pellegrini. Zákon při hlasování podpořili také poslanci vládní nacionalistické Slovenské národní strany, která ve volbách propadla a již nezískala křesla ve sněmovně. Směr-SD a SNS před volbami prosazovaly také zdvojnásobení dětských přídavků a zrušení dálničních známek; o těchto dvou opatřeních sněmovna nakonec nehlasovala.

Pokud by Čaputová zmíněný zákon vetovala, její rozhodnutí by nová sněmovna již nemohla zvrátit. Podle jednacího řádu Národní rady totiž návrhy zákonů z předchozího volebního období lze po volbách projednat jen v případě, že budou znovu předloženy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útok u kostela v Nice: Terorista ženě uřízl hlavu, mrtvých je více

29.10.2020 10:59 Aktualizováno Při útoku nožem u kostela Notre Dame ve francouzském Nice byli zabiti nejméně tři lidé. Jednou z…

Žalobci tvrdí, že katalánské separatisty podporovalo Rusko

29.10.2020 10:36 Rusko bylo připraveno poslat až 10.000 svých vojáků do Katalánska v případě, že by se tento region…

Bez karantény by byly zahlcené nemocnice, varuje Merkelová

29.10.2020 10:24 Aktualizováno Německo muselo přistoupit k rázným karanténním opatřením, neboť do několika týdnů by zdravotnický…

Der Spiegel tepe Babiše za necitlivé chování během pandemie: Fotka dortíku…

29.10.2020 10:20 Ve východní Evropě se nákaza koronavirem šíří rychlostí exploze, obzvláště vážná je situace v České…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama