Švédská premiérka odmítla výzvy opozice ke vstupu do NATO

Švédská premiérka Magdalena Anderssonová dnes odmítla výzvy opozice, aby země vstoupila do Severoatlantické aliance. Švédská žádost by s ohledem na válku na Ukrajině podle premiérky vedla k růstu napětí a destabilizaci severní Evropy, informovala agentura Reuters. Švédsko není členem NATO, kvůli ruské invazi se ale veřejné mínění obrátilo ve prospěch členství v této obranné alianci.

"Pokud by se za nynější situace Švédsko rozhodlo poslat přihlášku do NATO, vedlo by to k další destabilizaci této části Evropy a růstu napětí," uvedla Anderssonová. "Opakovaně a jasně říkám, že pro bezpečnost Švédska a bezpečnost této části Evropy je nejlepší, aby měla vláda dlouhodobou, stálou a předvídatelnou politiku a tomu věřím i nadále," dodala politička.

Švédsko se nezapojilo do žádného válečného střetu od roku 1814 a svou zahraniční politiku vystavělo na neúčasti ve vojenských aliancích, připomíná Reuters. V posledních letech ale utužilo své vztahy s NATO. Proti členství Švédska i Finska v alianci se staví Rusko. Moskva varovala, že vstup obou zemí do NATO by měl "vážné vojenské a politické důsledky".

V průzkumu zveřejněném v pátek v listu Aftonbladet se 51 procent dotazovaných Švédů vyslovilo pro vstup do NATO. V lednu stejně odpovědělo 42 procent lidí. Počet lidí, kteří jsou proti vstupu do aliance, klesl z lednových 37 procent na současných 27 procent.

Související

Magdalena Anderssonová

Poškození plynovodů Nord Stream bylo asi úmyslné, prohlásila švédská premiérka

Podle informací, které mají k dispozici Švédsko a Dánsko, bylo poškození plynovodů v Baltském moři pravděpodobně úmyslným činem. Řekla to dnes podle agentury Reuters švédská premiérka Magdalena Anderssonová. Před novináři zároveň ujistila, že nejde o útok na Švédsko. O akt sabotáže šlo pravděpodobně i podle švédské ministryně zahraničí a o úmyslu hovoří také dánská premiérka Mette Frederiksenová. Za sabotáž označila poškození plynovodů i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž jakékoliv záměrné narušení evropské energetické infrastruktury povede k "co nejsilnější možné reakci".

Více souvisejících

Magdalena Anderssonová NATO Švédsko

Aktuálně se děje

před 3 minutami

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

před 13 minutami

Fotbal, ilustrační fotografie.

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Aktualizováno před 44 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Starosta a exposlanec Jan Birke zažívá rodinnou tragédii. Zemřela mu nejmladší dcera

Starosta Náchoda a někdejší poslanec za ČSSD Jan Birke prožívá těžké životní chvíle. Na Facebooku oznámil, že po návratu z dovolené zemřela jeho mladší dcera Natálie. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy