Tisíce španělských policistů demonstrovaly proti reformě bezpečnostního zákona

V Madridu dnes protestovaly tisíce policejních příslušníků, kteří se domnívají, že jim chystaná reforma bezpečnostního zákona ztíží práci a zhorší jejich ochranu. K policistům se přidali politici ze tří hlavních španělských konzervativních stran, informuje agentura Reuters.

Bezpečnostní zákon nyní úřadům umožňuje, aby udělovaly médiím pokuty za zveřejňování neautorizovaných vyobrazení policie. Právní norma také představuje značné omezení při demonstracích, uvádí Reuters.

Současná levicová španělská vláda navrhuje, aby pořizování fotografií nebo nahrávek policistů na demonstracích nebylo považováno za závažný přestupek. Autoři reformy také chtějí, aby policie měla povinnost při zásazích v době protestů používat bezpečnější prostředky než dosud. Několika lidem v zemi totiž v minulosti přivodily vážná zranění gumové projektily vypálené policisty.

Podle odpůrců reformy ale chystané změny připraví příslušníky policie o ochranu a sníží možnosti bezpečnostních složek zasahovat při násilných demonstracích, čímž zároveň ohrozí veřejnou bezpečnost.

"Každý den jsou čtyři policisté napadeni a to je zcela nepřijatelné," řekl podle agentury AFP na demonstraci Pablo Casado, lídr španělské pravicové a opoziční Lidové strany. "Je zvláštní, že ti, kteří riskují životy, aby nás chránili, musejí demonstrovat, protože zůstávají bez ochrany," sdělil dříve Casado.

"Říkáme ne této reformě. Myslíme si, že zákon musí být přizpůsoben současnosti a být reformován, ale nikdy nesmí pošlapat práva těch, kdo jsou zodpovědní za bezpečnost," sdělil novinářům Miguel Ángel Gómez, ředitel Asociace španělských policistů Jusapol, která svolala dnešní protest.

Související

Více souvisejících

Policie Španělsko Španělsko Demonstrace

Aktuálně se děje

včera

Sergej Lavrov

Západ je říší lží, hřímal Lavrov v OSN. Odmítl mírový plán Ukrajiny i obnovení obilné dohody

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil ukrajinský mírový plán a nejnovější návrhy OSN ohledně obnovení černomořské obilné dohody za "nerealistické". Na tiskové konferenci, která následovala po týdnu intenzivní diplomacie během zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku, Lavrov obvinil Západ, že vede na Ukrajině válku proti Rusku a nazval ho "říší lží".

včera

včera

včera

včera

Zuzana Čaputová

Fico: Směr-SD po volbách navrhne obžalobu prezidentky Čaputové

Slovenská strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) plánuje podat návrh na obžalobu prezidentky Zuzany Čaputové po nadcházejících předčasných parlamentních volbách a ustavující schůzi nového parlamentu. Podle serveru pravda.sk to řekl předseda Směru-SD a bývalý premiér Robert Fico. 

včera

Bill Gates

Změnám počasí už nezabráníme? Udržet oteplování pod 1,5 stupně se nepovede, je přesvědčen Bill Gates

V roce 2015 se státy na pařížském klimatickém summitu dohodly, že budou usilovat o udržení růstu teplot v 21. století pod dvěma stupni Celsia, s cílem co nejvíce se přiblížit úrovni 1,5 stupně. Stále více lidí je ale přesvědčeno, že takový závazek je nesplnitelný. Aktuální tempo snižování emisí podle zprávy OSN k naplnění patřičného snížení oteplování nestačí, o čemž je přesvědčen i filantrop a miliardář Bill Gates.

včera

včera

Policie ČR

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě

Brněnská policie v případu středečního napadení školačky obvinila zadrženého útočníka z pokusu o vraždu dítěte mladšího patnácti let. Soud dnes rozhodl o tom, že zůstane ve vazbě. Pachateli hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až 20 let, případně až výjimečný trest. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

22. září 2023 21:58

Aktualizováno 22. září 2023 21:26

22. září 2023 21:03

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy