Slovinsko daruje Česku 10.530 dávek vakcíny Pfizer, rozhodla tamní vláda

Slovinsko daruje České republice 10.530 dávek vakcíny společností Pfizer/BioNTech jako pomoc v boji proti epidemii nemoci covid-19. Rozhodla o tom ve čtvrtek večer slovinská vláda, informovala dnes slovinská média.

Výroba vakcín společnosti Pfizer
doporučujeme

Kabinet Janeze Janši sdělil, že se jedná o projev solidarity s Českem. Neupřesnil, kdy by tato zásilka očkovací látky měla být předána. Podle zveřejněného sdělení ale bude ČR poskytnuta přímo od výrobce z jedné z budoucích dodávek určených pro Slovinsko.

Český premiér Andrej Babiš minulý pátek převzal před Národním očkovacím centrem v pražské hale O2 universum 40.950 dávek vakcíny firem Pfizer/BioNTech od maďarského ministra zahraničí Pétera Szijjártóa.

V dubnu slíbily Česku vakcíny Slovinsko, Rakousko a Maďarsko. Na přeposlání zhruba 80.000 dávek se země domluvily poté, co Praha nesouhlasila s kompromisem o rozdělení dodatečných deseti milionů dávek v EU. V té době patřila Česká republika k zemím nejvíce postiženým covidovou pandemií.

Podle dřívějšího sdělení mluvčí vlády Jany Adamcové budou očkovací látky pouze zapůjčeny. "V případě vakcíny z Rakouska, Maďarska a Slovinska jde o zápůjčku, kterou vrátíme, až budeme mít dostatek vakcíny," uvedla. Kdy a za jakých podmínek Česko bude očkovací látky vracet, není jasné. "Nejsou stanoveny termíny, jedná se o gentlemanskou dohodu na úrovni předsedů vlád," vysvětlila. Babiš k tomu řekl, že takový postup byl zamýšlen od počátku.

Podle slovinských médií by ale zmíněných 10.530 dávek očkovací látky, o nichž informovala ve čtvrtek Janšova vláda, měly být darem. Stejně tak by darem, a to od Srbska, mělo být 100.000 dávek rovněž vakcíny od společností Pfizer/BioNTech, které 31. května dopravilo vojenské letadlo z Bělehradu do Prahy.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

NATO chce na summitu stvrdit vazby USA s Evropou a připravit se na nové…

13.06.2021 10:15 Příležitostí stvrdit návrat k pevnějším vazbám mezi Spojenými státy a Evropou bude pro lídry zemí…

Slovenský nejvyšší soud bude v úterý rozhodovat v případu vraždy Kuciaka

13.06.2021 10:05 Slovenský nejvyšší soud bude v úterý rozhodovat o trojici obžalovaných v případu vraždy novináře…

V Německu přibylo 1489 nakažených a 18 mrtvých

13.06.2021 08:03 V Německu přibylo za uplynulý den 1489 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a 18 úmrtí…

Co brání konci fosilních paliv? Politologové upozorňují na uhlíkovou past

13.06.2021 00:01 NÁZOR – Klimatická krize je nepochybně horkým tématem summitu G7 v Cornwallu, konstatují Marcus…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama