Slovinsko zavádí novou koronavirovou uzávěru

Slovinská vláda zavádí kvůli nárůstu počtu nově nakažených další covidovou uzávěru. Bude zahrnovat uzavření škol či zákaz cestování mimo okres, zpřísní se i podmínky pro vstup do země. Opatření bude platit od 1. do 11. dubna, uvedla dnes agentura Hina.

Pohyb lidí bude stejně jako loni na jaře a na podzim omezen hranicemi okresu bydliště. Výjimka bude platit přes velikonoční svátky, kdy se bude moci setkat až šest lidí ze dvou domácnostní spolu s dětmi. Lidé budou povinni nosit roušky i ve venkovních prostorách.

Většina státní správy přejde na práci z domova, přičemž některým pracovníkům bude nařízena dovolená. Veřejná doprava bude po dobu uzávěry fungovat jako v době státních svátků.

Školy a školky až na výjimky přejdou na dálkovou výuku. Obchody s jiným než nezbytným zbožím budou uzavřeny, stejně tak kulturní a náboženské instituce.

Již od pondělí začnou platit přísnější podmínky pro vstup do země, který bude umožněn pouze lidem s negativním PCR testem na koronavirus. Premiér Janez Janša uvedl, že vláda přikročila k zesílené kontrole hranic také kvůli "alarmující" epidemické situaci v některých balkánských zemích.

Zdravotnické úřady ve dvoumilionovém Slovinsku dnes oznámily 640 nových případů koronavirové nákazy za posledních 24 hodin. Bilance úmrtí spojených s covidem-19 vzrostla za poslední den o sedm na celkových 4018. Počet zemřelých vzhledem celkovému obyvatelstvu je ve Slovinsku jeden z nejvyšších v Evropské unii.

Slovinští epidemiologové rychlé šíření nákazy z posledních dnů připisují především britské mutaci koronaviru, která je podle nich nakažlivější a infikovaní pacienti mívají závažnější průběh onemocnění než v případě původní varianty. Podle odhadů nyní britská mutace představuje 60 procent všech zjištěných případů koronavirové nákazy.

Podle Janši dosáhne země v červnu takové úrovně vakcinace, která zamezí dalšímu šíření infekce. Alespoň jednu dávku covidové vakcíny dosud obdrželo 200.000 lidí, tedy zhruba deset procent populace Slovinska.

Související

Jaderná elektrárna, ilustrační foto

Slovinsko kvůli úniku odstavilo svou jedinou jadernou elektrárnu

Jediná slovinská jaderná elektrárna Krško, ležící přibližně 100 kilometrů východně od slovinské metropole Lublaň, byla ve čtvrtek preventivně odstavena pro únik v ochranné budově. K ohrožení zaměstnanců, obyvatelstva ani životního prostředí nedošlo.

Více souvisejících

Slovinsko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 19 minutami

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

včera

včera

"Netanjahu ztratil schopnost zastrašit nepřítele." Opozice chce s pomocí vlády sesadit izraelského lídra

Lídr izraelské opozice Jair Lapid vyzval ministry vlády národní jednoty Bennyho Gance a Gadiho Eizenkota, aby pomohli sesadit vládu premiéra Benjamina Netanjahua.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy