
Při explozi v muniční továrně Rheinmetall Expal Munitions ve španělském Javali Viejo bylo zraněno šest lidí, jeden vážně. Továrna patří německému zbrojařskému gigantu Rheinmetall a vyrábí dělostřeleckou munici. Výbuch se odehrál krátce poté, co se objevily zprávy o údajných ruských plánech na útoky na evropské činitele.
Při mohutné explozi v muniční továrně Rheinmetall Expal Munitions ve španělském městě Javali Viejo bylo zraněno šest lidí. Podle tamních záchranných složek je stav jednoho z nich vážný. Továrna, která je součástí německého zbrojařského giganta Rheinmetall, se nachází na jihovýchodě země a specializuje se na výrobu munice. Informoval o tom německý server DW.
Podle informací španělské záchranné služby utrpěli muži poranění hlavy, popáleniny a nadýchali se kouře. „Pět z nich bylo transportováno do nemocnice v Murcii, zatímco šestý byl ošetřen přímo na místě,“ uvedli záchranáři.
Továrna v Javali Viejo se specializuje na výrobu dělostřelecké munice, minometných nábojů, střeliva středního kalibru a raketových pohonných systémů. Společnost Rheinmetall provozuje sedm závodů ve Španělsku a Spojených státech, odkud exportuje zbraně do 60 zemí světa. Mezi její nejvýznamnější odběratele patří i Ukrajina.
Vyšetřování výbuchu zatím nepřineslo žádné oficiální závěry, nicméně jen několik dní před incidentem se ve veřejném prostoru objevily informace o údajných plánech ruských tajných služeb na útoky proti vysoce postaveným evropským činitelům – včetně šéfa společnosti Rheinmetall, Armina Pappergera.
Podle Jamese Appathuraie, náměstka generálního tajemníka NATO pro inovace, hybridní a kybernetické hrozby, se jednalo o součást širší ruské strategie zaměřené na atentáty na klíčové postavy obranného průmyslu napříč Evropou. „Viděli jsme v posledních několika letech v zemích NATO incidenty sabotáže, například vykolejení vlaků, žhářství, útoky na majetek politiků a plány na vraždu průmyslových lídrů, jako je veřejně známý pokus o atentát na šéfa Rheinmetallu. Existovaly však i další podobné plány,“ uvedl.
Ruské tajné služby v Evropě podobné akce v minulosti provedly. Nejprve při výbuchu prvního muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku v říjnu 2014 zemřeli dva lidé, druhý explodoval v prosinci téhož roku.
Roku 2021 tehdejší premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) oznámili, že české orgány činné v trestním řízení podezírají pracovníky ruské vojenské zpravodajské služby, že v muničních skladech umístili nástražné zařízení, které způsobilo výbuch. Rusko účast svých agentů na explozích popřelo.
Řada výbuchů muničních skladů proběhla rovněž v Bulharsku mezi lety 2011 až 2020. Podle investigativní skupiny Bellingcat se bulharský zbrojař Emilijan Gebrev dostal do hledáčku ruských tajných služeb pravděpodobně proto, že jeho firma EMKO je jedinou mimo kontrolu Moskvy, která je schopna zajistit dodávky munice pro zbraně sovětské výroby.
Tři z podezřelých Rusů byli již dříve obviněni, že se v roce 2015 pokusili Gebreva otrávit látkou ze skupiny novičok, mělo jít o akci připisovanou jednotce GRU označované číslem 29155. Členové jednotky podle české vlády provedli v roce 2014 také útok v muničním skladu Vrběticích na Zlínsku, kde měl Gebrev rovněž uskladněn vojenský materiál. Česko kvůli tomu vyhostilo většinu diplomatického personálu z velvyslanectví v Praze. Moskva reagovala recipročně.
Související

Klauzule o důvěrnosti nepomohla. Leopardy pro Ukrajinu kupuje zbrojovka Rheinmetall

Německá firma by ráda vyráběla tanky přímo na Ukrajině
Rheinmetall AG , Španělsko , Hasiči , Policie Španělsko , Rusko , výbuch
Aktuálně se děje
včera

Extraliga play off 2025: Pardubice ovládly úvodní zápas semifinále na ledě Hradce Králové
včera

Pomohla vůbec někomu Trumpova cla? První země se z nich opatrně raduje
včera

Rubio uklidňuje spojence: Trump není proti NATO. Jedna věc mu ale vadí
včera

Trump ustoupit odmítá, naopak chystá nová cla. Američany už teď vyjdou na tisíce dolarů
včera

Trump se přepočítal. Firmy navzdory clům nechtějí přesunout výrobu do USA, vadí jim zásadní překážka
včera

Tolik si kvůli Trumpovi připlatíte. Volkswagen bude u ceny aut ukazovat, o kolik lidé zaplatí víc kvůli clům
včera

První vyjádření Trumpa od zavedení cel: Budeme silnější než kdy dřív. Musk mu bude coby poradce pomáhat
včera

Světový trh s automobily cítí první dopady Trumpových cel. Narušení výrobního řetězce už se de facto děje, upozornil Petzl
včera

Ne America First, ale America Alone. Obchodní asociace ostře kritizují Trumpa, propadá se i Adidas nebo Amazon
včera

Budapešť vystupuje z ICC. Orbán to ohlásil během návštěvy, při níž měli Maďaři zatknout Netanjahua
včera

Bílý dům žehlí tarifní skandál. Důvěřujte Trumpovi, snaží se uklidnit Wall Street
včera

Česko zavádí opatření kvůli slintavce a kulhavce. Omezí dopravu a povolá vojenské veterináře
včera

Šikana, zásadní rána světové ekonomice.... Jak svět reaguje na Trumpova cla?
včera

Šílenství, které s ekonomikou nemá nic společného. Novinář odhalil, jak Trump vypočítal nová cla
včera

Proč tolik lží? Trumpova tabulka nedává smysl z žádného úhlu pohledu
včera

Černý den pro svět financí: Ropné trhy v propadu, hrozí globální zpomalení ekonomiky
včera

Obchodní válka eskaluje: Trumpovy tarify otřásají ekonomikami USA, Evropy i Velké Británie
včera

V USA začala platit cla na automobily. Nevyhnou se nikomu, připlatí si úplně všichni
včera

Na Trumpově seznamu cel chybí Rusko a Bělorusko. Bílý dům vysvětlil proč
včera
Dopady cel na český průmysl mohou být masivní, varuje Rafaj. Očekává se drastický pokles HDP Ameriky i Unie
Administrativa Donalda Trumpa oznámila zavedení nových cel, která mohou zásadně ovlivnit globální obchodní toky. Opatření vstoupí v platnost během dubna a zamíří na široké spektrum zboží dováženého do Spojených států. Podle odborníků a zástupců českého průmyslu jde o bezprecedentní krok, jehož důsledky mohou být pro českou exportní ekonomiku mimořádně tvrdé.
Zdroj: Jakub Jurek