Söder: Bavorsko čelí třetí vlně, sousedství s Českem boji s koronavirem neprospívá

Bavorsko čelí třetí vlně pandemie nemoci covid-19 a sousedství s epidemicky vysoce rizikovou Českou republikou a Rakouskem boji s koronavirem nijak nepřispívá. Na dnešní tiskové konferenci po jednání zemské vlády to prohlásil bavorský premiér Markus Söder. Obyvatelům Bavorska Söder řekl, že s žádným uvolňováním poměrů do Velikonoc počítat nemohou, protože je nezbytné nejdříve opět získat ztracenou epidemickou stabilitu.

Markus Söder
doporučujeme

"Bavorskem se valí třetí vlna. Jsme tvrdě zasaženi, protože ležíme na pomezí mezi Českem a Rakouskem," řekl Söder. "Situace vypadá tak, že mají velký podíl na riziku," zdůraznil. Německo od 14. února považuje Českou republiku a většinu rakouské spolkové země Tyrolsko za oblasti s výskytem mutací koronaviru.

Söder nynější sílení pandemie přirovnal k těžkému a černému mraku, který leží nad Bavorskem. "Situace se ještě více zhorší, není to možné ignorovat a není to možné podceňovat, jak mnozí činí," řekl. "Do konce Velikonoc proto nebude žádné rozvolňování. V tuto chvíli sázíme na jistotu," poznamenal s tím, že cílem je zastavit rychlé šíření infekce.

Přes svátky tak v Bavorsku platí stávající podmínky pro rodinné sešlosti, kdy je povoleno sejít se nejvýše pěti lidem ze dvou domácností bez započítání dětí do 14 let. V bavorských okresech, kde je za sedmidenní období více než 100 nových případů na 100.000 obyvatel může na návštěvu jen jeden člověk z cizí domácnosti, rovněž je tam omezen volný pohyb po 22:00.

Kancléřka Angela Merkelová se v noci na dnešek se zemskými premiéry dohodla, že velikonoční svátky Německo využije ke krátkodobé izolaci. Svátky letos připadají na 1. až 5. dubna a výjimečně bude za den pracovního klidu bude považován i zelený čtvrtek 1. dubna a také sobota 3. dubna. Söder k tomu řekl, že v těchto dnech, které by byly jinak pracovní, budou otevřené jen prodejny potravin. "Jiný sortiment koupit nepůjde," zdůraznil.

Merkelová s premiéry požádala také církve, aby přes Velikonoce, které jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem, pořádaly jen digitální mše. Předseda Německé biskupské konferenci (DBK) Georg Bätzing se proti tomu ohradil a na twitteru napsal, že Velikonoce jsou pro křesťany vrcholem roku a že bohoslužby nejsou žádným doplňkem. "O Vánocích jsme ukázali, že mše umíme sloužit opatrně. Velikonoc se proto vzdát nechceme," uvedl. Mluvčí DBK Matthias Kopp pak upozornil, že vláda věc s církvemi předem neprojednala. "Výsledek nás dnes ráno ve zprávách bez jakéhokoli předchozího varování zaskočil," dodal.

Söder k tomu na tiskové konferenci řekl, že bavorská vláda nebude na církve rozhodně nijak tlačit. Ujistil, že možnost sloužit mše zůstává a že společný postoj vlády a spolkových zemí je jen žádostí.

Bavorsko si dnes minutou ticha a stažením vlajek na půl žerdi připomenulo více než 13.000 lidí, kteří zemřeli po koronavirové nákaze. Velkou pietu za 74.000 mrtvých připravuje i celé Německo, konat se pod záštitou prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera bude v Berlíně 18. dubna.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přibylo 2198 nakažených. Cestování mezi okresy v noci skončí. Po 254 dnech…

11.04.2021 22:00 Aktualizováno Za sobotu přibylo 2198 nakažených. O půlnoci na pondělí v Česku po půl roce končí nouzový stav.…

Macron má podle průzkumu největší šance na výhru ve volbách v roce 2022

11.04.2021 15:34 Rok před prvním kolem prezidentských voleb ve Francii všechny scénáře slibují postup do druhého…

Česko příští týden navštíví nový slovenský premiér Heger

11.04.2021 15:11 Českou republiku příští týden navštíví nový slovenský premiér Eduard Heger. Setká se mimo jiné s…

Důchodce na severu Itálie zastřelil čtyři lidi

11.04.2021 13:00 Penzista zastřelil svou ženu, postiženého syna a manželský pár ze sousedství v širší aglomeraci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama